Ziua de curăţenie naţională va fi 24 septembrie!
Campania „Let`s Do It, Romania!” va fi organizată din nou şi în judeţul Alba, cu sprijinul şi implicarea autorităţilor judeţene şi locale. Acţiunea constă în două etape complementare: cartarea şi curăţenia. Cartarea presupune determinarea mormanelor de deşeuri din arealele naturale şi stabilirea coordonatelor şi caracteristicilor acestora cu ajutorul GPS-ului, informaţiile fiind ulterior încărcate într-un soft special. Obiectivul final al cartării este harta deşeurilor, instrumentul cheie pentru organizarea voluntarilor pentru ziua de curăţenie. Harta deşeurilor va sta la baza Registrului naţional al deşeurilor, gândit ca un instrument de monitorizare a zonelor cu probleme din România, util pentru autorităţi şi organizatori. „Noutatea principală din acest an este reprezentată de noul sistem de cartare, care va fi bazat de data aceasta pe «zone de cartare», de aproximativ 3 x 3 km, fiecare (numite şi griduri). Fiecare voluntar care se înscrie pentru cartare îşi va alege zone de cartare proprii, iar raportarea se va face încărcând pe intranetul proiectului informaţiile de pe teren. Noul sistem permite calcularea procentajului cartat din fiecare judeţ, dar şi alocarea resurselor în zonele cu probabilitatea cea mai mare de a exista gunoi”, ne-a declarat Vlad Cherecheş. Anul acesta, „Let`s Do It, Romania!” îşi propune să depăşească recordul stabilit anul trecut şi să mobilizeze 500.000 de voluntari în ziua de 24 septembrie. De asemenea, comunitatea „Let`s Do It, World!” este susţinută oficial de Parlamentul European, 406 membri au semnat Declaraţia nr. 3/2011, prin care îşi oferă suportul pentru LDIW şi vor cere Comisiei Europene îmbunătăţirea legislaţiei UE cu privire la managementul deşeurilor. Pe lângă curăţenie, proiectul are şi o importantă componentă de educare şi responsabilizare a populaţiei în ceea ce priveşte grija faţă de mediul înconjurător. Anul trecut, peste 200.000 de voluntari au participat la curăţenia din 25 septembrie, colectând peste 550.000 de saci de deşeuri.
Robert GHERGU
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
INCENDIU la o locuință din Stremț: Intervin pompierii cu trei autospeciale Un incendiu a izbucnit vineri dimineața, în jurul orei 6.00, la o locuință din Stremț. Intervin pompierii cu trei autospeciale. Citește și: UPDATE: FOTO | INCENDIU pe autostrada A10 Sebeș-Turda: O autobasculantă a luat foc pe sensul Turda-Sebeș. Trafic blocat Detașamentul de pompieri Aiud […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum o zi
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României
-
Opinii - Comentariiacum 2 ore
Tradiţia fascinantă a Târgului de fete de pe Muntele Găina. Cum erau vândute fetele de măritat în secolul XIX în comunităţile din Munţii Apuseni