FOTO: Trafic rutier îngreunat pe DN1 între Teiuș și Unirea și pe DN74 între Alba Iulia și Zlatna, din cauza ninsoarii abundente UPDATE
Ora 23.00 Zeci de utilaje de deszăpezire intervin, sâmbătă noaptea, pe drumurile naţionale și județene din județul Alba.
UPDATE duminică ora 10.00: Se circulă în condiții de iarnă pe toate drumurile din județ. Situația este mai grea în partea de jos a județului unde zăpada este viscolită de vântul puternic – în localitatea Unirea, Mihalț, Crăciunelu. În zona munților Apuseni s-a intervenit în forță toată noaptea iar treficul rutier se desfășoară în condiții bune.
Aici au fost suplimentate utilajele de intervenție cu cele din zonele în care nu ninge.
Avertizarea meteorologică de cod galben a fost prelungită până la ora 14.00. Până la ora 20.00 este în vigoare avertizarea de viscol.
Puteți vedea în imaginile de mai jos care este starea drumurilor la Ampoița, Zlatna. La Almașu Mare se circulă cel mai greu dar drumul este practicabil. Utilajele de dezăpezit ale DPL Alba, intervin cu materiale antiderapante – sare și nisip. (ora 12.00).
Ninge de mai multe ore în aproape tot județul, însă autorităţile spun că nu sunt probleme majore în trafic.
Cele mai afectate tronsoane de drum sunt DN1 între Teiuș și Unirea și pe DN74 între Alba Iulia și Zlatna.
Nici un drum nu este blocat, deși ninge viscolit în mai multe zone, utilajele de deszapezire intervin cu material antiderapant dar si cu pluguri care inlatura zapada.
Prefectul județului, Flavius Cozuc și vicepreședintele Consiliului Județean Alba, Florin Roman, aflați pe drumurile din județ pentru a coordona acțiunea de dezăpezire, ne-au asigurat că mâine dimineață drumul spre Apuseni va fi practicabil în condiții de iarnă.
În jurul orei 23.00 utilajele interveneau masiv pe DN 74 și la Almașu Mare. Alături de cei doi oficiali în zona Apusenilor se aflat și Liviu Hondola directorul de la Drumuri Naționale Alba, deoarece este vorba și aici de un drum național.
Pe drumurile județene intervin utilajele și angajații Societății Drumuri și Poduri Locale, aflată în administrarea Consiliului Județean Alba.
Mai multe echipaje de poliție urmăresc eventulale blocaje în trafic, fiind oricând pregătite să limiteze accesul autoturismelor în zonele cu probleme.
În imagini apar prefectul județului Flavius Cozuc, vicepreședintele Consiliului Județean Alba Florin Roman și Liviu Hondola directorul de la Drumuri Naționale Alba. Fotografiile sunt făcute pe Dealu Mare, Ampoița, Meteș, Ciuruleasa, Teiuș.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Actualitate
18-19 iulie 2024 | COD GALBEN de FURTUNĂ în Alba și alte județe din țară: Vijelii, grindină, descărcări electrice și averse torențiale
18-19 iulie 2024 | COD GALBEN de FURTUNĂ în Alba și alte județe din țară: Vijelii, grindină, descărcări electrice și averse torențiale ANM A emis joi dimineața o avertizare meteo cod galben de furtună valabil în Alba și alte județe din țară, în intervalul 18 iulie, ora 10 – 19 iulie, ora 02. Citește și: […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum o zi
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României
-
Opinii - Comentariiacum 2 ore
Tradiţia fascinantă a Târgului de fete de pe Muntele Găina. Cum erau vândute fetele de măritat în secolul XIX în comunităţile din Munţii Apuseni