Trei ani în plus la pedeapsă pentru cei care fug de închisoare: Nou proiect de lege anunțat de ministrul Justiției
Trei ani în plus la pedeapsă pentru cei care fug de închisoare: Nou proiect de lege anunțat de ministrul Justiției
Cei care fug de închisoare ar putea avea parte de pedepse mai aspre dacă un nou proiect de lege va fi adoptat de Parlament. În cursul zilei de luni, ministrul Justiţiei, Alina Gorghiu, a anunţat, că în şedinţa de Guvern de joi va prezenta un proiect de lege privind tematica fugarilor, precum şi raportul referitor la persoanele plecate din România care încearcă să se ascundă pentru a nu-şi executa condamnările în penitenciarele din România, raport solicitat de premierul Marcel Ciolacu, relatează Agerpres.
„Joi, pe ordinea de zi a şedinţei de Guvern, aşa cum i-am informat şi pe colegii mei, se va afla un proiect foarte important pentru Ministerul Justiţiei. Este un proiect generat din dorinţa de a gestiona mai bine tematica fugarilor. La nivelul lunii septembrie, 110 persoane din România au fost date în urmărire internaţională. Ca atare, am identificat această modalitate de a reglementa suplimentar şi anume în condiţiile în care în 7 zile după ce ai fost condamnat definitiv la pedeapsa închisorii cu executare nu te prezinţi pentru a putea fi încarcerat vei avea o pedeapsă de până la 3 ani, suplimentar, pentru această variantă nouă de reglementare a infracţiunii de evadare”, a explicat Gorghiu, după o reuniune a conducerii PNL.
Ea a menţionat că va prezenta în şedinţă şi raportul privind persoanele fugite din România care încearcă „să se ascundă de penitenciarele din ţară” şi „să îşi îndulcească” existenţa prin alte jurisdicţii.
Ministrul a mai informat că în şedinţa de Guvern de joi se va discuta şi suplimentarea resursei umane a secţiei de antidrog din cadrul DIICOT cu 25 de posturi, în prezent fiind 16 persoane care se ocupă la nivel central, ceea ce este insuficient.
„Acest lucru este absolut necesar pentru a ataca frontal o problemă care este prioritate de agendă nu numai pentru România, ci şi pentru Europa, pentru SUA”, a arătat Gorghiu.
Potrivit ministrului Justiţiei, un raport al Departamentului american de Stat arată că, „după terorism, SUA văd problema drogurilor ca cel mai important atac la securitatea internă”, iar România trebuie să trateze la fel această chestiune. „Problema consumului şi a traficului de droguri este una de sănătate publică şi de securitate naţională”, a transmis Gorghiu.
Sursa: g4media.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Cât a ajuns darul de nuntă în 2026: Cum arată nunțile în România pe fondul creșterii accelerate a prețurilor
Cât a ajuns darul de nuntă în 2026: Cum arată nunțile în România pe fondul creșterii accelerate a prețurilor Creșterea accelerată a prețurilor din ultimii ani își face simțit efectul și în sezonul nunților, unde organizarea unui eveniment a ajuns să fie semnificativ mai costisitoare decât în trecut. În acest context, și sumele oferite de […]
VIDEO | Asfaltare la peste 30 de grade pe DN 14B, în Alba: Lucrări „încinse” pe drumul care leagă zona Mureșului de Valea Târnavelor
Asfaltare la peste 30 de grade pe DN 14B, în Alba: Lucrări „încinse” pe drumul care leagă zona Mureșului de Valea Târnavelor Lucrările de asfaltare pe sectorul din județul Alba al Drumului Național (DN) 14 B au continuat și în zilele cu căldură excesivă. Sâmbătă, 27 iunie 2026, la ora 15.00, în zona lucrărilor temperatura […]
Cum trecem mai ușor peste caniculă: Medicii recomandă hidratare și evitarea expunerii la soare
Cum trecem mai ușor peste caniculă: Medicii recomandă hidratare și evitarea expunerii la soare Ministerul Sănătăţii a transmis o serie de recomandări ale medicilor către populaţie pentru a trece cu bine peste valul de caniculă cu care se confruntă România zilele acestea. „Temperaturile extreme pun o presiune mare pe organismul nostru. Pentru a trece cu […]









