Cu sau fără referendum…
Marţi seara, preşedintele jucător, Traian Băsescu a apărut la televizor în prime-time pentru a dezvălui că a declanşat procedura pentru iniţierea unui nou referendum care prevede Parlament unicameral si maximum 300 de parlamentari. Această iniţiativă legislativă vine imediat după ce preşedintele a zis că revizuirea actuală a Constituției reprezintă un risc de blocare a statului. Bineînţeles că Traian Băsescu nu este de acord cu modul de revizuire a Constituţiei mai ales că parlamentarii care ne reprezintă interesele nu ţin cont de interesele noastre din 2009 atunci când 77,7% dintre cei prezenţi la urne s-au pronunţat în favoarea Parlamentului unicameral, iar 88,8% au votat pentru reducerea numărului de parlamentari.
Referendumul – consultarea populaţiei într-o problemă de interes general, dar ce rost are această consultare dacă nu se pune în aplicare? Ce garanţie avem noi, cetăţenii că dacă vom participa la următorul plebiscit similar cu cel din 2009 se va ţine cont de părerea noastră, se va schimba Constituţia şi în 2016 vom avea Parlament unicameral şi vom vota maxim 300 de parlamentari?
În altă ordine de idei cu siguranţă cu această acţiune populistă prin care încearcă să se apropie de popor, preşedintele îi pune în dificultate pe liderii USL fiind în asentiment cu aproximativ 80% din populaţia anului 2009.
Dacă scena politică din România ar fi un joc de şah, Băsescu a făcut o mutare inteligentă prin care i-a băgat în şedinţă dis-de-dimineaţă pe liderii USL care se tem de mat.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Opinii - Comentarii
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României Deși nu era româncă, odată venită în România ca soție a viitorului rege Ferdinand (numit Ferdinand Întregitorul sau Ferdinand cel Bun) Regina Maria a devenit femeia care a influențat cel mai mult istoria României. În bine! Nepoată atât […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 14 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României