Astăzi, ora 15.00, BCM Danzio Timişoara – CSU Alba Iulia *Eleş pe picior de plecare!
CSU Alba Iulia a avut rundă liberă şi în etapa a 9-a a primei ligi de baschet feminin va juca astăzi, de la ora 15.00, în deplasare cu BCM Danzio Timişoara, clasată pe poziţia a 4-a a ierarhiei, cu un palmares de 6 victorii şi un eşec în acest tur de campionat. Bănăţencele lui Dan Ionescu vor să rămână în plutonul fruntaş şi se anunţă contracandidate serioase pentru studentele din Cetatea Marii Uniri, ce ocupă abia locul al 7-lea, cu 4 succese şi 3 înfrângeri. Echipa pregătită de Tomas Bilek încă nu şi-a revenit pe deplin după „seria neagră” ce a cuprins CSM Târgovişte, CSM Satu Mare şi ICIM Arad, deşi a mai dres busuiocul în compania modestelor Olimpia Braşov şi Universitatea Oradea, meciuri câştigate detaşat. Precedentele dueluri directe s-au întregistrat în disputa pentru locurile 5-6 la finele ediţiei trecute, ambele câştigate de albaiulience, împotriva formaţiei la care activa Jovana Vukoje, actuala echipieră a CSU Alba Iulia.
*Tensiuni ascunse între conducători
Formaţia albaiuliană stă pe un butoi de pulbere, fricţiunile existente între conducători în ultimele luni, de fapt încă de la startul pregătirilor, răbufnind recent. S-au creionat deja două tabere, între care există o lipsă de comunicare şi se poartă un război surd, pe de-o parte Bogdan Duma, în cealaltă extremă aflându-se Petru Eleş. Sătmăreanul care a semnat în luna septembrie contractul pentru postul de director sportiv, este pe picior de plecare din cauza divergenţelor repetate pe diverse probleme, Eleş fiind nemulţumit şi de faptul că nu este plătit de o vreme îndelungată. De altfel, acesta nici nu a efectuat ieri deplasarea cu echipa spre Banat, aşteptând o discuţie lămuritoare cu rectorul Daniel Breaz şi noul preşedinte al clubului, Marcel Haţegan. În ecuaţie poate fi inclusă şi poziţia tehnicianului ceh, ce-şi simte serios periclitată poziţia în cazul unui pas greşit cu BCM Danzio Timişoara. Există şanse reale „să se rupă lanţul de iubire”, iar tensiunile acumulate să răbufnească, deşi, oficial, conducătorii formaţiei de baschet susţin că este linişte şi pace…
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Actualitate
18-19 iulie 2024 | COD GALBEN de FURTUNĂ în Alba și alte județe din țară: Vijelii, grindină, descărcări electrice și averse torențiale
18-19 iulie 2024 | COD GALBEN de FURTUNĂ în Alba și alte județe din țară: Vijelii, grindină, descărcări electrice și averse torențiale ANM A emis joi dimineața o avertizare meteo cod galben de furtună valabil în Alba și alte județe din țară, în intervalul 18 iulie, ora 10 – 19 iulie, ora 02. Citește și: […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum o zi
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României
-
Opinii - Comentariiacum o oră
Tradiţia fascinantă a Târgului de fete de pe Muntele Găina. Cum erau vândute fetele de măritat în secolul XIX în comunităţile din Munţii Apuseni