Tensiune şi nervi în fotbalul mic

Redactia Ziarului Unirea

Ultima partidă din cadrul etapei a 27-a a Ligii a IV-a, dintre Dalia Sport Daia Română şi Europa Alba Iulia s-a încheiat cu scorul 0-1 (0-0), unicul gol fiind marcat de H. Marian (88). A existat multă tensiune în jurul acestui joc, în care antrenorul vizitatorilor Mihai Manea trimis în tribună în minutul 75 susţine că a fost agresat de o persoană de ordine. Mai mult, în minutul 90 s-a iscat o altercaţie (înjurături, îmbrânceli) între componenţii celor două echipe, fază în urma căreia portarul dăian Cătălin Ştef a fost eliminat de centralul R. Lazea (Aiud), ultimul nemulţumind ambele tabere prin deciziile luate.
Au evoluat formaţiile: lDalia Sport (antrenor Paul Ciucă): Căt. Ştef – Stoia, Hileagă, Achim Cibu, Scheau (90, Adrian Cibu), Chira (90, Alin Cibu), Mihăilă (67, H. Ciucă), Mihalache, Ghenescu, Gh. Groza, Pienariu (77, S. Cibu); lEuropa (antrenor Mihai Manea): Lasc – Sg. Oara, H. Marian, Andreica, Rada, Circov, M. Bratu, Lupşan, M. Cristea, Staicu (67, Lenghel; 90+1, Vozar), Samoilă (53, Haiduc). Din distribuţia gazdelor a absentat atacantul Marius Benga (s-a căsătorit sâmbătă, naş fiindu-i Mihai Mincă, portarul CFR-ului Cluj), prilej pentru colegi de a-i ura „Casă de Piatră”! În urma acestui rezultat Europa Alba Iulia a acumulat 61 puncte (golaveraj 66-17) şi se clasează pe locul al treilea, iar Dalia Sport rămâne pe poziţia a 6-a, cu 43 puncte (44-34). (Mihaela GROZA)

La al treilea an consecutiv petrecut pe a treia scenă fotbalistică, CSU Alba Iulia ridică ștacheta, după ce sezonul precedent a evoluat în play-off. Formația universitară l-a adus antrenor principal pe clujeanul Alin Minteuan, care a fost prezentat astăzi, oficial, în cadrul unei conferințe de presă. Rectorul Daniel Breaz a anunțat obiectivele echipei în următorul […]