VIDEO Florin Roman: Proiectul „Alba Iulia – Capitală Culturală Europeană” nu poate fi făcut decât în echipă

Florin Roman, unul dintre iniţiatorii proiectului „Alba Iulia –  Capitală Culturală Europeană 2020”,  a revenit astăzi, în cadrul unei conferinţe de presă, asupra acestui subiect. Florin Roman a arătat că acest proiect se află încă printre priorităţile lui, că îl va aduce din nou în atenţia celor din administraţie iar până la sfârşitul acestui an speră să se ia o decizie în acest sens.

„Vreau să vă spun că o să fac toate demersurile necesare pentru proiectul <Alba Iulia Capitală Culturală Europeană>, sper, ajutat, de toţi cei care îşi doresc acest proiect, pe lângă cei de la Primăria Municipiului Alba Iulia. O să încerc să avem o discuţie tranşantă, pentru că eu zic că după ce trec alegerile parlamentare, şi săbiile se mai pun în teacă, va trebui să avem o discuţie foarte serioasă despre acest subiect. Nu vreau să îl lăsăm aşa… în aer. Va trebui să avem un răspuns….să fie o acţiune comună. Acest proiect nu poate fi făcut decât în echipă, din acest motiv o să solicit ajutorul tuturor, iar dacă vom avea o deschidere şi din partea celor care au folosit acest subiect în perioada campaniei şi după aceea au uitat de el, sper să luăm o decizie.

ELIT

Aşa după cum ştiţi,  termenul a fost restabilit  pentru 2021(…)Aş vrea ca acest subiect să nu mai fie politizat, să nu mai fie atribuit nimănui, poate am greşit şi eu promovându-l excesiv, din dorinţa de a face până la urmă acest proiect, şi sper ca până la sfârşitul anului să avem un răspuns foarte clar: e albă sau e neagră. Eu cred că e păcat să avem toate evenimentele astea majore generate de Consiliul Judeţean Alba şi Primaria Municipiului Alba Iulia şi să nu luptăm pentru o ţintă mai mare. Important este să ne înscriem şi să lucrăm foarte serios pe treaba asta ”, a declarat Florin Roman, vicepreşedinte al CJ Alba.

ADEZIUNE PLUS ALBA

Alexandra MATEȘ

Email: ale_mates@yahoo.com
Tel: 0722.661.325

Te-ar putea interesa și:

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 4.064 cazuri noi de coronavirus în România: Bilanțul total ajunge la 824.995 de îmbolnăviri. 69 decese și 1.070 de persoane internate la ATI

Sâmbătă, 6 martie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

18 Comentarii

portocaliu forever 9 octombrie 2012 at 19:37

.ue la uslasi!

+ 9 octombrie 2012 at 22:20

m**e si tie fraIere !

rrr 10 octombrie 2012 at 0:37

Frumos limbaj.In curand se poate muta sediul PD-L la Galda si asa sunteti unul mai nebun ca celalalt acolo. Nu mai aveti respect de nimic, nerusinatilor

rrr 10 octombrie 2012 at 0:43

Poftim cultura…Domnnule Hava, educa-i putin ca este vai de ei

dolfi 10 octombrie 2012 at 0:03

iar i s-au terminat medicamentele individului astuia??? Si cand te gandesti ca l-au votat unii ca alternativa… inca o dovada ca usl=pdl

Bai nu avem infrastructura, cetatenii nu au cultura civica si tu vii cu asemenea ineptii? Faceti ceva sa atrageti investitori ca sa stimulati piata muncii. Iar in loc la circul ieftin, mult si prost Alba are nevoie de evenimente educative!

rrr 10 octombrie 2012 at 0:40

Si din cauza cui nu avem infrastructura? Oare nu a sefului vostru Hava care va pune sa injurati in fiecare zi pe aici pe site?
Medicamente ar trebui sa luati voi, desi nu cred ca as reusi sa va readuca la normalitate, deoarece, din pacate, sunteti plecati rau de tot de acasa. Dar ce sa facem, va acceptam si pe voi, desi sunteti niste lichele toti cei de la PD-L

dolfi 10 octombrie 2012 at 9:55

rrr-ila ma confunzi… nu am sef, nu l-am votat asa ca ciocu mic!
Ma doare in cur de toata politica… regimul politic pe care-l agreez ar trimite un sfert din populatia tarii la reeducare si un sfert la munca fortata…. Iar politicienii ar deveni cobai in experimente medicale.
Dar e doar un ideal nu?

Tu in schimb paduche crezi ca daca vin comunistoizii tai care sunt la fel cu pedelacii, va curge lapte si miere!
Romanii au nevoie de o mana de fier sa le scoata lenea din oase si prostia din cap!
Si repet din comentariul meu anterior: usl=pdl.

P.S. Ori esti prost ori esti platit pentru ca nu pot explica cum tii partea unei adunaturi de hoti si talhari ce vorbesc mieros si se auto-intituleaza „partid”[oricare ar fi el!!!]

rrr 10 octombrie 2012 at 22:46

Acuzatiile tale ma lasa rece, se vede clar orientarea ta politica si sa stii ca sunt obisnuti cu minciunile voastre portocalii, nu pun botul la vorbele tale

rrr 10 octombrie 2012 at 0:42

Este un proiect care se poate realiza prin participarea noastra a tuturor, desi cei de la PD-L incearca sa puna bete in roate. Pentru ei conteaza doar sa fure, nu conteaza dezvoltarea acestui municipiu

Costel* 10 octombrie 2012 at 14:58

Proiectul Alba Iulia- Capitala Culturala Europeana nu va prinde contur pana cand nu va intra in functie conducerea tricefala Corintica de Alba compusa din:
1. Principele Hava Mare Duce de Biharea,
2. Prim Capelanul Dumitrel de Drumul Vinului si
3. Groful Szabou de la Santimbru.

Aurelian 10 octombrie 2012 at 17:21

Barbi PeNaLe!
Daca ezista cineva, care s-a gandit vreo data, ca Piticul Atomic, chiar vorbeste serios de proiectul „Alba-Iulia, Capitala Cultural Europeana2020”, atunci saracul, ii fericit, ca ii chiar lipsit cu duhul, si va spapanii Imparatia Cerurilor, cum zice Iisus in „Fericiri”. Acest personaj burlesc de Alba-Iulia, care vrea sa parvina cu ori ce pret, si sa plece la Bucale, pe vreo functie babana, nu face alceva decat sa „bata apa in piua”, doar se vor imultii fraierii care sa-l sustina. Ba o mai da din cand in cand si cu Biserica, ca dor stie ca religia a aparut cand primul escroc a intalnit primul fraier. Are sperante, ca doar prosti sunt destui, „inteligenta-i limitata, dar prostia nu, ii nelimitata”. Sper ca totusi sa se destepte prostul si sa constate pe pielea lui, ca in 5 luni de guvernare, a Guvernului Pacalici(Ponta), s-a facut mult mai putin decat a facut MRU, in 2 luni, intr-un singur lucru au excelat, a distrus aproape ireparabil prestanta Romaniei in Europa, si in lume, singurul stat care le-a laudat actiunile a fost Federatia Rusa. Acum Basescu nu mai ii Dictator, a cazut pe post de Guvernator in conceptia lui Cacarau!

rrr 10 octombrie 2012 at 22:47

Ca de obicei, Aurelian iarasi este cu capul oriunde numai pe Pamant nu

Aurelian 11 octombrie 2012 at 13:01

Si tu esti la „post”, continui sa lingi fundul PeNaL-ilor!

DD-PP Segagea 11 octombrie 2012 at 14:51

Aurel draga securistul de securist la securist trage. Primul securist este linge baros iar tu esti un linge Hava ca mai sus nu ajungi ca esti un securist prea mic pentru nalte niveluri succesuri la pupat si frecat.

Aurelian 11 octombrie 2012 at 19:38

Imi place @DD-PP Selagea, ca inca vrei sa desconspiri securistii, mai ales pe cei implicati in politica!. Mi-ai cazut bine, si am sa-ti dau un pont. Daca ai avut curiozitatea sa te uiti(acum ii prea tarziu, ca au sters mentiunea din CV) prin CV cUPOLEI pEnAlE din Alba, ai fii vazut ca Eutanasiu, Motreanu, Piticul Atomic, Sañedru, Mihai Nicusor si altii, se laudau ca au absolvit Colegiul National de Aparare, Sectia Informatii. Ce inseamna acest lucru, e ca sunt Ofiteri sub acoperire infiltrati in Politica Locala de catre DGIA. DECI EI SUNT SI AU FOST INFORMATORI SI SECURISTII INCA DE PE BANCILE SCOLII, avansand acum de la „sursa”, la „OFITER SUB ACOPERIRE”, normal ca nu la SRI, ci la Spionajul si Contraspionajul, inclusiv, Contrainformatiile Militare, care nu se ocupa, de racanii care fura ismene si ciorapi, ci fac „Siguranta Nationala”, adica pe romaneste „Politie Politica”! Desigur ca au influenta si puterea sa promoveze in functii politice pe cine vor ei, ca dupa 28 mai 1928, cand 100.000 de romanii s-au adunat la Alba-Iulia sa denunte alipirea Transilvaniei de Romania(pe limbajul miticilor Marea Unire de la 1 Dec 1918), SSI, ascuns in cadrul Biroului 2 a Ministerului de Razboi, incepe Actiune, numita mai tarziu sub Comunisti de „Actiunea Generala „GHIMPELE””, PRIN CARE DISTRUGEA INCA DIN FASA ORI CE INTENTII CENTRIFUGE”!
NORMAL CA COMUNISTII AU PRELUATO, AU FINISATO, SI AU TRANSFORMATO, INTRO ACTIUNE DE PURA POLITIE POLITICA! Se indentifica, si se mai identifica, elementele iredentiste din cadrul minoritatii magyare, sunt incurajatii, si apoi se fare multa publicitate ca un oarecare Pista, a cerut „Erdely vissza”. Asa ca tinere sari pe securisti, ca ai o gramada!

Costel* 11 octombrie 2012 at 19:59

Si eu am urat securistii mai ales pe cei ca dumneata pentru care activitatea specifica de baza era implementarea in subsolul securitatii a dragostei nemarginite fata de conducatorul iubit de atunci. Se pare ca daca ai putea ai face si acum asa. Acesti securisti despre care vorbesti d.ta nu fac politie politica ca dumneata ci vor sa-l dea jos, politic, pe cel mai iubit conducator de acum Inaltimea-Sa Guvernatorul neo fanariot „LINGE BAROS”, cea ce le doresc din tot sufletul. Parlamentul USL rezultat dupa alegerile din decembrie va avea grija ca domnul Guvernator sa ajunga reprezentat …

Aurelian 12 octombrie 2012 at 12:52

Zi sa mori tu @Costele*, zi sa mori tu ca cea mai neagra fata a Securitatii, Spionajul si Contraspionajul militar, nu a facut si nu face inca(si cu succes Politie Politica! Pentru cultura ta generala, cand Ceausescu vroia sa pedepseasca pe cineva in STRAINATATE NU TRIMITEA DIRECTIA DE INFORMATII EXTERNE, DIN MINISTERUL DE INTERNE, CI TRIMITEA DIRECTIA DE INFORMATII A ARMATEI, CARE DE FAPT A FOST PUTEREA LUI CEAUSESCU, EL FIIND PENTRU CULTURA TA GENERALA SEFUL BIROULUI POLITIC A ARMATEI CU GRAD DE GENERAL MAIOR, ADICA SEFUL POLITIC A SPIONAJULUI SI CONTRASPIONAJULUI MILITAR. Mananci rahat fraiere!

ulise 11 octombrie 2012 at 9:16

rrr vine de la cacarrrau? ca simt un miros