S-a tras cortina peste Liga 4: remiză la Galtiu între Viitorul Sântimbru și Inter Unirea | Pe podium, Viitorul Sântimbru și CIL Blaj

Industria Galda de Jos este campioana Albei și va participa la barajul de promovare în Liga 3 contra reprezentantei județului Covasna, Prima Brăduț, meciuri în 17 și 24 iunie, primul pe teren propriu.

Sâmbătă, 10 iunie, la ora 18.30, pe „Cetate” se dispută finala Cupei României, faza județeană, între Industria Galda și Viitorul Vama Seacă, eveniment prefațat la ora 16.30 de Gala Fotbalului Județean, festivitatea de premiere a laureaților fotbalului amator, organizată de AJF Alba

Pe podium au mai încheiat Viitorul Sântimbru și CIL Blaj, fiecare în progres cu câte o poziție comparativ cu sezonul precedent.

În subsol, sunt șanse mari ca din viitoarea ediție să se treacă la un format cu 16 echipe, caz în care nu ar mai retrograda decât “lanterna roșie”, deși grupările de pe Valea Sebeșului sunt pe locuri retrogradabile.

Limbenii Limba, Adu Academy Șona și FC Lopadea Nouă au promovat din Liga 5.

*Viitorul Sântimbru – Inter Unirea 1-1 (0-0)

Trupa din Galtiu a bifat prima remiză din primăvară, după 6 victorii consecutive, pierzând totodată primele puncte interne din retur;

*CIL Blaj – Energia Săsciori 2-4 (0-2)

În minutul 74, Timiș (CIL) a ratat un penalty (șut în bară), la scorul de 1-3 (blăjenii au reclamat ofsaid la golul 3). Echipierul gazdelor a fost convocat în selecționata divizionară de minifotbal a României care participă la un turneu internațional, la Essen (Germania, 2-11 iunie), International Socca World Cup. Echipa din “Mica Romă” termină pe ultima treaptă a podiumului deși a pierdut 5 jocuri la rând, iar săscioreni (dublă Manolache) vor ocupa locul 12, punând punct unei serii critice de 10 partide fără victorie și doar 4 puncte.

*Cuprirom Abrud – Viitorul Vama Seacă 0-3 (0-0)

Finalista Cupei României, faza județeană, meci sâmbătă, 10 iunie, ora 18.00, pe “Cetate”, cu campioana Ligii 4, Industria Galda de Jos, a câștigat lejer pe terenul ultimei clasate, momentul cheie al întâlnirii fiind eliminarea lui M. Berindei (Cuprirom) înainte de deschiderea scorului. A fost o dublă I. Cociș și o reușită semnată de Rahovean (revenit după o gravă accidentare);

*Spicul Daia Română – Hidromecanica Șugag 4-3 (2-1)

Partidă spectaculoasă, cu răsturnări de situații (0-1, 3-1 și 3-3). Dăienii, cu dublă Oană, s-au impus în reprezentația de final, iar oaspeții au 6 eșecuri la rând și doar două puncte acumulate în ultimele 8 partide.

*Performanța Ighiu – CS Zlatna 4-2 (2-0)

În minutul 76, Dandea (CS Zlatna) a fost eliminat. Ighienii, dublă Tripșa, și-au asigurat poziția a 4-a, iar Romică David a devenit golgheterul eșalonului cu 34 de reușite. Performanța a pierdut un singur meci din ultimele 8, adunând 17 puncte;

*Kinder Teiuș – GT Sport Alba 3-0 (2-0) Oaspeții au ratat un penalty prin Raica (41), șut în bară. Albaiulienii au mizat în acest meci, la Beldiu, pe doi dintre antrenori, Florin Codleanu a fost integralist, iar Adrian Roman (fostul portar) a intrat pe teren în actul secund (ambii în vârstă de 43 de ani). De asemenea, vizitatorii au prilejuit debutul a doi tineri jucători din anul 2009 (14 ani): Alexandru Dună (portar) și Robert Cristea (mijlocaș), iar la gazde a intrat între buturi în repriza a doua, Lucian Ciobotă, care a debutat la 54 de ani! Teiușenii încheie stagiunea cu două succese, iar GT Sport, cu două înfrângeri.

*Industria Galda de Jos – Voința Stremț 5-0 (1-0)

În minutul 64, Dr. Pop (Voința) a parat un penalty executat de Tegbo. Liderul, duble D. Lupșan și Cioară, încheie “en-fanfare” stagiunea, cu cel mai clar succes din primăvară în fața fanilor și o serie de 4 victorii fără gol primit. Stremțenii au numai 4 puncte în ultimele 7 reprezentanții (o victorie).

Mulțumim corespondenților și colaboratorilor: Dan Comșa și Gligor Udrea (Galda de Jos), Adrian Hulea (Sântimbru), Augustin Damian (Blaj), Ioan Marinca (Ighiu), Andrei Trifa și Claudiu Câmpean (Stremț), Femi Williams și Sorin Giurcă (Vama Seacă), Constantin Iancu (Zlatna), Emil Periat (Unirea), Rareș Niculaș (Teiuș și Stremț), Denisa Mărginean și Iancu Iosif (Daia Română), Adrian Roman (Alba Iulia), Vasile Crețu (Săsciori), Ionuț Neag (Șugag) și Nicolae Berindei (Abrud).

Inter Unirea, Viitorul Sântimbru și Performanța Ighiu s-au calificat în semifinalele Cupei României

Inter Unirea, Viitorul Sântimbru și Performanța Ighiu sunt primele 3 echipe calificate în semifinalele Cupei României, faza județeană. Ultima echipă va fi decisă luni, în urma disputei dintre Hidro Mecanica Șugag și CIL Blaj. Tragerea la sorți va avea loc marți, 30 aprilie, la sediul AJF Alba. În sferturile de finală partidele au fost echilibrate, […]