Gargara Dobra
Este greu să convingi un electorat, când nu ai nimic de spus şi nu ai făcut mare lucru ca parlamentar în legislatura anterioară. Probabil domnul Nicolae Dobra crede că o poate face arogându-şi cu nonşalanţă nişte merite inexistente – tot felul de intervenţii pentru construcţii de drumuri, şcoli, spitale şi grădiniţe – care nu pot fi dovedite, iar pentru cetăţean, greu de verificat. Ni se pare interesantă şi maniera în care domnul Dobra îşi justifică trădarea partidului în numele căruia a candidat şi a ajuns în Senat: dragostea neţărmurită faţă de poporul năpăstuit prin măsurile de austeritate luate de Guvernul Boc, pentru a scoate ţara din criză. Care şi-au dovedit pe deplin eficienţa până în momentul când Guvernul Ponta – un guvern născut prin trădarea unor politicieni de teapa lui Dobra – a preluat frâiele (frânele?!) guvernării şi recesiunea a revenit. De acum fostul (suntem convinşi!) senator uită că a votat fără să fie forţat de nimeni, deciziile Guvernului Boc, susţinute ferm de coaliţia (PDL – UDMR – UNPR) aflată atunci la guvernare. Dacă nu a înţeles necesitatea programului de austeritate, însuşit de toate guvernele europene, putea să nu-l voteze (la fel ca unii parlamentari PDL). Dar l-a votat. Când a fost sincer dl. Dobra, atunci sau acum când cerşeşte voturile cetăţenilor? UNPR, cu dl. Dobra în caroserie, se afla pe atunci în dreapta eşichierului politic, acum se află la stânga. Ce credibilitate acordă electoratul unui candidat fără ideologie, s-a văzut când senatorul s-a înscris în cursa pentru Primăria Sebeş. Un fiasco răsunător! Doar câteva sute de cetăţeni l-au votat…
Nu ne-am propus să facem o campanie electorală bazată pe atacuri la persoană. Şi nici să cutreierăm prin unele cotloane, fetide, ale candidatului USL. ARD oferă ca alternativă la USL, idei şi programe convingătoare. Am dorit totuşi să dăm o replică acuzelor surprinzătoare, nepermise, insidioase, fără nicio acoperire formulate la adresa partidului care l-a propulsat în politica adevărată. După ce dl. Dobra peregrinase, debusolat, prin tot felul de formaţiuni insignifiante în căutarea unui loc care să-l scoată din anonimat. Curăţenia de toamnă în politică, începută şi promovată convingător de PDL, va fi certificată cu siguranţă în decembrie, prin votul cetăţenilor.
Biroul de presă al ARD
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
UPDATE VIDEO | Incident GRAV în comuna Avram Iancu: O fetiță de 3 ani, cu traumatisme severe, după ce a căzut de la 5 metri. Este transportată la Târgu Mureș cu elicopterul SMURD
Incident GRAV în comuna Avram Iancu: O fetiță de 3 ani, cu traumatisme severe, după ce a căzut de la 5 metri. Este transportată la Târgu Mureș cu elicopterul SMURD Un incident grav a avut loc joi după-masa, în comuna Avram Iancu. Un copil de doar 3 ani a suferit traumatisme severe după ce a […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 13 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României