Handbal feminin în sala „Florin Fleşeriu” din Sebeş

Redactia Ziarului Unirea

Meci cu o oarecare miză la Sebeş, unde echipa adoptată de oraş, CSM Cetate Deva, a primit replica lui HC Zalău, formaţie ce avea nevoie de cele două puncte puse în joc pentru a-şi adjudeca locul 4. Partida a început cu aproape 10 minute întârziere datorită faptului că cele două ambulanţe ale oraşului Sebeş nu au putut fi prezente la sală, fiind solictate în alte locaţii. Gazdele au început dezastruos, cu un singur gol timp de 11 minute, iar oaspetele au făcut legea, conducând de o manieră categorică în minutul 20 (7-2), dar până la pauză Cartaş (golgheterul întâlnirii cu 11 goluri) şi compania reuşesc să egaleze la 12. La reluare HC Zalău s-a distanţat lejer pe tabelă, ajungând să conducă chiar la 6 lungimi în minutul 49. Eliminat în minutul 50, Marian Munteanu, finanţatorul Devei, ce şi-a condus singur echipa din spaţiul tehnic a acuzat prestaţia arbitrilor: „A fost un arbitraj execrabil, nu ştiu cum au reuşit aceste fete să prindă să arbitreze în Liga Naţională. Nu ţin cu o echipă sau alta, nu ştiu pur şi simplu să arbitreze”.
A surprins absenţa lui Alexandru Weber de pe banca tehnică a formaţiei CSM Cetate Deva, acesta aflându-se în tribună. „A lipsit din motive personale, oricum el are funcţia de manager sportiv la echipă”, a spus Marian Muntean, care pe lângă Sebeş are la îndemână şi alte alternative (Reşiţa, Buşteni, Bacău) pentru mutarea echipei în campionatul viitor. „Mi-am îndeplinit obiectivul, CSM Cetate a evitat retrogradarea şi din punctul meu de vedere am încheiat colaborarea cu formaţia deveană. Până la vară iau două luni de pauză”, a spus Alexandru Weber. (H.D.M.)

La al treilea an consecutiv petrecut pe a treia scenă fotbalistică, CSU Alba Iulia ridică ștacheta, după ce sezonul precedent a evoluat în play-off. Formația universitară l-a adus antrenor principal pe clujeanul Alin Minteuan, care a fost prezentat astăzi, oficial, în cadrul unei conferințe de presă. Rectorul Daniel Breaz a anunțat obiectivele echipei în următorul […]