Volei Alba Blaj și-a aflat programul ediției viitoare în Divizia A1 | Primul meci, acasă, cu CS Medgidia
Volei Alba Blaj și-a aflat programul ediției viitoare în Divizia A1 | Primul meci, acasă, cu CS Medgidia
Volei Alba Blaj, vicecampioana României, a aflat programul Diviziei A1, ediția 2024/2025, sezonul urmând a debuta în 5 octombrie. Supercupa României, care va deschide stagiunea, este programată în 28 septembrie, iar în 24 noiembrie sunt prevăzute dispute în Cupa României.
În prima etapă, echipa din „Mica Romă” va întâlni acasă, în „Alba Blaj” Arena, pe nou-promovata CS Medgidia. În ordine, sunt dispute cu Universitatea Cluj (deplasare, etapa a 2-a) – cealaltă formație venită din Divizia A2. Primul derby este în runda a 3-a, pe teren propriu, cu Rapid București, la rând fiind o deplasare la CSM Constanța. În etapele următoare sunt dueluri interne cu Corona Brașov (etapa 5) și CSM Târgoviște (etapa a 6-a). Confruntarea cu campioana CSO Voluntari este în deplasare, în etapa a 7-a, după care vine partida de pe teren propriu cu FC Argeș Pitești. O nouă dispută dificilă externă va fi cu Dinamo (etapa a 9-a), seria jocurilor complicate continuând în penultima etapă, cu CSM Lugoj, acasă. Ultima etapă a turului programează o nouă descindere în capitală, joc cu CSM București.
Runda inaugurală cuprinde întâlnirile: Rapid – Corona Brașov, CSM Constanța – Universitatea Cluj, Volei Alba Blaj – CS Medgidia, CSM Târgoviște – CSM București, CSO Voluntari – CSM Lugoj, FC Argeș Pitești – Dinamo București.
În prima fază a Cupei României, sunt disputele dintre CSM Constanța și Dinamo, Universitatea Cluj – CS Medgidia, CSM Lugoj – CSM București și FC Argeș – Corona Brașov. În faza a doua Volei Alba Blaj va întâlni învingătoarea dintre FC Argeș și Corona Brașov. Celelalte întâlniri din sferturi, CSO Voluntari – CSM Constanța/ Dinamo, Rapid – Universitatea Cluj/ CS Medgidia și CSM Târgoviște – CSM Lugoj/ CSM București. În cazul calificării în semifinale, Volei Alba Blaj va avea oponent echipa învingătoare din sfertul cu CSM Târgoviște – CSM Lugoj/ CSM București. Final Four-ul Cupei României se va disputa în luna februarie a anului viitor, sub forma unui turneu, pe teren neutru.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar CIL Blaj, nou-promovata în Liga 3, a câștigat primul joc de verificare, 5-2 (2-0) cu „U” Cluj Under 18, formație pregătită de albaiulianul George Țălnar. Golurile echipei […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)