La Ighiu, Performanţa – CSO Cugir 1-1 (0-1)
Peste 1000 de spectatori, un record de asistenţă în istoria unui meci de fotbal la Ighiu, au urmărit „finala campionatului”. Jocul a fost unul dramatic, interzis celor cu probleme cardiace, scorul a fost deschis de oaspeţi prin A. Şuteu (minutul 20), iar cugirenii până în minutul 67 (când Fl. Barbu a adus egalarea) erau la barajul de promovare. Nebunia unui meci decisiv, tensionat, dar disputat cu sportivitate, fără incidente, a atins punctul culminant în minutul 79, deoarece George Goronea (CSO Cugir) a dat cu piciorul unui întreg sezon şi a ratat un penalty, şutând pe lângă poartă!!!! Şi nou-promovata de sub Drăgana a încheiat în lacrimi, iar amfitrionii au sărbătorit cu şampanie accederea la barajul din 15 iunie, la Hunedoara, cu CS Vladimirescu (Arad).
Au fost ultilizate echipele: lPerformanţa (antrenor Sorin Mărginean): Boldi – Soporan (46, Hada), Ov. Turuş, C. Oltean, Cioară, D. Dănilă (76, I. Cristea), C. Dănilă, S. Turuş/ cpt, Truţă (48, Cernea), Fântână (59, F. Barbu), Dumitru; lCSO Cugir (antrenor Cătălin Paşcanu): Cimporescu – I. Goronea, Gh. Schiau, Şuvaina, Haidiner (85, Clăpan), G. Goronea, D. Grozav (61, C. Tudor), Cr. Grozav (58, R. Şandru), A. Şuteu, P. Mihu (74, R. Isac), Iovănescu. „Fotbalul se dovedeşte nedrept! Am avut mai multe ocazii, inclusiv acel penalty”, a spus Cătălin Paşcanu.
Tot ieri în jocurile hotărâtoare pentru evitarea retrogrdării, Arieşul Apuseni Baia de Arieş şi Mureşul Oarda de Jos s-au salvat, ultima realizând surpriza la Olimpia Aiud. „Sunt foarte fericit şi am mare încredere că echipa va reprezenta cu cinste judeţul la baraj şi va reuşi o premieră istorică”, a afirmat Traian Rusu, primarul comunei Ighiu. S-a tras cortina peste un campionat controversat (plin de probleme şi acuze) şi Alba a pierdut o echipă din eşalonul terţ (CS Zlatna), dar Performanţa vizează o promovare… (Neluţu ŢÂRĂU, Ighiu)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) – locul 7 în seria de calificări la Campionatele Europene Under 18 și ratarea accederii în semifinale
Aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj) a concurat la Campionatul European Under 18 din Slovacia în calificările probei de 800 de metri, nereușind calificarea în semifinale, la cea mai importantă competiție a anului în ceea ce-l privește. Competitorul din Alba s-a clasat pe locul șapte (ultimul) în a treia serie de calificare cu timpul 1:55.68, cursa […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 6 ore
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 3 ore
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum o oră
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie
-
Sportacum 4 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea