La Colegiul „ID Lăzărescu” Cugir: Proiectul „Să ştii mai multe, să fii mai bun”
La Colegiul Tehnic „ID Lăzărescu” Cugir se va derula în perioada 1-5 aprilie a.c, programul „Să ştii mai multe, să fii mai bun” un demers care are drept scop implicarea elevilor şi a cadrelor didactice din cadrul liceului într-o serie de activităţi, care să evidenţieze înclinaţiile diverse ale elevilor, interesele şi preocupărilor multiple ale acestora.
Prin respectivul program se urmăreşte totodată, să fie stimulată atât capacitatea tinerilor de a răspunde cerinţelor din variate domenii, cât şi participarea lor la acţiuni în contexte nonformale, având totodată menirea să creeze un impact pozitiv al activităţilor atât în unitatea de învăţământ, cât şi în comumitate.
Potrivit directorului liceului ing. Alexandru Micaciu activităţile se vor desfăşura pe baza unui program prestabilit şi vor fi concretizate sub diferite tipuri: culturale, sportive, de educaţie pentru sănătate, de educaţie pentru promovarea valorilor umanitare, tehnico-ştiinţifice. „Formele sub care se vor desfăşura acţiunile respective sunt atelierele de teatru, competiţiile organizate la nivelul şcolii, dezbaterile, vizitele de studiu, schimburi de experienţă, excursii, parteneriate tematice”, ne-a precizat directorul colegiului.
Aşa cum arată şi îndrumătorul educativ prof. Ionuţ Iancu activităţile ce se vor derula au fost discutate anterior cu elevii şi profesorii în cadrul orelor de dirigenţie, în Consiliul Elevilor, Consiliul Profesoral.
Vă prezentăm mai jos, programul de acţiuni aşa cum a fost stabilit de conducerea colegiului împreună cu Consiliul Elevilor:
Luni-1 aprilie: activităţi de ecologizare în incinta liceului şi în zone ale oraşului;
Marţi– 2 aprilie: întâlniri cu reprezentanţi ai Poliţiei Cugir pe teme de educaţie rutiera’
Miercuri– 3 aprilie: concurs ,,Sanitarii priceputi” şi simulare incendiu, cu participarea reprezentanţilor ISU Cugir;
Joi– 4 aprilie: „Ziua Porţilor Deschise” acţiune la care sunt invitaţi să ia parte elevii şcolilor gimnaziale din Cugir şi localităţile apropiate;
Vineri -5 aprilie: concurs de fotografii realizate de clase cu ocazia derulării proiectului, urmând a se face o evaluare finală care va fi transmisă ISJ Alba.
Tot în acest interval, trei clase vor vizita agenţi economici din oraş printre care: Star Transmission, Bulbucan SRL, Prototip SRL şi Nova Modul. (C. P.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Actualitate
18-19 iulie 2024 | COD GALBEN de FURTUNĂ în Alba și alte județe din țară: Vijelii, grindină, descărcări electrice și averse torențiale
18-19 iulie 2024 | COD GALBEN de FURTUNĂ în Alba și alte județe din țară: Vijelii, grindină, descărcări electrice și averse torențiale ANM A emis joi dimineața o avertizare meteo cod galben de furtună valabil în Alba și alte județe din țară, în intervalul 18 iulie, ora 10 – 19 iulie, ora 02. Citește și: […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 20 de ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României