Actualitate

Trei ani în plus la pedeapsă pentru cei care fug de închisoare: Nou proiect de lege anunțat de ministrul Justiției

Ioana Oprean

Publicat

în

Trei ani în plus la pedeapsă pentru cei care fug de închisoare: Nou proiect de lege anunțat de ministrul Justiției

Cei care fug de închisoare ar putea avea parte de pedepse mai aspre dacă un nou proiect de lege va fi adoptat de Parlament. În cursul zilei de luni, ministrul Justiţiei, Alina Gorghiu, a anunţat, că în şedinţa de Guvern de joi va prezenta un proiect de lege privind tematica fugarilor, precum şi raportul referitor la persoanele plecate din România care încearcă să se ascundă pentru a nu-şi executa condamnările în penitenciarele din România, raport solicitat de premierul Marcel Ciolacu, relatează Agerpres.

„Joi, pe ordinea de zi a şedinţei de Guvern, aşa cum i-am informat şi pe colegii mei, se va afla un proiect foarte important pentru Ministerul Justiţiei. Este un proiect generat din dorinţa de a gestiona mai bine tematica fugarilor. La nivelul lunii septembrie, 110 persoane din România au fost date în urmărire internaţională. Ca atare, am identificat această modalitate de a reglementa suplimentar şi anume în condiţiile în care în 7 zile după ce ai fost condamnat definitiv la pedeapsa închisorii cu executare nu te prezinţi pentru a putea fi încarcerat vei avea o pedeapsă de până la 3 ani, suplimentar, pentru această variantă nouă de reglementare a infracţiunii de evadare”, a explicat Gorghiu, după o reuniune a conducerii PNL.

Ea a menţionat că va prezenta în şedinţă şi raportul privind persoanele fugite din România care încearcă „să se ascundă de penitenciarele din ţară” şi „să îşi îndulcească” existenţa prin alte jurisdicţii.

Ministrul a mai informat că în şedinţa de Guvern de joi se va discuta şi suplimentarea resursei umane a secţiei de antidrog din cadrul DIICOT cu 25 de posturi, în prezent fiind 16 persoane care se ocupă la nivel central, ceea ce este insuficient.

„Acest lucru este absolut necesar pentru a ataca frontal o problemă care este prioritate de agendă nu numai pentru România, ci şi pentru Europa, pentru SUA”, a arătat Gorghiu.

Potrivit ministrului Justiţiei, un raport al Departamentului american de Stat arată că, „după terorism, SUA văd problema drogurilor ca cel mai important atac la securitatea internă”, iar România trebuie să trateze la fel această chestiune. „Problema consumului şi a traficului de droguri este una de sănătate publică şi de securitate naţională”, a transmis Gorghiu.

Sursa: g4media.ro


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Cum va fi VREMEA în România până în 27 iulie 2026: Val de căldură – temperaturi ridicate și precipitații deficitare. Prognoza meteo pe 4 săptămâni

Ioana Oprean

Publicat

în

Cum va fi VREMEA în România până în 27 iulie 2026: Val de căldură – temperaturi ridicate și precipitații deficitare. Prognoza meteo pe 4 săptămâni România va fi sub un val de căldură pe parcursul lunii iulie 2026 conform pronozei meteo pe 4 săptămâni publicată vineri, 26 iunie 2026 de Administrația Națională de Meteorologie (ANM).  […]

Citește mai mult

Actualitate

PENSII 2026 | Vârsta de pensionare pentru femei crește din iulie 2026. Cine se poate pensiona mai devreme și în ce condiții

Ioana Oprean

Publicat

în

Vârsta de pensionare pentru femei crește din iulie 2026. Cine se poate pensiona mai devreme și în ce condiții Vârsta de pensionare pentru femei crește începând din iulie 2026, potrivit noilor prevederi din legislația pensiilor. Modificările prevăd o creștere graduală a vârstei standard de retragere din activitate, până la atingerea pragului de 65 de ani, […]

Citește mai mult

Actualitate

Nicușor Dan: „Nu poți să te lupți cu sistemul când ești șeful sistemului. Între un câine care latră şi un câine care muşcă, eu prefer un câine care muşcă”

Ioana Oprean

Publicat

în

Nicușor Dan: „Nu poți să te lupți cu sistemul când ești șeful sistemului. Între un câine care latră şi un câine care muşcă, eu prefer un câine care muşcă” Preşedintele Nicuşor Dan a declarat, joi, 25 iunie 2026, în Polonia, referindu-se la influenţa sistemului de la momentul preluării mandatului la Palatul Cotroceni, că „nu poţi […]

Citește mai mult