Balurile bobocilor, studenți sau liceeni, susținute financiar de Primăria Alba Iulia
Finanțarea balurilor bobocilor din Alba Iulia, cu o sumă totală de până la 20.000 de lei, va fi supusă aprobării Consiliului Local, în ședința din data de 23 octombrie a.c.
”Ca în fiecare toamnă, la puțin timp de la începerea anului școlar, liceenii și studenții din Alba Iulia se pregătesc de Balul Bobocilor. În vreme de criză soluțiile pe care elevii le au la dispoziție sunt extrem de puține. Înțelegând această stare de fapt și ca urmare a numeroaselor solicitări adresate primarului municipiului Alba Iulia, Mircea Hava, propunem susținerea liceelor și a Universității pentru organizarea Balului Bobocilor. Sprijinul din partea primăriei va asigura în primul rând costurile necesare închirierii unei săli pentru organizarea evenimentului (Casa de Cultură a Sindicatelor), dar și logistica necesară realizării materialelor de promovare. În măsura posibilităților, oamenii administrației locale îi vor ajuta pe tineri și în celelalte probleme organizatorice. În acest fel bobocii din toate unitățile vor putea să își înceapă experiența de licean și student într-un mod plăcut și conform tradiției”, se arată în raportul de specialitate întocmit de reprezentantul primăriei.
Banii vor fi alocați din bugetul local pe 2012, capitolul cultură.
Foto: arhiva – finala Miss și Mister Boboc
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
O nouă conferință națională „Profesorul Ion D. Lăzărescu”, în octombrie 2024: Cadre inginerești din întreaga țară se reunesc la Cugir
O nouă conferință națională „Profesorul Ion D. Lăzărescu”, în octombrie 2024: Cadre inginerești din întreaga țară se reunesc la Cugir Asociația Generală a Inginerilor din România – Sucursala Alba, pregătește o nouă conferință națională „Profesorul Ion D. Lăzărescu”, la Cugir Asociația Generală a Inginerilor din România (AGIR) – sucursala Alba (cu sediul la Cugir) a […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 14 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României