Ex-uniristul Nicolae Stanciu este coșmarul campioanei Americii de Sud din 2016, mijlocașul în vârstă de 25 de ani marcând iarăși în poarta reprezentativei statului Chile.

Nicolae Stanciu a fost cel mai bun jucător al reprezentativei României în acest joc de verificare disputat în Austria.

Fotbalistul ce îmbracă tricoului Spartei Praga a punctat în minutul 13 a amicalului de la Graz, după o acțiune superbă pe dreapta, încheiată cu un șut la colțul lung. Este a doua reușită a lui Nicolae Stanciu contra echipei sud-americane, după ce golul din iunie 2017, de pe „Cluj Arena” a fost votat de fani drept cel mai frumos gol al „tricolorilor” în anul trecut. La fel ca în 2017, România a câștigat cu 3-2 (1-1), adversarii jucând în inferioritate
Și celălălalt fotbalist al Unirii Alba Iulia, Gicu Grozav, a fost printre titularii lui Cosmin Contra, fiind înlocuit în minutul 53 de Chipciu. Nicolae Stanciu a bifat al 22-lea meci pentru prima reprezentativă, pentru care a marcat în 8 rânduri.
Chile a egalat prin Maripan, min. 32, când se afla în inferioritate numerică și a preluat conducerea după pauză, în 10, prin Reyes. „Tricolorii” s-au trezit și au întors scorul prin reușitele lui Deac (67) și Budescu (84) – amândoi intrați după pauză.

Sursa foto: Federația Română de Fotbal

Înotătorii LPS Alba Iulia la Campionatele Naționale de seniori, tineret și juniori: Andrea Szebe – 3 medalii de argint, ștafetele combinate – două medalii de bronz La Campionatul Național de seniori, tineret și juniori, înotătorii de la LPS Alba Iulia au reușit rezultate de apreciat, fiind adjudecate 5 medalii, toate în probele juniorilor II. Astfel, […]