Traian Băsescu: „Trebuie să uităm de șansa de a intra în Schengen”

Traian Băsescu a declarat miercuri că România nu va intra în Spaţiul Schengen din cauza „că va fi un raport foarte prost pe justiție”, a activităţii parlamentare slabe şi „a lipsei de voinţă politică în lupta împotriva corupţiei”.

Şeful Statului a fost întrebat despre reacțiile unor ambasade de la București față de modificările la Codul penal.

ELIT

„Eu am încercat să previn această reacție. Am avut și o discuție telefonică cu domnul președinte Zgonea, am trimis și o scrisoare după discuția telefonică. Lucrurile nu au fost înțelese și am estimat acest tip de reacție. Din păcate, el nu are efecte asupra celor care ne-au pus în această situație. Tot românii vor suferi și România. În mod categoric, trebuie să uităm de șansa de a intra în Schengen pentru că va fi un raport foarte prost pe justiție, partea de activitate parlamentară, și eu pot anticipa ce va scrie în raport: ‘lipsă de voință politică în lupta împotriva corupției'”, a declarat Traian Băsescu, la B1 TV.

Dragoș SUCIU

Email: dv.suciu@yahoo.com
Tel: 0740.084.098

Facebook 

Te-ar putea interesa și:

Unii patroni anunță că nu îi vor primi la muncă pe cei nevaccinați. 5 milioane de angajați își așteaptă rândul la vaccinare

Angajatorii sunt cei care îi înscriu pe liste pe angajați, 5 milioane dintre aceștia își așteaptă rândul la vaccinare. Romania… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Simulările pentru Evaluarea Națională și Bacalaureat vor avea loc și în acest an! Ministerul Educației: „Din simulări va rezulta nivelul cunoștințelor elevilor”

Anunțul a fost făcut de Ministerul Educației, iar președintele Consiliului Național al Elevilor a declarat că propunerea acceptată de Minister… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Crește numărul românilor care se vaccinează anti-COVID: Vaccinul Pfizer BioNTech administrat unui număr de peste 76.000 de persoane până în prezent

Aproximativ 18.000 de cadre medicale din România au fost vaccinate împotriva COVID-19 în ultimele 24 de ore, acesta fiind cel… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Separarea mamelor infectate cu Covid de nou născuţii lor, o experiență traumatizantă: „Am fost mereu în tensiune”

În contextul pandemiei, separarea mamelor infectate cu Covid-19 de nou născuţii lor pentru a preveni şi a limita infectarea, a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Restricții mai DURE de intrat în Marea Britanie. Prezentarea testului COVID negativ și carantinarea, necesare

Începând cu săptămâna viitoare, este nevoie de prezentarea unui test COVID negativ efectuat cu cel mult 72 de ore înaintea… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIOLENȚELE din SUA: Primul polițist DECEDAT la protestele de la Washington. Bilanțul ajunge la 5 MORȚI

Brian D. Sicknick a fost rănit miercuri, într-o confruntare cu protestatarii, şi a revenit la biroul diviziei, unde i s-a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Haos la Ministerul Sănătății: Un angajat a trimis spitalelor o somație greșită privind vaccinarea

Haos la Ministerul Sănătății după ce un angajat a trimis spitalelor o somație greșită privind vaccinarea. La câteva ore după… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

INFOTRAFIC: Restricții de circulație, vineri, pe Valea Oltului, pentru decolmatarea șanțurilor de aluviuni . Recomandări pentru șoferi

Traficul se va desfășura dirijat, vineri, 8 ianuarie, pe Valea Oltului, DN7 Râmnicu Vâlcea – Sibiu, între kilometrii 227 și… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

11 Comentarii

j 11 decembrie 2013 at 22:26

Ma *** pe Schengen ! Daca ar tine Schengenul de foame si de frig in iarna asta poate ca ar mai interesa pe cineva acest subiect…

Status-Quo 12 decembrie 2013 at 16:48

Cel mai bine ai face sa te p**i chiar pe tine. Nu tine de foame nici de sete da poate-ti mai vine mintea la cap, desi nu prea cred ca asta e posibil.

gigi 11 decembrie 2013 at 22:49

Domnilor de la ziarul Unirea de ce scoateti din declaratiile lui Basescu doar ce va convine? Si de ce nu scrieti nimic in ziar despre ce s-a intamplat ieri in camera deputatilor:
-s-a incercat votarea legii lobby-ului (prin care un parlamentar poate sa fie platit sa faca lobby pentru o firma sau un grup de interese),
-s-a incercat votarea legii amnistiei si gratierii (in care se prevedea ca sunt amnistiati infractorii condamnati pana la 7 ani de inchisoare si gratiati cei pana la 6 ani de inchisoare)
-s-a votat modificareai codului penal prin care parlamentarii s-au scos din randul functionarilor publici (nu vor mai putea fi cercetati de DNA sau Parchet pentru fapte de coruptie care se aplica functionarilor publici) si a fost schimbata definitia conflictului de interese (ministrii, parlamentarii si primarii nu vor mai putea fi cercetati de catre ANI pentru actele administrative pe care le aproba)

Status-Quo 12 decembrie 2013 at 16:58

Inca mai ai necunoscute in ceea ce priveste ziarul Unirea?! Hai sa fim seriosi!

Mi-aduc aminte cat erau de suparati ca aia de la PDL dadusera imprimarea unor buletine de vot pe la unii pe undeva prin Galati… Le luasera painea de la gura.

Cam asta-i rolul de informare pe care si-l asuma Unirea – ziarul cu cel mai mare tiraj din bla-bla-bla… ziar independent (!!!- eventual de cititorii pe care ar trebui sa-i informeze corect vizavi de problemele majore ale societatii in care traiesc – vezi Rosia Montana-gaze de sist).

Presa centrala a reactionat bine ieri. Cu exceptiile de rigoare – adica cele 2 bordeluri jurnalistice binecunoscute.

Dar cum a reactionat presa centrala in cazul Rosia Montana? Dar in cazul Pungesti-fracturare-Chevron? Dar in cazul Putna?
Dar in cazul Mosna?

Apostolul Pavel 12 decembrie 2013 at 11:36

Să luăăăăm amiiinteee !

@ gigi ” parlamentarii s-au scos din randul functionarilor publici (nu vor mai putea fi cercetati de DNA sau Parchet …”)
Si uite aşa, din acest punct de vedere, au ajuns parlamentarii egali cu Băsescu. Cu alte cuvinte dacă Basescu nu poate fi anchetat de DNA şi Parchet, atunci domnul parlamentar – de ce ?!

Paaacee tuturooor !

Status-Quo 12 decembrie 2013 at 17:06

Uite-l si pe Mirel Palada al forumului Unirea.

Reprezentantul PSD – aripa glumetilor…

Bai, da nu te-au luat aia de la salvare ieri? Ai scapat, ai? Inca emiti? Asta faci ti in timpul serviciului la multinationala aia de kakao unde lucrezi? Stiu sefii tai ce faci tu in timpul serviciului?

Apostolul Pavel 12 decembrie 2013 at 17:22

@ S. Q -Asa şi ? Care-i problema ta ? Hai, spune frumos, spovedeste-te, care i-ti este “păsu” moşulică ? Te cheama “gigi”? Sau aşa-ţi place matale să te bagi în seamă, ca proasta-n …aia ! Ehei moşulică, moşulică, iar ai hemoroizi !
Si cum ziceai, că eu te urmaresc pe forum ? Măi, măi, măi !

Apostolul Pavel 12 decembrie 2013 at 17:24

Erata – Care-ti !

Status-Quo 12 decembrie 2013 at 19:05

Bai Cristino – Apostolu Pavel,

cat de ciudata e si lumea asta!

Un sustinator al PSD (adica comunisti) lucreaza la o multinationala (adica capitalisti) si, in timpul serviciului (!!! – freaca menta ca la comunisti), posteaza aberatii pe un forum al unui ziar independent dintr-o asa zisa democratie sub un pseudonim religios!!!

Apostolul Pavel 12 decembrie 2013 at 20:46

Asa şi ? Mai departe !

gadea si ciutacu 12 decembrie 2013 at 12:08

Parlamentul e imaginea cea mai fidela a societatii. Asa popor, asa reprezentanti alesi! Pacat ca majoritatea cu drept de vot nu se informeaza citind presa si comentariile la articolele aparute. In momentul in care te informeaza mijloacele cele mai la indemana (antenele motanului securist) o sa ti se para totul ok. Nu degeaba aproape jumatate dintre bizonii intervievati au declarat ca era mai bine pe vremea lui ceasca si mai mult de jumatate ar vota tot cu uslasii. Prostia e mare la noi numai ca datorita prostiei unei majoritati dezinformate sufera pe nedrept o minoritate. Uslasii penali nu fac acum decat sa puna in practica ceea ce au gandit inca din 2012.