Voinţa Savini Due Sebeş îşi inaugurează astăzi, în prezenţa lui Cristian Gaţu, preşedintele FRH, centrul de copii
Joi, 30 mai, de la ora 17.30, în Sala „Florin Fleşeriu” din Sebeş va avea loc un turneu de mini-handbal, în prezenţa lui Cristian Gaţu, preşedintele Federaţiei Române de Handbal, competiţie organizată de CC Voinţa Savini Due Sebeş. La această acţiune dedicată Zilei de 1 Iunie se vor desfăşura meciuri demonstrative, la care vor participa peste 70 de copii cu vârste între 4 şi 12 ani. Astfel, echipa de handbal masculin din localitate îşi va inaugura Centrul de copii şi juniori, având invitaţi de marcă din judeţul Alba. În urmă cu un an, mai precis în luna mai 2012, Cristian Gaţu, handbalistul de geniu de odinioară, dublu campion mondial (1970 şi 1974) şi medaliat olimpic (bronz în 1972, argint în 1976) a mai fost prezent în judeţul nostru, cu prilejul Zilelor Liceului Sportiv Alba Iulia
Menţionăm că de la debutul anului, la Sebeş au fost iniţiate acţiuni de selecţie în rândul micuţilor, în ideea atragerii acestora către practicarea sportului pe semicerc. A fost practic conectarea la un program al FRH de dezvoltare a handbalului la nivel juvenil, graţie căruia, în timp, sunt prevăzute diverse excursii, la meciuri internaţionale (Oltchim Rm. Vâlcea, CS Caraş Severin, Trofeul Carpaţi, precum şi la partidele echipelor naţionale ale României) precum şi tabere naţionale de pregătire (prima la Tg. Mureş, în luna iulie). „Managerul general al clubului, Piersante Savini vrea prin această iniţiativă lăudabilă să încurajeze practicarea sportului de masă. Şi în acelaşi context, vreau să cred că prin descoperirea şi pregătirea unor noi talente vor avea foarte mult de câştigat echipele de handbal masculin şi feminin din localitate, prin asigurarea bazei de selecţie”, a declarat Alexandru Weber, antrenorul HC Voinţa Savini Due Sebeş, care se pregăteşte de barajul de promovare în Divizia A.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: CSM Unirea Alba Iulia – FC Ittihad Kalba 1-2 (0-2), în meci amical în Slovenia | Golul „alb-negrilor” marcat de Fetița
Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 10 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari