Finala Cupei României, sâmbătă, ora 18.00, la Alba Iulia *Performanţa Alba Iulia şi Cuprirom Abrud în cursa pentru trofeu
Finalistele din 2012 (Performanţa Alba Iulia, eşec la penalty-uri cu Arena) şi 2010 (Cuprirom Abrud, înfrângere cu Mureşul Oarda de Jos), formaţii din Liga a IV-a, clasate pe poziţii fruntaşe, se duelează sâmbătă, ora 18.00, pe stadionul „Cetate” din Alba Iulia, în finala Cupei României, faza judeţeană, ediţia 2013-2014. Va fi partida care va trage cortina peste „fotbalul mic” din judeţ, un meci ce nu are o favorită certă!
*Moţii vor trofeul după 24 de ani!
Fără probleme de lot, Cuprirom Abrud îşi doreşte din nou Cupa României, după 23 de ani, moment trăit în 1989 de antrenorul Costică Moldovan. „Eram antrenor-jucător la Abrud şi apoi ne-a scos Unirea Alba Iulia, care a ajuns în semifinale. Facem tot posibilul să câştigăm. La început, n-am pus preţ pe competiţia, dar băieţii, prin efortul depus şi seriozitate, au dus echipa în finală”, a spus tehnicianul formaţiei clasate pe locul al 4-lea. „Este o onoare pentru noi că jucăm pe «Cetate», este poate o şansă unică pentru mulţi din jucătorii din lot. Avem un joc foarte dificil, trebuie să fim foarte atenţi la Cernea, un jucător extrem de imprevizibil şi sper să nu conteze ascendentul moral al adversarilor”, a mai declarat Costică Moldovan (60 ani), ai cărui elevi au promisă suma de 200 lei în cazul victoriei.
*Performanţa – coşmarul Abrudului de 4 ani!
Paul Ciucă (33 ani), antrenorul Performanţei Alba Iulia – ocupanta locului secund ests în faţa unei premiere. Fără C. Dănilă – suspendat, cu G. Toma şi Cernea – uşor accidentaţi, ighienii speră treacă peste şocul finalei pierdute dramatic anul trecut la Blaj, mai ales că oficialii pun pe masă câte 300 de lei pentru fiecare fotbalist, dacă îşi vor adjudeca trofeul (în discuţie fiind şi primele cuvenite din întregul campionat, cuvenite locului doi). „Este un joc fără o favorită certă, din punctul meu de vedere. Totul este diferit raportat la partidele din campionat. Se poate întâmpla orice, acum va conta ambiţia etalată pe teren, starea emoţională, publicul, nu valoarea lotului şi locul din clasament”, a spus Ciucă.
Pentru Cuprirom, duelurile cu Performanţa sunt adevărate coşmaruri, moţii nereuşind să câştige niciun meci direct din ultimele 4 ediţii în Liga a IV-a: 0-2 şi 0-1 (2012-2013), 0-3 şi 1-3 (2011-2012), 2-2 şi 0-5 (2010-2011) şi 1-6, 0-3 (2009-2010)! Va fi, în acelaşi timp şi un duel la distanţă între principalii marcatori ai protagonistelor: Romică David – golgheterul Ligii a IV-a pentru al doilea an consecutiv (23 de goluri, la egalitate cu Şuteu – CSO Cugir) şi Andrei Cernea – 18 reuşite stagionale.
*Arbitri: Mihai Domşa (Aiud), Florin Potora (Turda), Daniel Popa (Aiud), rezervă Andrei Nicola (Alba Iulia) *Observator Florin Hanca (Aiud).
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Sport
FOTO: CSM Unirea Alba Iulia – FC Ittihad Kalba 1-2 (0-2), în meci amical în Slovenia | Golul „alb-negrilor” marcat de Fetița
Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari