VIDEO: Cum să NU tai porcul de Crăciun!!! Rămâi interzis când vezi ce gafă a făcut!

Conform tradiției, porcul este tăiat cu puțin timp înaintea Crăciunului, dar nici într-un caz, procedura de sacrificare nu seamănă cu cea din filmulețul alăturat.

Pentru a nu ajunge în situația celui de față și pentru a evita primirea unei amenzi usturătoare recomandăm asomarea corectă a porcului, prin electroșocuri, și nicidecum prin aplicarea unor lovituri de topor, în capul animalului.

ELIT

În caz contrar, celebra zicală, „Șansa porcului de Crăciun” se poate schimba cu timpul în „Șansa omului de Crăciun”. 

Mihail David - 2020

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

18 Comentarii

gadea si ciutacu 13 decembrie 2013 at 13:16

Bine i-a facut porcul boului. Exemplu tipic al romanului ancorat in „traditiile” medievale. Suntem in UE si desi am fost avertizati cu privire la respectarea unor anumite norme in sacrificarea porcilor, tot ca in Evul Mediu procedam cu barbarie. O sa existe intotdeauna argumente, ca nu exista mijloace de asomare corespunzatoare, etc. ONG urile si iubitorii de animale care lacrimeaza cand aud ca au fost eutanasiati cainii care impanzesc strazile ce parere au? Sau porcul nu e animal, nu il doare, e ceva normal sa ii dai in cap sau sa-i infigi cutitul in gat fara asomare ca doar suntem europeni si civilizati. Politia animalelor si televiziunile care ne prezinta induiosatoare stiri referitoare la un tigan care isi bate calul in strada nu stiu ce barbarii se petrec in fiecare an in curtile romanilor milosi si credinciosi? In fiecare an se sacrifica peste 1MILION de porci si 4 MILIOANE de miei, majoritatea in conditii de-a dreptul barbare. Evident ca nu putem fi vegetarieni dar s-ar putea adopta legi de reglementare a sacrificare a animalelor folosindu-se mijloace de asomare specifice la fel ca in abatoarele specializate. Amenzi usturatoare celor care nu respecta legea. In SUA sau tarile din Vest iti bati cainele si ajungi la inchisoare. Atrocitati de acest tip nu fac decat sa ne arate Europei asa cum suntem: necivilizati, barbari, inapoiati. Iubitorii de animale….aud?

dildău 13 decembrie 2013 at 13:22

… vezi ca ai uitat de gaini, rate, gaste, curci, iepuri si porumbei, precum si de animalele vanate.
Toate sunt doar niste „biete” suflete!

gadea si ciutacu 13 decembrie 2013 at 15:54

Acum patrupedele sau bipedele mentionate de tine sunt mai jos pe scara evolutiei. Eu vb de porci pt ca avem 600 in parlament si isi voteaza legi cum vor ei sa scape de la asomare. Porcul e unul din maniferele cele mai apropiate biologic de om. De unde si apucaturile porcilor alesi. Votez pentru asomare.

Calin 14 decembrie 2013 at 17:05

oameni buni ati evitat un lucru videoclipul nu este facut in Romania este facut in Rusia daca il incetiniti un pic o sa auziti mai clar ca se vorbeste in ruseste nu zic ca la noi nu sunt oameni care nu folosesc aceste metode dar acest video nu este de la noi!!!!

unu 13 decembrie 2013 at 14:27

O vrut sa il manance pe omu ala sa inteles cu porcu sa il saboteze pe coleg.Il facem gusita pe taran si din oase piftie.

unu 13 decembrie 2013 at 14:28

Opa Vaslui style.

dan groza 13 decembrie 2013 at 15:09

ce tare e:)))

Anca 13 decembrie 2013 at 15:33

Imbecili de-a dreptul si prosti fara limita! In secolul 21 va purtati mai rau ca cei din neanderthal!

un cititor 13 decembrie 2013 at 16:44

La blestemat porcul pe taranul prost,maltrateaza saracul animal!Mai bine ii scapa toporul in cap ca sa simta si el ce a simti bietul animal.

silviu cornel 13 decembrie 2013 at 19:16

da este o traditie, dar spanioli francezi nu sit EUROPENI OARE de ce chinuesc sute tauri boi ii aleada ore intregi cu cai fac spectalole si nu st amendari ce sa mai zic saracu roman nu are ce mica si vrea sa fie cel mai pe sus vai de noi in gernania se taie introzi milioane de porc numai cine lucreaza acolo stie ce se intimpla de ce trebuie sa vorbim de nulte ori cea ce nu stim- ce fad ochi crede inima …

gadea si ciutacu 13 decembrie 2013 at 20:25

Cate clase ai cornele ca se pare ca nu prea ai dat pe la scoala dupa cum scrii? Spaniolii sunt o natie proasta de aia i-au si acceptat pe atatia romani pe meleagurile lor. Ai vazut tu in Germania taindu-se porci fara asomare in curte? Ma indoiesc..

gogu 14 decembrie 2013 at 12:43

Dupa cum te exprimi zace prostie-n dovleacul tau cat au spaniolii cu vinituri cu tot si cred ca-s vreo 45 de milioane…te-as intreba mai haznalistule ai habar unde-i Germania si cate milioane de turci traiesc acolo…dupa „logica” ta nemtii sunt cel putin egalii spaniolilor daca au acceptat atatia turci?!?!?! PS-Bun nume ti-ai luat…traiasca haznaua 3 si mascaricii ca tine mari mancatori de kkt,pofta mare teligentule!

gadea si ciutacu 16 decembrie 2013 at 9:51

Gogule, gogule (organ genital masculin), nu ma razboiesc cu prostii pe forum insa tu ai ceva aparte. Cunosc bine atat Spania cat si Germania (nu am fost la capsuni dar am calatorit in aceste tari) asa ca nu-mi spune mie cum sunt spaniolii ca mentalitate fata de nemti. Oricum spaniolii sunt deasupra romanilor dar totusi departe de nemti. O tara in care furtul se pedepseste cu 3 luni de inchisoare si 400 eur amenda spune totul despre mentalitatea celor care fac legi acolo si atrag infractori din toata lumea. Dar ma indepartez de esenta problemei: era vorba de minimele reguli in ceea ce priveste sacrificarea animalelor. Daca nu ai inteles, asta se datoreaza coeficientului tau de inteligenta. Nici nu stiu ce ai vrut sa zici de fapt. Ca si in cele doua tari mai sus mentionate e ca la noi sau ce anume? Si ce legatura au turcii din germania cu sacrificarea porcilor? E foarte „ermetic” ceea ce ai scris. Cat priveste ID ul ales de mine…ghici de ce l-am ales? Pt ca iubesc antenele?

gogu 16 decembrie 2013 at 12:52

Daca n-ai inteles exemplul dat cu turcii din Germania pot spune acelasi lucru despre tine …”se datoreaza coeficientului de inteligenta” si n-am nevoie sa ma „razboiesc cu prostii”.Ti-am dat exemplul cu turcii dupa ce-ai scris ca „spaniolii sunt o natie proasta de aia au acceptat atatia romani pe meleagurile lor,daca-i faci pe spanioli „natie proasta” ca au lasat multi romani in Spania,chiar la capsuni,cum te referi,poti spune acelasi lucru de nemti ca au lasat 3-4 milioane de turci pe teritoriul lor sau de italieni ca au lasat mai multi romani in „cizma”…sunt destul de explicit?N-am facut nici o referire la mentalitate,clar, noi latinii suntem mult mai corupti,hoti,mincinosi,neseriosi si-n veci n-o sa gandim ca nemtii,dar nu putem sa generalizam si sa-i bagam in aceeasi oala pe toti,o intreaga natie spaniola sau romana…de acord?PS-Filmuletul este facut in Rusia sau Ucraina!

Apa 14 decembrie 2013 at 6:24

Aveti dreptate fara doar si poate!Insa trebuie sa ne gandim la conditile pe care le au taranii nostrii si cele pe care le au cei europeni, intrucat toti trebuie sa mancam si sa respectam legea si traditia!Referitor la cazul prezentat si la modalitatile de sacrificare recunosc ca nu sunt benefice imaginii tarii insa sunt altele care ne afecteaza mai mult imaginea negativa, cum ar fii copiii vanduti, femeile usoare, politicienii super bogati pe salarii de bugetar, medicii saraci cu lefuri mici si cu BMV. langa vila, etc., care consider ca trebuie discutate mai mult si indreptate cat mai urgent.Totodata trebuie ,CA TARA sa ne stabilim niste prioritati si sa respectam niste principii.Nu dau ex. insa acelea ar trebuii votate cu stampila, dupa ratiunea fiecaruia, nu dupa galeti si pufoaice!

gadea si ciutacu 14 decembrie 2013 at 14:33

De acord insa e de datoria noastra sa sesizam si problemele asa zis marunte. Daca nu da importanta problemelor de langa noi pe principiul ca sunt altele mai mari, nu se va rezolva niciodata nimic in tara asta. In acest mod nu s-a gasit rezolvare timp de 23 de ani in privinta cainilor maidanezi, acestia ajungand pe strazi si ajungand sa constituie o problema pentru siguranta cetateanului. De acord ca taranii nostri nu au mijloacele insa staul ar trebui sa puna la indemana aceste mijloace prin infiintarea unor puncte de sacrificare in care pentru o suma modica sa fie sacrificat animalul in conditii optime, demne de un stat aflat in Uniunea Europeana. Tot exista obligatia de a se duce pentru analize carne provenind de la animalul sacrificat. In ceea ce priveste imaginea negativa a tarii datorita problemelor pe care le-ai mentionat, e o imagine care se poate schimba odata cu schimbarea mentalitatii romanului care voteaza pe pixuri si galeti politicieni dispusi nu sa ia masuri in favoarea cetateanului ci sa-si voteze legi pentru siguranta desfasurarii furtisagurilor proprii. Bine zicea comunistul Brucan ca e nevoie sa dispara generatii cu mentalitati invechite. Doar ca s-a inselat asupra perioadei prognosticate.

ionut 15 decembrie 2013 at 14:54

filmul asta e luat de pe youtube si pus aici. Aceasta intamplare se petrece in rusia.

S.W.A.T. 20 decembrie 2016 at 18:09

Mai si sta boul,sprijinit mandru in topor razand cu gura pina la urechi,dupa ce aproape era sa-l nenoroceasca pe ala.