Avanpremieră albaiuliană pentru „Let`s do it, Romania!”
Cel mai mare proiect de implicare socială din ţară, „Let`s do it, Romania!”, va fi organizat din nou şi în 2011. La fel ca în 2010, Primăria municipiului Alba Iulia este alături de tinerii iniţiatori ai acestui proiect de anvergură naţională, asigurându-i şi în acest an de sprijinul logistic şi uman de care este nevoie.
În 2011, 24 septembrie este ziua în care voluntari din toată ţara dau exemplul celei mai mari implicări civice, participând la ecologizarea zonelor cartate anterior, din fiecare judeţ în parte. La acea dată sunt aşteptaţi să facă parte din echipa naţională de acţiune voluntari din toate mediile sociale (elevi, tineri, oameni din mediul privat sau public, etc.). Pentru pregătirea acestei acţiuni la nivel naţional, ieri, 24 august, a avut loc o acţiune demonstrativă la care au luat parte aproximativ 20 de voluntari şi care şi-au propus să strângă gunoiul menajer dintre Bazinul Olimpic şi Uzina Electrică. Primăria municipiului Alba Iulia a asigurat transportul voluntarilor, prin Societatea de Transport Public Alba, la locaţia stabilită, urmând ca Serviciul de Salubrizare Salprest Alba să ridice deşeurile strânse.
În 2010, la nivel de judeţ au participat 2800 voluntari şi s-au strâns 12.000 de saci de deşeuri, iar la nivel naţional au participat aproximativ 200.000 de voluntari şi s-au adunat 550.000 de pungi de deşeuri. Pentru anul acesta, targhetul este unul mai îndrăzneţ şi anume 500.000 de voluntari sunt aşteptaţi să participe în proiectul „Let`s Do It, Romania!”. Primăria municipiului Alba Iulia va participa şi în acest an cu voluntarii proprii şi cu angajaţii care doresc să ia parte la acest eveniment. Toţi albaiulienii sunt invitaţi să ia parte la această campanie de ecologizare şi responsabilizare totodată. (M.D.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
Elevul fruntaș Daniel Cârnaț, de la Colegiul Militar din Alba Iulia, premiul I la un concurs de literatură și arte vizuale dedicat poetului Lucian Blaga
Elevul fruntaș Daniel Cârnaț, de la Colegiul Militar din Alba Iulia, premiul I la un concurs de literatură și arte vizuale dedicat poetului Lucian Blaga Elevul fruntaș Daniel Cârnaț s-a remarcat din nou în cadrul activităților culturale datorită Premiului I obținut la etapa județeană și apoi la cea națională a Concursului de literatură și arte […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 21 de ore
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie