Ședința extraordinară de la CL Alba se amână pentru lipsă de cvorum
Ședința extraordinară pentru revocarea viceprimarului Paul Voicu nu va mai avea loc astăzi. Consilierii USL au înregistrat la Consiliul Local o cerere de amânare pentru lipsă de cvorum.
Potrivit președintelui PSD Alba Iulia, Ovidiu Jidveian, unul dintre consilieri a anunțat că nu poate participa din cauza unor probleme de sănătate, astfel că ședința va fi programată în perioada 23-26 iulie.
”Majoritatea USL-PPDD rămâne în continuare valabilă și se va impune la nivelul celor mai importante consilii locale din județ. Ședința extraordinară se amână pentru sfârșitul lunii, din lipsă de cvorum. Îi dorim multă sănătate colegului nostru”, a declarat Ovidiu Jidveian pentru ziarulunirea.ro
Precizăm că singurul consilier local care a lipsit de la ședința ordinară a Consiliului Local Alba Iulia este Iustin Pocol de la PPDD.
Cererea de convocare a şedinţei extraordinare care ar fi trebuit să se desfășoare astăzi de la ora 13.00 a fost semnată de 7 consilieri USL: Vasile Crişan, Bogdan Medrea, Horațiu Clepan şi Ovidiu Jidveian de la PSD respectiv Vasile Petric, Daniel Zdrânc şi Rareş Buglea din partea PNL.
Aceștia au solicitat aprobarea unui Proiect de Hotărâre ce prevede revocarea din funcţie a viceprimarului Paul Voicu motivând că ”se constată o nouă majoritate la nivelul Consiliului Local iar viceprimarul în funcție trebuie să fie expresia majorității voinței consilierilor locali”.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Modernizarea sediului Primăriei Mirăslău pentru eficientizare energetică: Investiție de peste 1 milion de lei
Modernizarea sediului Primăriei Mirăslău pentru eficientizare energetică: Investiție de peste 1 milion de lei Administrația comunei Mirăslău, a scos licitația, pe Sistemul Electronic de Achiziții Publice, care prevede modernizarea și eficientizarea energetică a clădirii sediului primăriei. Citește și: Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 14 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României