LPS Sebeş „U 16” pe podium la turneul din Franţa şi câştigători ai trofeului Fair – Play!

Redactia Ziarului Unirea

În localitatea franceză Hergnies s-au desfăşurat timp de 3 zile (23-25 aprilie) întrecerile din cadrul turneului internaţional de fotbal pentru juniori Tournoi de Paques 2011″. La prestigioasa competiţie aflată la cea de-a 37-a ediţie au luat parte şi două grupe de juniori „U14/15” şi „U16/17” de la LPS Sebeş. Tinerii fotbalişti ai liceului sportiv au avut o prestaţie meritorie obţinând rezultate pe măsură. Potrivit organizatorului de competiţii Vasile Radu şi antrenorului Emil Ţimpea, grupa „U 14/15” a încheiat grupele de calificare fără nicio înfrângere şi fără gol primit, o situaţie insuficientă ce le-a permis să prindă doar semifinalele pentru locurile 5-8. Astfel că au terminat turneul pe locul 6, un loc destul de bun dacă se are în vedere că e prima participare la un turneu internaţional. În schimb, surpriza plăcută a venit de la juniorii U 16 care au participat la „U 16/17” doar cu juniori de 16 ani şi care au reuşit să prindă podiumul. După un parcurs bun în grupe, cu două victorii, un egal şi o înfrângere s-au calificat pentru semifinale intrând în lupta pentru trofee. Juniorii au pierdut cu 1-0 întâlnirea cu formaţia Den Haag (Club din prima ligă olandeză) dar au jucat finala mică cu formaţia engleză Kingsley United pe care au învins-o la penalty-uri 5-4 după timpul regulamentar când scorul a fost 2-2. Astfel echipa U169 a LPS Sebeş a obţinut locul 3 la acest turneu şi totodată a fost răsplătită şi cu trofeul Fair – Play pentru comportamentul din teren şi din afara acestuia. Atât organizatorul de competiţii cât şi antrenorul au dorit să aducă mulţumiri Consiliului local Sebeş şi tuturor celor ce s-au implicat şi au făcut posibilă această deplasare la turneu. N-au uitat să amintească că 9 sportivi, participanţi la competiţie, provin de la fostul Club Atletic Cugir.