UPDATE: Accident rutier mortal la Teiuș – o femeie și-a pierdut viața după ce microbuzul în care se afla a fost lovit de un autocamion

O femeie în vârstă de 51 de ani și-a pierdut viața și doi bărbați au fost răniți grav într-un accident rutier produs marți dimineață pe str. Clujului din Teiuș.

Victimele se aflau într-un microbuz de transport persoane care a fost acroșat de un autocamion. Din primele cercetări efectuate la fața locului rezultă că cele două autovehicule se deplasau pe aceeași direcție (dinspre Aiud). Microbuzul (care aparține firmei Livio Dario) a virat la stânga, pentru a intra pe strada care duce spre gară, moment în care a fost acroșat de autocamionul înmatriculat în Mureș, care venea din spate și se angajase în depășire.

ELIT

UPDATE 1: În urma impactului femeia a murit pe loc iar cei doi bărbați au fost răniți grav. Aceștia au fost transportați cu ambulanțele la spital pentru a primi îngrijiri medicale de specialitate. La locul accidentului a intervenit și un echipaj de la Detașamentul ISU Aiud, cu o autospecială de lucru cu apă şi spumă dotată cu echipamente de descarcerare, o ambulanţă SMURD şi o ambulanţă de Terapie Intensivă Mobilă, pentru asistenţă şi prim ajutor medical. Cei doi răniți au fost transportați la spital cu o ambulanţă SMURD de la Detaşamentul Aiud şi o ambulanţă de la Serviciul de Ambulanță Județean Alba.

UPDATE 2:În data de 29.04.2014, ora 05.32, pe strada Clujului din oraşul Teiuş, M.D., de 53 de ani, din Aiud, în timp ce conducea un microbuz, nu s-a asigurat corespunzător la schimbarea direcției de mers prin viraj la stânga și a intrat în coliziune cu o autoutilitară condusă de T.C.I., de 25 de ani, din localitatea Ibănești, județul Mureș, care se deplasa în aceeaşi direcţie de mers şi se afla în depășire, în zonă interzisă. În urma accidentului, o femeie în vârstă de 51 de ani, din comuna Stremţ, pasageră în microbuz, a decedat la locul producerii accidentului iar doi bărbaţi de 25 şi 47 de ani, şi ei pasageri în microbuz, au suferit leziuni corporale şi au fost transportaţi la spital pentru îngrijiri medicale. Microbuzul aparţine unei firme din Alba Iulia și efectua  o cursă regulată de transport persoane, pe traseul Geomal-Alba Iulia iar în momentul producerii accidentului în acesta se aflau 8 persoane. Cercetările sunt continuate”, precizează reprezentantul IPJ Alba.

ADEZIUNE PLUS

Ioana SFÂRLEA

Redactor șef
Email: stiri@ziarulunirea.ro

Te-ar putea interesa și:

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

INCREDIBIL! ZERO nereguli la o primărie din județul Alba, în urma auditului Curții de Conturi

Comuna Ciugud este printre singurele unități administrativ teritoriale de pe raza județului Alba, unde, în urma controalelor efectuate în anul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

24 Comentarii

Dirio Lavio 29 aprilie 2014 at 9:20

Dumnezeu s-o ierte…..
Oboseala si neatentia conducatorului auto de pe microbuzul de persoane…La cat timp se odihnesc nici nu e de mirare….La toate schimburile de ture ale muncitorilor ( SEWS, REKORD si pe unde mai transporta aceasta firma) sunt mereu aceeasi soferi…Nu cred ca vreunul doarme mai mult de 4 ore in fiecare noapte. Si atunci nu e de mirare ca se intampla tragedii. Si mai trist este, ca cei care ar trebui sa controleze activitatea firmelor de transport persoane (si nu numai), si care ar trebui sa previna astfel de accidente, DORM LINISTITI !!!!
Dumnezeu sa o ierte ….

Horea 29 aprilie 2014 at 10:35

@Dirio Lavio

Tu ai citit articolul de mai sus?

Sa-ti redau o parte din el: „Microbuzul (care aparține firmei Livio Dario) a virat la stânga, pentru a intra pe strada care duce spre gară, moment în care a fost acroșat de autocamionul înmatriculat în Mureș, care venea din spate și se angajase în depășire.”

De unde ai dedus ca de vina ar fi „Oboseala si neatentia conducatorului auto de pe microbuzul de persoane”?

apolitic 29 aprilie 2014 at 16:45

@horea

nu e de vina oboseala dar neatentia poate fii o consecinta a oboselii..si sa treci peste axul drumului fara sa te asiguri cred ca se cheama NEATENTIE..cauzele pot fi multiple..printre care..OBOSEALA..dar si proasta pregatire..si conduita soferului care transporta persoane de a pune pe primul plan SIGURANTA ..dra ce sa ceri la 800 lei..ca un vanzator de taraba..nu mai vorbesc ca pregatire periodica din partea firmei nu se practica..si evaluari..ale soferilor..

gigi 29 aprilie 2014 at 10:53

Adica politia declara ca ala cu camionul, care era in spatele microbuzului, a incercat sa depaseasca microbuzul in timp ce acesta vira stanga sa intre pe strada ce duce la gara, si l-a lovit in plin, asta in conditiile in care acolo era linie continua si intersectie, iar tu tot pe ala cu microbuzul arunci vina?
Astia care vin din spate cu viteza si depasesc in intersectie masina care semnalizeaza si vrea sa intre pe o strada din stanga, sunt niste CRIMINALI si ar trebui sa primeasca zeci de ani de inchisoare.

desteptule 1 mai 2014 at 0:32

tu te asiguri din spate cand virezi stanga, idiotiilor, da-ti vina pe soferul microbuzului cand ala de 25 de ani circula cu peste 130 de km la ora in localitate si depaseste unde sunt 2 treceri de pieton pe linie continua. abtineti-va din comentarii care nu aveti habar !!!

desteptule 1 mai 2014 at 0:41

da-ti vina pe soferul microbuzului cand ala de 25 de ani circula cu peste 130 de km la ora in localitate si depaseste unde sunt 2 treceri de pieton pe linie continua. abtineti-va din comentarii care nu aveti habar !!!

Horica 29 aprilie 2014 at 10:39

@Horea

Daca esti sofer, nu sti ca inainteal schimbarii directiei de mers (virajului) ESTI OBLIGAT sa te asiguri? Ok, si soferul camionetei e de vina, ca in acea zona depasirea e interzisa.

Horea 29 aprilie 2014 at 11:17

@Horica

Normal ca si cel care a virat la stanga era obligat sa se asigure.

Daca cel cu autocamionul era deja in depasire, cand el a semnalizat, nu avea voie sa vireze.

Da, in acea zona e linie continua (daca nu gresesc) si respectivul din „Mures” nu avea voie sa faca depasiri.

Anonim 29 aprilie 2014 at 15:55

Acolo ii line continua, urmata de intersectie si inca 2 treceri de pietoni la o distanta de nici 40 de mentri una de cealalta, respectivul cu acel camion nici nu trebuia sa ii treaca prin minte sa incerce sa depaseasca, am vazut accedentul azi dimineata, din cate am vazut vina ii apartine soferului de camion, avea viteza mare si a intrat in depasire, a lovit microbuzul fix in partea de mijloc, dupa mine vina ii este in proportie de 90% a soeferului de camion.

apolitic 29 aprilie 2014 at 16:39

@anonim

dupa tine asa ar fi doar ca avem noroc ca nu decizi tu..
ce vina a re cel din mures??a depasit pe linie continua?ok ..permis suspendat+amenda…..DACA soferul de doi bani al lui livio dario platit cu 800 lei pe luna se asigura nu se intampla nimic,cea simpla regula de circulatie ..sa te asiguri la plecarea din loc si la schimbarea directiei de mers..sofer de 800 lei.ca soferii buni cer cate 3000-4000 lei si pt livio dario nu sunt buni..

alexandru 29 aprilie 2014 at 12:30

nu va mai certati pe forum.este culpa comuna.amandoi soferii au incalcat legea.si trebuie sa plateasca. vina morala apartine soferului microbuzului, el avea datoria sa circule cu prudenta, pentru ca transporta persoane. in schimb nici nu s-a uitat in oglinda.firma livio dario poseda multi astfel de kamikaze.ruta zlatna este facuta de adevarati samurai ai volanului. si uite unde se ajunge.
soferul autoutilitarei era din alt film.el circula in preerie.si actiona ca atare.

Horica 29 aprilie 2014 at 13:16

Ai dreptate, Alexandru! Pacat de suferinta celor care nu au avut nicio vina! Firma aceea de transport persoane are multi, prea multi soferi cam badarani, alesi de pe coclauri. Asta o stiu de la colegi de-ai mei de munca, navetisti, care circula cu ei zilnic. Nu stiu de ce, dar am impresia ca soferul microbuzului a iesit in drumul principal (dinspre Stremt), „taind” calea camionetei ce venea (cam tare) dinspre Aiud. Soferul camionetei a intrat in depasire (pe linie continua si pe recerea de pietoni), soferul microbuzului a virat la stanga, spre gara, fara sa se asigure corespunzator si… nenorocirea s-a produs. Pentru Livio Dario ar trebui sa fie un semnal de alarma fata de soferii pe care ii are. Le cam strica imaginea si unele firme isi cam indreapta atentia spre alte agentii de transport, cu soferi civilizati si masini curate…

Parerea mea... 29 aprilie 2014 at 14:16

cel mai plauzibil scenariu asta e … s-a ofticat probabil ca i-a taiat calea iesind dinspre Stremt si a vrut sa-l depaseasca…doar ca dorel a mai facut un viraj suprinzator pentru muresean…

alexandru 29 aprilie 2014 at 14:35

da, a intrat brusc pe drumul european dinspre stremt.am impresia ca soferul utilitarei nici nu a intentionat sa depaseasca ci pur si simplu sa evite impactul din spate cu microbuzul. dar surpriza….microbzul a mai efectuat brusc un viraj.

apolitic 29 aprilie 2014 at 13:49

vina este de doua feluri moartea de un singur fel..

principala vina o are soferul de pe microbuz ca nu s a asigurat deoarece era obligat prin lege ..soferul autoutilitarei poate fii sanctionat doar pentru depasire neregulamentara ..dar uite unde duce aceasta depasire deoarece nu avem banda separata si insule la intersectii..proasta administrare a drumurilor aia sunt principalii vinovati ..sa nu creeze posibilitatea de asa ceva..prin insule,borduri ,garduri si semnalizari corespunzatoare

Horea 29 aprilie 2014 at 20:58

@rody

Păi de ce n-ai rămas in frumoasa Grecie?

In plus ai cam uitat sa te exprimi corect, in scris, româneste.

Ingrid,Alba 30 aprilie 2014 at 0:30

Pt. ” Dirio Lavio” …”…Nu cred ca vreunul doarme mai mult de 4 ore in fiecare noapte. Si atunci nu e de mirare ca se intampla tragedii. ” …Sa fim seriosi, asta nu este o scuza sa nu te asiguri in trafic… daca am merge pe principiul asta ar trebui sa ii premiem pe toti nenorocitii de soferi care omoara oameni nevinovati…pentru faptul ca nu dorm noaptea !!! Ar trebui niste testari psihologice serioase din 3 in 3 luni pentru toti soferii de pe microbuzele si autobuzele din Alba Iulia deoarece majoritatea nu au cei 7 ani de acasa, sunt aroganti si analfabeti …sincer ei ar merita sa moara nu pasagerii nevinovati !!! Toti au salarii mari pe care nu le merita, macar atata pt. banii astia sa nu mai omoare oameni si sa mai lase convorbirile telefonice exagerate in timpul condusului !!
Dumnezeu s-o ierte pe femeia care a murit nevinovata din inconstienta unui angajat al Livio Dario !!!

@Horea 30 aprilie 2014 at 2:07

Horea, te-ai trezit de multe ori sa-i critici pe altii pentru erorile de limba, cand tu insuti de multe ori faci niste greseli de mai mare rusinea. De data asta ai fost prudent, ai scris putin si ai citat mult. Dar, daca am timp, iti voi arata.

Horea 30 aprilie 2014 at 8:34

@@Horea

Primesc cu bucurie (retinuta totusi!) orice observatie.

P.S. 1. Critic doar cand am impresia ca se „sare calul”.
2. De ce n-ai totusi un pseudonim? Am putea dialoga mai … constructiv.

No Name 30 aprilie 2014 at 8:45

Cate pareri si cate acuzatii….macar unul dintre voi a vazut accidentul si domnu apolitic nu mai acuza soferi platiti cu 800 de lei. Acuza prosti care nu stiu ce ii aia intersectie si linie continua. Dupa cum vezi in articol Soferu de pe camioneta are 25 de ani , tineri fara minte.
Condoleante si dumnezeu sa o ierte…!

Alexandru 30 aprilie 2014 at 10:16

Imi pare nespus de rau ca vad atata prostie si aroganta. Dumnezeu sa o ierte pe saraca femeie. Dar pe sofer il cunosc bine, si eu fiind tot aiudean. Am fost in mai multe situatii prin tara in autocare si microbuze conduse de acest domn. Este un sofer adevarat. Asa ca ar fi frumos sa nu mai vorbiti aiurea cei care nu cunoasteti soferii implicati, locatia accidentului. Daca domnul cu autoutilitara ar fi circulat cu o viteza regulamentara n-ar fi fost nevoit nici sa evite nimic, si nici sa depaseasca pe linie continua intr-o zona in care din 50 in 50 metri exista 3 treceri de pietoni si 3 intersectii. Nu il mai aparati pe cel care a incalcat legea la greu in detrimentul celui care fiind un om civilizat care asteapta civilizatie a virat fireste la stanga intr-o zona in care stia ca nu se poate depasi. Incercati si voi sa va puneti in locul soferilor apoi vorbiti. Cei fara permis de conducere, va rog stati de-o parte si nu intrati in discutii fara rost.

Teiusanul 30 aprilie 2014 at 11:09

Pentru Alexandru

Te-ai trezit tu sa ne faci observatii!
Citeste cu atentie comentariile de mai sus si o sa deduci ca din ele nu se degaja doar „prostie si aroganta”.

VLAICU 30 aprilie 2014 at 13:43

Am citit si eu articolele cu privire la acest accident si vreau sa va spun ca sunt multe elemente pe care putini le-au observat sau le cunosc. In primul rand m-am uitat la poze, unde se vede ca impactul initial a fost in spatele microbuzului, dupa roata spate, iar ulterior a lovit si la jumatatea microbuzului. Asta inseamna ca microbuzul era aproape intrat pe strada catre gara , si nu ca i-a taiat calea celui cu camionul, care nu avea ce sa caute pe contrasens. Mai mult decat atat am auzit ca camionul avea o incarcatura foarte mare, clar peste cat avea voie sa duca, iar din cate am vazut in poze frana are mult peste 30 de metri, tine din prima intersectie pana la a2-a. Asa ca viteza camionului era clar una foarte mare, mult peste suta tinand cont si de impact.

Lucian 1 mai 2014 at 14:26

Sa ii fie țărâna ușoară si sa o ierte Dumnezeu. Păcat.