Sistem informatic integrat e-sănătate la Spitalul Județean Alba
Consiliul Judetean Alba a adoptat in cadrul sedintei de astazi proiectul „Implementarea unui sistem informatic integrat e-sănătate la nivelul Spitalului Județean de urgență Alba”, în vederea finanțării lui prin Programul Operațional Sectorial Creșterea Competitivității Economice (POSCCE) 2007-2013, proiect depus de către spital în anul 2011.
Este vorba de realizarea unei baze de date integrate la Spitalul Județean de Urgență Alba, prin care să se poată ține o evidență clară pentru fiecare pacient, salon, secție, decontari ale CJAS şi ce va face parte ulterior, dintr-un sistem informatic integrat e-sănătate national.
Contributia CJ Alba este în valoare totală de 2.007.134,20 lei, din care 1.398.660,90 lei sunt fondurile europene nerambursabile solicitate și restul sunt contribuțiile la cheltuieli eligibile și neeligibile.
Inițial proiectul fusese respins din cauza neîndeplinirii punctajului necesar, însă, ulterior proiectul a fost reconsiderat de catre Ministerul Informațiilor și Societății Informaționale, fiind declarat eligibil pentru finanțare.
În acest sens, Nicoleta Coșarcă, directorul Spitalului Județean de Urgență Alba, a depus la minister o contestație în ceea ce privește respingerea proiectului, iar contestația a fost acceptată. Urmează ca în următoarele 60 de zile să fie deja semnat contractul dintre beneficiar și finanțator și să înceapă efectiv lucrările de implementare a sistemului informatic.
Valoarea totală a proiectului este de 2.007.134,20 lei. Valoarea totală eligibilă a proiectului este de 1.427.205,00 lei, din care valoarea eligibilă nerambursabilă 1.398.660,90 lei, iar cofinanțarea eligibilă a beneficiarului de 28.544,10 de lei
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Actualitate
LISTA actualizată | ATENȚIE la apa pe care o beți: 64 de izvoare și fântâni din Alba NU au apă bună de băut
LISTA actualizată | ATENȚIE la apa pe care o beți: 64 de izvoare și fântâni din Alba NU au apă bună de băut Direcția de Sănătate Publică Alba îndeamnă cetățenii să verifice întotdeauna sursa apei înainte de consum. Este important ca, în cazul izvoarelor neconforme, să se evite consumul direct și să se opteze pentru […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari