Alba – Braşov, sâmbătă, în finala Cupei Regiunilor *Şansa unei performanţe notabile la Mogoşoaia
Cu 5 victorii din tot atâtea întâlniri disputate în actuala ediţie a Cupei Regiunilor, selecţionata AJF Alba este la un singur meci de calificarea în turneul final al acestei întreceri, ce va fi găzduit de Franţa în primăvara anului viitor. Debutantă în asemenea întrecere, echipa condusă de trioul Alin Hancăş, Ioan Ilie şi Adrian Bicheşi va disputa sâmbătă, de la ora 13.00, la Mogoşoaia ultimul act, împotriva formaţiei similare a AJF Braşov, echipă ce a eliminat în semifinale pe Prahova, campioana ultimelor două ediţii. „Cu siguranţă nu ne aşteptam să avem asemenea rezultate bune şi vrem să profităm la maximum de oportunitatea ivită. Am ajuns în finală şi vrem să învingem pentru că este o şansă unică a acestor jucători de a câştiga un trofeu, a ajunge să joace împotriva altor echipe europene, dar mai ales de a intra în atenţia specialiştilor din fotbal”, a declarat antrenorul Alin Hancăş, ce a trăit o toamnă fabuloasă cu realizări extraordinare atât cu Industria Galda de Jos, cât şi cu selecţionata AJF Alba (un singur eşec din 18 partide susţinute).
*Hancăş – un eşec din 18 meciuri!
Până în prezent, pentru Alba au punctat nelipsitul golgheter R. David – 4 goluri, Cr. Bodea – două, Baghiu, Birk, Frenţiu şi Cernea – câte o reuşită, în vreme ce goalkeeperul Cătălin Ştef a primit un sigur gol în 450 de minute. Alba a învins pe rând pe Harghita (1-0 şi 2-0) şi Maramureş (1-0 şi 3-0), respectiv Vrancea, 3-1 în semifinalele întrecerii la care au fost înscrise 9 judeţe.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
VIDEO: CSU Alba Iulia l-a prezentat pe antrenorul Alin Minteuan și obiectivele din viitorul sezon! „Vrem să ridicăm ștacheta”, a spus Minteuan
La al treilea an consecutiv petrecut pe a treia scenă fotbalistică, CSU Alba Iulia ridică ștacheta, după ce sezonul precedent a evoluat în play-off. Formația universitară l-a adus antrenor principal pe clujeanul Alin Minteuan, care a fost prezentat astăzi, oficial, în cadrul unei conferințe de presă. Rectorul Daniel Breaz a anunțat obiectivele echipei în următorul […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 4 ore
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 10 minute
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 7 ore
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Sportacum 4 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848