S-a inaugurat Centrul Comunitar Resursă Vinerea – Cugir
După ce a inaugurat Centrele Comunitare Resurse din localităţile Aiud şi Blaj, preşedintele Consiliului Judeţean Alba, Ion Dumitrel a venit în acelaşi scop la Vinerea – Cugir pentru a da startul la un important proiect aşteptat de atâta vreme de comunitatea locală. Este vorba despre proiectul „Incluziune socială şi pe piaţa muncii prin întreprinderi sociale” proiect ce se adresează tinerilor care sunt expuşi riscului de excluziune socială, tinerilor cu dizabilităţi precum şi copiilor cu vârsta între 14 – 16 ani aflaţi în situaţii de risc. Serviciile oferite în cadrul Centrului Comunitar Resursă – Cugir sunt reprezentate prin programe de formare a competenţelor necesare dezvoltării şi administrării unei afaceri, consiliere vocaţională, program de formare pentru o viaţă autodeterminată şi pregătirea competenţelor sociale şi profesionale. Locaţia oferită acestui scop este o clădire situată în Vinerea, formată din 9 spaţii (parter şi etaj) de care vor beneficia maxim 10 persoane în serie de 30 de zile. Potrivit dlui Silviu Samoilescu – şef Centru Comunitar, activitatea va începe cu un grup de 15 copii cu dizabilităţi în vederea recuperării medicale, în spaţii dotate cu sală de gimnastică, de logopedie şi cabinet medical – activitate sprijinită de Serviciul Public de Asistenţă Socială Cugir. Proiectul se finalizează la 31.07.2013 după care este nevoie de susţinere din partea comunităţii şi a factorilor decizionali la nivel local şi judeţean. Proiectul este cofinanţat din Fondul Social European prin POSDRU 2007-2013 „Investeşte în oameni” beneficiar fiind Consiliul Judeţean Alba. Pe lângă preşedintele consiliului judeţean la evenimentul inaugurat au luat parte secretarul general al Consiliului Judeţean, Maria Hurbean, managerul de proiect Magdalena Bena, Marian Aitai, director executiv Consiliul Judeţean Alba, Cornelia Făgădar, consilier superior şi responsabil proiect. Cum era de aşteptat, n-au lipsit nici reprezentanţii partidelor politice. Au fost de faţă şi au luat cuvântul viceprimarul Cugirului Rodica Florea, consilierii judeţeni Nicolae Truţă şi Nicuşor Mihai, liderul PDL Cugir Radu Roşian, precum şi consilierii locali Marin Morariu, Aurel Voicu şi Emil Muntean.
Constantin PREDESCU
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
O nouă conferință națională „Profesorul Ion D. Lăzărescu”, în octombrie 2024: Cadre inginerești din întreaga țară se reunesc la Cugir
O nouă conferință națională „Profesorul Ion D. Lăzărescu”, în octombrie 2024: Cadre inginerești din întreaga țară se reunesc la Cugir Asociația Generală a Inginerilor din România – Sucursala Alba, pregătește o nouă conferință națională „Profesorul Ion D. Lăzărescu”, la Cugir Asociația Generală a Inginerilor din România (AGIR) – sucursala Alba (cu sediul la Cugir) a […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 16 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României