HC Alba Sebeş – HCM II Baia Mare 27- 35(13-17) *Eşec în faţa liderului, în ultimul meci al turului

Astăzi, în sala „Florin  Fleşeriu” în ultima etapă a turului Diviziei A de handbal feminin, Seria B, HC Alba Sebeş a pierdut în faţa liderului cu maximum de puncte HCM II Baia Mare, scor 27-35 (13-17). Din nou gruparea din Sebeş nu a rezistat în faţa unei forţe, fiind un alt eşec categoric, după cel cu Cetate Deva.

Golurile gazdelor au fost marcate de Ana Ciolan – 8, Bianca Bogdan – 4, Ioana Pojar – 3, Mihaela Tecariu – 3, Paula Chirilă – 2, Paula Hoha – 2, Simina Neag – 2, Delia Paştiu – 1, Ana Maria Ion – 1, Ana Maria Popa – 1; au mai jucat Roxana Lazăr, Lenuţa Mormeci, Maricica Ilea, Andreea Baltag, Ioana Almăşan. Până în minutul 20, gardele au condus cu 13-9, dar apoi au primit 9 goluri consecutive şi totul s-a terminat. „Nu sunt mulţumit de cum este aranjată echipa în teren. După un moral ridicat de la Vâlcea trebuia să avem altă atitudine, dar din păcate banca tehnică n-a gestionat bine meciul. Am primit în prima repriză două goluri din pricina schimbărilor greşite”, a declarat preşedintele Virgil Costea.

Cu 7 victorii şi 6 înfrângeri, echipa lui Octavian Achimescu iernează la mijlocul ierarhiei. „Lipsă de încredere şi ratări foarte multe. Am controlat jocul la început, dar apoi ne-am pierdut, noi ratam şi ele se distanţau. Sunt foarte supărat pe jucătoare, n-au avut determinare şi încredere. Nu comentez ce afirmă preşedintele, fiecare să răspundă de segmentul său. Ratările îşi spun cuvântul, am avut 15 ratări din situaţii de 1 la 1 cu portarul advers, aceasta contează, raportat şi la experienţa adversarului. Pe de altă parte rezultatul acesta mi-l asum în întregime„, a spus antrenorul Octavian Achimescu.