Grupă facilă pentru România la CE Under 19
România a fost cap de serie la tragerea la sorţi pentru Campionatul European Under 19. Competiţia este organizată de FRF, iar meciurile vor avea loc între 20 iulie şi 1 august, pe terenurile din Chiajna, Berceni, Mogoşoaia şi Buftea. România va juca partida de debut la Chiajna, pe 20 iulie, meciurile din faza grupelor se vor desfăşura în 20 iulie, 23 iulie şi 26 iulie, semifinalele se vor disputa vineri, 29 iulie, iar finala se joacă luni, 1 august. Grupele Campionatului European Under 19 sunt: *GRUPA A: ROMÂNIA, Cehia, Grecia, Irlanda; *GRUPA B: Serbia, Turcia, Spania, Belgia. România a evitat adversari grei în prima fază a întrecerii, de genul Spania sau Serbia, dar totuşi dă piept cu formaţii care au ajuns la turneul final în dauna unor echipe ca Olanda, Italia sau Franţa. În efectivul „tricolorilor mici” pregătiţi de Lucian Burchel se regăsesc doi echipieri ai Unirii Alba Iulia, apărătorul Alexandru Giurgiu şi mijlocaşul Nicuşor Stanciu, alături de alţi jucători ce au cochetat cu formaţia din Cetatea Marii Uniri, fundaşul albaiulian Florin Ilie (FC II Timişoara, pierdut gratis de şefii „alb-negrilor”) şi atacantul Sergiu Buş (CFR Cluj).
l”Vrem să luăm medalie”, afirmă uniriştii
Al. Giurgiu şi N. Stanciu se vor prezenta de duminică la lotul naţional, prima săptămână fiind petrecută la Techirghiol, urmată de un cantonament prelungit la Mogoşoaia. „Cu siguranţă este o tragere la sorţi favorabilă pentru noi, dar încă nu cunoaştem pe deplin valoarea adversarilor. Ţinând cont că suntem gazdele turneului final şi am avut acest noroc la stabilirea ţintarului, ne dorim să luăm o medalie”, a declarat Alexandru Giurgiu (va împlini 19 ani în 25 septembrie), ce a înscris 3 goluri în stagiunea anterioară, acesta concurând la lot cu campionul de pe malul Dunării, Murgoci (Oţelul Galaţi). „Mai bine nu cred că se putea, avem parte de cele mai slab cotate formaţii”, a afirmat Nicuşor Stanciu, care în dimineaţa respectivă a intuit două dintre numele oponenţilor (Irlanda şi Grecia). Decarul reprezentativei juvenile şi a Unirii Alba Iulia susţine că România poate face o figură frumoasă la Campionatul European. „Fără îndoială că ne dorim să ieşim din grupă şi să accedem în semifinale. E un prilej potrivit pentru fiecare de a juca foarte bine şi să-şi suplimenteze cota în perspectiva unui eventual transfer”, a precizat Stanciu (a aniversat 18 ani în 7 mai), cu două reuşite la activ în eşalonul secund în campionatul încheiat.
Dan HENEGAR
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) – locul 7 în seria de calificări la Campionatele Europene Under 18 și ratarea accederii în semifinale
Aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj) a concurat la Campionatul European Under 18 din Slovacia în calificările probei de 800 de metri, nereușind calificarea în semifinale, la cea mai importantă competiție a anului în ceea ce-l privește. Competitorul din Alba s-a clasat pe locul șapte (ultimul) în a treia serie de calificare cu timpul 1:55.68, cursa […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 7 ore
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 3 ore
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 10 ore
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 2 ore
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie
-
Sportacum 4 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea