Trei ani în plus la pedeapsă pentru cei care fug de închisoare: Nou proiect de lege anunțat de ministrul Justiției
Trei ani în plus la pedeapsă pentru cei care fug de închisoare: Nou proiect de lege anunțat de ministrul Justiției
Cei care fug de închisoare ar putea avea parte de pedepse mai aspre dacă un nou proiect de lege va fi adoptat de Parlament. În cursul zilei de luni, ministrul Justiţiei, Alina Gorghiu, a anunţat, că în şedinţa de Guvern de joi va prezenta un proiect de lege privind tematica fugarilor, precum şi raportul referitor la persoanele plecate din România care încearcă să se ascundă pentru a nu-şi executa condamnările în penitenciarele din România, raport solicitat de premierul Marcel Ciolacu, relatează Agerpres.
„Joi, pe ordinea de zi a şedinţei de Guvern, aşa cum i-am informat şi pe colegii mei, se va afla un proiect foarte important pentru Ministerul Justiţiei. Este un proiect generat din dorinţa de a gestiona mai bine tematica fugarilor. La nivelul lunii septembrie, 110 persoane din România au fost date în urmărire internaţională. Ca atare, am identificat această modalitate de a reglementa suplimentar şi anume în condiţiile în care în 7 zile după ce ai fost condamnat definitiv la pedeapsa închisorii cu executare nu te prezinţi pentru a putea fi încarcerat vei avea o pedeapsă de până la 3 ani, suplimentar, pentru această variantă nouă de reglementare a infracţiunii de evadare”, a explicat Gorghiu, după o reuniune a conducerii PNL.
Ea a menţionat că va prezenta în şedinţă şi raportul privind persoanele fugite din România care încearcă „să se ascundă de penitenciarele din ţară” şi „să îşi îndulcească” existenţa prin alte jurisdicţii.
Ministrul a mai informat că în şedinţa de Guvern de joi se va discuta şi suplimentarea resursei umane a secţiei de antidrog din cadrul DIICOT cu 25 de posturi, în prezent fiind 16 persoane care se ocupă la nivel central, ceea ce este insuficient.
„Acest lucru este absolut necesar pentru a ataca frontal o problemă care este prioritate de agendă nu numai pentru România, ci şi pentru Europa, pentru SUA”, a arătat Gorghiu.
Potrivit ministrului Justiţiei, un raport al Departamentului american de Stat arată că, „după terorism, SUA văd problema drogurilor ca cel mai important atac la securitatea internă”, iar România trebuie să trateze la fel această chestiune. „Problema consumului şi a traficului de droguri este una de sănătate publică şi de securitate naţională”, a transmis Gorghiu.
Sursa: g4media.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Actualitate
A picat Veștea! PSD umilit în Parlament după mutarea surpriză a AUR Guvernul Veștea nu a trecut „testul” Parlamentului luni, 22 iunie 2026. Au fost strânse doar 189 voturi favorabile, nefiind întrunit numărul minim necesar de 233 de voturi. Ședința votului pentru învestirea guvernului a început în jurul orei 21:30. La acel moment exista cvorum, […]
Înghețată pentru găini: Soluția inedită prin care fermierii își răcoresc păsările în zilele caniculare
Înghețată pentru găini: Soluția inedită prin care fermierii își răcoresc păsările în zilele caniculare Fermierii germani le oferă găinilor „înghețată” pentru a le ajuta să suporte canicula Valurile de căldură din Europa îi determină pe fermieri să găsească metode tot mai inventive pentru protejarea animalelor. În Germania, crescătorii de păsări au început să folosească o […]
Cum va fi VREMEA în Transilvania și celelalte regiuni din România până în 5 iulie 2026: Temperaturile vor atinge maxime de 37 de grade. Prognoza meteo de la ANM pentru următoarele două săptămâni
Cum va fi VREMEA în Transilvania și celelalte regiuni din România până în 5 iulie 2026: Temperaturile vor atinge maxime de 37 de grade. Prognoza meteo de la ANM pentru următoarele două săptămâni ANM a emis prognoza pentru următoarele două săptămâni, până la data de 5 iulie 2026. Temperaturile vor atinge 37 de grade în […]









