FOTO/ Stadiul lucrărilor la autostrada – centura ocolitoare a Sebeșului: Vințișoara – zona Kronospan – ieșire spre Sibiu
Directorii de proiect ai companiilor Straco și Strabag, care construiesc loturile 1 și 2 ale autostrăzii Orăștie – Sibiu, au promis că începând cu 1 septembrie 2013 tronsonul de 24 de kilometri de la Geoagiu la Vințu de Jos și porțiunea de 9 km care are rolul de centură ocolitoare a Sebeșului în regim de autostradă, de la Vințișoara (Vințu de Jos) – intrarea în Sebeș dinspre Alba Iulia (lângă Kronospan) – ieșirea din Sebeș spre Sibiu, vor fi terminate și deschise traficului auto.
Reporterii de la ziarulunirea.ro au făcut o vizită pe șantierul din zona Sebeșului, respectiv la cele trei intrări/ieșiri din tronsonul de 9 km.
Așa cum puteți vedea în fotografiile de mai jos, ieșirea/intrarea la capătul dinspre Sibiu e aproape finalizată. Sensul giratoriu și pasarela care face legătura cu Sebeșul sunt ca și terminate iar mașinile constructorului deja tranzitează respectivul segment de drum.
[nggallery id=11]
Intrarea/ieșirea dinspre Alba Iulia, în zona de lângă Kronospan, se află într-un stadiu mai puțin avansat. Pasarela peste viitoarea autostradă este decofrată, dar nu are niciun strat de covor asfaltic. De asemenea, cel de-al doilea sens giratoriu din zona Kronospan nu este finalizat.
[nggallery id=16]
La Vințișoara, intrarea/ieșirea spre Orăștie, stadiul lucrărilor este avansat. Pasarela peste autostradă este aproape finalizată. Are turnate cel puțin două straturi de covor asfaltic și are montați parapeți.
[nggallery id=19]
Chiar dacă reporterii noștri nu sunt experți în construcția de autostrăzi, stadiul în care se află lucrările arată că este puțin probabil ca pe centura în regim de autostradă, traficul să se desfășoare în condiții bune începând cu 1 septembrie, dar nu este imposibil ca acest lucru să se întâmple, conform declarațiilor constructorului, deoarece pe toate porțiunile de drum se lucrează susținut (ieri, în jurul orei 19.30, existau oameni și utilaje la muncă).
Indiferent dacă șoseaua de centură în regim de autostradă va fi sau nu inaugurată la data anunțată, este cert că lucrările sunt într-o fază foarte avansată, constructorul mobilizând efective importante pentru a finaliza cât mai repede lucrarea, astfel încât toți cei care tranzitează Sebeșul să scape, cât mai curând, de traficul de coșmar din centrul acestui municipiu.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
UPDATE: FOTO | INCENDIU pe autostrada A10 Sebeș-Turda: O autobasculantă a luat foc pe sensul Turda-Sebeș. Trafic blocat
UPDATE: FOTO | INCENDIU pe autostrada A10 Sebeș-Turda: O autobasculantă a luat foc pe sensul Turda-Sebeș. Trafic blocat Circulația este blocată temporar în urma unui incendiu produs la o autobasculantă pe A10 km 30, calea 2 (sensul Turda-Sebeș), a anunțat DRDP Cluj. Citește și: FOTO | INCENDIU violent izbucnit la un autoturism în zona Cetății: […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 20 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 8 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României