Au demarat înscrierile la LuminaMath – cel mai important concurs naţional de matematică
Concursul naţional de matematică LuminaMath, care anul trecut a strâns peste 50.000 de participanţi, a deschis înscrierile pentru a 17-a ediţie, pentru care a alocat premii cumulate de 51.000 de lei precum şi 300 de locuri locuri în tabăra naţională Camping Potigrafu.
Organizat de Lumina – una dintre cele mai importante reţele de instituţiile de învăţământ privat din România, LuminaMath va avea loc pe 16 noiembrie în 42 de judeţe ale ţării între care și județul Alba. Elevii şi profesorii interesaţi se pot înscrie în acest concurs până la sfârşitul lunii octombrie direct pe site-ul concursului www.luminamath.ro sau prin intermediul şcolilor din care fac parte.
Creat pentru clasele II-VIII, LuminaMath conţine atât probleme de matematică studiate în clasa de elevi, cât şi elemente de logică menite să le stimuleze imaginaţia şi gândirea analitică.
Toate informaţiile referitoare la regulamentul concursului, programa de studiu şi problemele date în ediţiile anterioare pot fi găsite pe site-ul concursului www.luminamath.ro .
Reamintim că anul trecut din județul Alba au participat la concurs 1.996 de elevi, 361 dintre aceștia calificându-se pentru etapa a doua (națională) unde aproape jumătate au câștigat premiile I – III și mențiuni.
Astfel, au câștigat câte o excursie în Turcia: Alexandru Ghișa, clasa a V-a, Școala Avram Iancu Alba Iulia; Alin Florin Suciu, clasa a VI-a, Școala Vasile Goldiș Alba Iulia; Mădălina Moldovan, clasa a VII-a, Liceul de Muzică și Arte Plastice; Sergiu Megieșa, clasa a VIII-a, Colegiul Național Inochentie Micu Clain Blaj.
Câte un loc în Tabăra națională: Răzvan-Vasile Bumbu, clasa a V-a, Colegiul Național Lucian Blaga Sebeș; Andrei Scheau, clasa a VI-a, Școala Mihai Eminescu Alba Iulia; Andrei Țîr, clasa a VII-a, Școala Gimnazială Singidava Cugir; Alin Scarlat, clasa a VIII-a , Colegiul Național Lucian Blaga Sebeș.
Alți peste 100 de elevi din Alba au câștigat premii cu valoare între 100 și 50 de lei.
Precizăm că la etapa națională din anul 2012 au participat elevi din 33 de unități de învățământ din Alba, cei mai mulți – 135, provenind de la Școala Generală ”Mihai Eminescu” din Alba Iulia, 46 de la Colegiul Național ”Lucian Blaga” din Sebeș, 21 de la Școala Generală ”Vasile Goldiș” din Alba Iulia, 20 de la Școala Gimnazială ”Singidava” din Cugir etc.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
Elevii Colegiului Militar din Alba Iulia, premiul I și II la concursul național ”Eroul meu de ieri și de azi”: Povești de viață impresionante așezate pe hârtie de Iulia Laza, Lucas Popescu și Raluca Ramf
Elevii Colegiului Militar din Alba Iulia, premiul I și II la concursul național ”Eroul meu de ieri și de azi”: Povești de viață impresionante așezate pe hârtie de Iulia Laza, Lucas Popescu și Raluca Ramf Poveștile din trecut ale veteranilor de război, ale prizonierilor sau ale celor deportați sunt povești de viață impresionante. Elevii colegiului […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari