VIDEO| Autostrada A10 Sebeș-Turda, începutul anului 2019, la „ora” nodurilor rutiere de la Alba Iulia Nord și Sebeș
În primele două luni ale anului 2019, antreprenorul lotului 1 al autostrăzii Sebeș-Turda, Pizzarotti a avut un start ceva mai
bun decât în anul precedent, principalele lucrări efectuate în lunile ianuarie și februarie au vizat nodul rutier de la Sebeș și în special cel de la Alba Iulia Nord.
La nodul rutier de la Sebeș s-a decopertat dincolo de autostrada A1 și în partea spre Sibiu. Tot în nodul rutier de la Sebeș s-a ridicat un nou pod tehnologic temporar, peste Sebeș, probabil pentru a putea transporta în viitor grinzile.
La breteaua mare dinspre deva a nodului rutier, în cele două luni ale anului 2019, s-a lucrat la structuri, respectiv la pilonii de la viaductul care va supratraversa calea ferată și autostrada A1.
Spre finalul lunii februarie, în sensul giratoriu provizoriu, de lângă benzinăria Lukoil de la Lancrăm, a fost montată calea de rulare a podului metalic de grinzi tip COR-TEN și a început să se sape sub acesta pentru a se putea muta în viitor circulația pe vechiul amplasament al DN1.
La podul peste râul Sebeș au fost montate bordurile laterale, iar la podul peste râul Mureș a reînceput lucrările echipa de fierare care lucrează la armarea podului. În prezent, mai sunt în jur de 6-7 jumătăți de deschidere la care să mai fie finalizată armătura.
Citește și: VIDEO. Autostrada Sebeș-Turda, lotul 1: stadiul lucrărilor la începutul lunii decembrie 2018
Probabil, punctul cel mai important, unde mobilizarea a fost cel mai bună, il reprezintă nodul rutier Alba iulia Nord. Aici, pe lângă faptul că s-au ridicat în continuare structurile, respectiv pilonii, a început să se decoperteze și să se înalțe breteau de încărcare-descărcare cu sensul giratoriu existent la ieșirea din Alba Iulia spre Cluj.
Tot în primele 2 lunia le anului 2019 a fost demolat vechiul pod care trecea peste DN1 la pârâul Iovului și au început forajele pentru noul pod din grinzi metalice COR-TEN. Spre finalul lunii februarie, s-au reluat lucrările și în dealul de la pârâul Iovului.
Una dintre problemele cele mai spinoase ale nodului rutier Alba Iulia Nord o reprezintă numeroasele rețele electrice care nu au fost relocate.
În jurul datei de 10 martie, în această zonă, vor fi aduse două macarale mari pentru a monta grinzi, una din rețelele electrice de medie tensiune putând să dea bătăi de cap antreprenorului întrucât fierele de curent sunt aproape de culeea viaductului de la Alba Iulia Nord (spre Aiud).
Per ansamblu, chiar dacă în primele două luni nu s-a lucrat la terasamente, putem spune că antreprenorul Pizzarotti a avut un start mai bun decât în anul precedent, iar potrivit surselor noastre, constructorul lotului 1 mizează ca într-o variantă optimistă ar putea termina lucrările până în lunile mai-iunie 2020 sau la finalul anului 2020, într-o variantă normală. Ipotezele pesimiste nu sunt luate în calcul.
Potrivit surselor noastre, Pizzarotti speră ca până la finalul anului 2019 să ajungă la un stadiu fizic pe tot lotul, inclusiv nodul rutier Sebeș, de 84-85%.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | ALERTĂ în Alba: Bărbat de 57 de ani, din Galați, dat DISPĂRUT: A plecat la plimbare și nu a mai revenit
FOTO | ALERTĂ în Alba: Bărbat de 57 de ani, din Galați, dat DISPĂRUT: A plecat la plimbare și nu a mai revenit Polițiștii din Alba caută un bărbat care a dispărut din localitatea Galați, județul Alba. Persoanele care pot oferi informații sunt rugate să anunțe cea mai apropiată unitate de poliție sau să sune […]
Prețul gunoiului „dospește” în Alba: Consiliul Județean a aprobat noi majorări ale tarifelor. De când vor intra în vigoare
Prețul gunoiului „dospește” în Alba: Consiliul Județean a aprobat noi majorări ale tarifelor. De când vor intra în vigoare Locuitorii județului Alba vor plăti, începând cu toamna acestui an, mai mult pentru gestionarea deșeurilor, după ce Consiliul Județean Alba a adoptat, miercuri, 24 iunie 2026 o hotărâre privind majorarea mai multor tarife practicate în cadrul […]
Transportul public, nou front de luptă în instanță la Alba Iulia: Judecătoria amână decizia privind înființarea Asociației Metropolitane de Transport Alba după intervenția operatorului de transport
Transportul public, nou front de luptă în instanță la Alba Iulia: Judecătoria amână decizia privind înființarea Asociației Metropolitane de Transport Alba după intervenția operatorului de transport O ședință de vineri, 26 iunie 2026, desfășurată la Judecătoria Alba Iulia a adus o nouă etapă într-un dosar cu implicații majore pentru viitorul transportului public din zona metropolitană. […]








