Rezultate sportive din cadrul Olimpiadei Naţionale a Sportului Şcolar
În perioada 5-8 mai 2011, s-au desfăşurat trei etape interjudetene şi cinci etape naţionale din cadrul Olimpiadei Naţionale a Sportului Şcolar, la care au participat sportivii şi echipele reprezentative ale judeţului nostru, rezultatele fiind următoarele:
letapa de zonă la fotbal pentru învăţământul primar din mediul rural (la Aiud): 1. Şc. cu cls. I-VIII Şugag (Alba), 2. Şc. cu cls I-VIII Seleuş (judeţul Arad), 3. Liceul Tehnologic Teregov (Caraş-Severin), 4. Liceul Teoretic „Dudeştii Vechi” (Timiş);
lfotbal fete, învăţământul primar, la Reşiţa, cu echipe din judeţele Alba, Arad, Caraş Severin, Mehedinţi şi Hunedoara, Şcoala cu cls. I-VIII „Decebal” Cricău a ocupat locul doi.
lhandbal băieţi, învăţământul liceal, la Hunedoara cu echipe din judeţele Alba, Arad, Caraş Severin, Mehedinţi, Timişoara şi Hunedoara, Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia s-a clasat pe treapta a treia a podiumului.
Etape naţionale: lla Tg Lăpuş, etapa naţională la cros, învăţământul gimnazial: Denisa Talpaş (Şc. cu cls. I-VIII Câmpeni) – locul 15, Alin Oancea (Şc. cu cls. I-VIII „T. Cocişiu” Blaj) – locul 7; învăţământul liceal: Maria Marean (Gr. Şc. „Şt. Manciulea” Blaj) – locul 14, Fabian Barbonie (Col. Militar „M. Viteazul” Alba Iulia) – locul 7; lla Botoşani, etapa naţională la şah pentru învăţământul gimnazial: Ozana Miclea (Liceul Teoretic Teiuş) – locul 35; Andrei Elisei Rusu (Şc. cu cls. I-VIII „M. Eminescu” Alba Iulia) – locul 18; lla Slatina, etapa naţională la şah pentru învăţământul liceal: Alexandra Olteanu (Col. Militar „M. Viteazul” Alba Iulia) – locul 33, Robert Aldea (Liceul Teoretic Teiuş) – locul 14; lla Târgovişte, etapa naţională la handbal băieţi pentru învăţământul gimnazial din mediul rural – Şcoala cu clasele I-VIII Daia Română, locul al doilea şi vicecampioană naţională; lla Bacău, etapa naţională la fotbal băieţi pentru învăţământul gimnazial din mediul rural – Şc. cu cls. I-VIII Petreşti, locul 4. Informaţiile ne-au fost furnizate de prof. Ştefn Bardi, inspector şcolar de specialitate. (H.D.M.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Corvinul Hunedoara, calificare istorică în Europa League! În turul doi preliminar, duel cu NK Rijeka
Corvinul Hunedoara s-a calificat în turul al doilea al Europa League, după manșa secundă a duelului cu Paksi FC (Ungaria), o calificare istorică pentru „corbii albaștri”. Gruparea de lângă furnale intră in istoria fotbalului românesc fiind prima echipă din eșalonul secund care reușește o calificare în competițiile continentale! Iar în turul următor pe hunedoreni îi […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 16 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României