Ziarul Unirea

Revenirea lui Traian Băsescu la Cotroceni, între legitimitate și morală – vezi opiniile reprezentanților USL și PDL

PNL - Alegeri Locale Partiale - 27 iunie

Judecătorii Curții Constituționale a României analizează rezultatele referendumului pentru demiterea președintelui Traian Băsescu, desfășurat duminică, 29 iulie, urmând să anunțe dacă acesta va fi sau nu validat.

În așteptarea unei decizii lideri locali ai celor mai importante partide răspund la întrebările: ”Are președintele legitimitate având în vedere numărul foarte mare de români care au votat pentru suspendare?” și, ”În cazul invalidării referendumului, este moral ca Traian Băsescu să se întoarcă la Cotroceni?”:

ELIT

Întoarcerea lui Băsescu ar avea o aparenţă de legalitate, dar nu are legitimitate şi nicidecum nu este morală, întrucât o majoritate covârşitoare dintre cei prezenţi la vot au stabilit că Traian Băsescu merită să fie demis. Această majoritate, peste 7 milioane de alegători, reprezintă voinţa populară. Consider că bicotul încurajat de Traian Băsescu este un aspect total nedemorcratic, pentru că oamenii trebuie încurajaţi să meargă la vot, indiferent de opţiunea pe care o au, sau de priorităţile votului într-un sens sau altul. Consider că un partid ca PDL, care încurajează absenteismul la vot ar trebui să înlăture sintagma de democrat din denumirea lui, pentru că absenteismul nu are nicio legătură cu democraţia. PDL încurajează interesele unui grup limitat de români, aşa-numita camarilă portocalie, în defavoarea românilor aflaţi în ţară în această perioadă. A te baza pe câştigarea unui referendum la masa verde este în opinia mea un gest de laşitate”, a declarat președintele PSD Alba, Ovidiu Jidveian.

„Mesajul nostru, al PNL și al USL Alba, este foarte clar. Legalitatea acestui referendum este mai mult decât discutabilă, ținând cont de numărul stabilit al electorilor, dar soluția validării sale rămâne la nivelul Curții Constituționale a României, după studierea tuturor punctelor de vedere ale Parlamentului și ale președintelui suspendat. Este însă complet incorect și imoral sa susții că aproape 7,5 milioane de cetățeni dau o lovitură de stat. Din punctul nostru de vedere, domnul Băsescu nu mai poate invoca legitimitate, în calitate de președinte al României, dar vom respecta întru totul deciziile legale ale CCR”, spune vicepreședintele PNL Alba, Simion Crețu.

”Moral este să respectăm ce spune legea. Dacă decizia Curții Constituționale va fi ca acesta să se întoarcă la Cotroceni înseamnă că are legitimitate. Ilegitimi sunt Ponta și Antonescu pentru că și-au bătut joc de acest popor în toată perioada de când au venit la Putere”, declară prim-vicepreședintele PDL Alba, Ion Dumitrel, precizând (referitor la sesizările USL legate de numărul real de persoane cu drept de vot) că listele corecte de votare sunt cele trimise la Biroul Electoral Central chiar de către un ministru USL.

Ioana SFÂRLEA

Redactor șef
Email: stiri@ziarulunirea.ro

Te-ar putea interesa și:

Klaus Iohannis, MESAJ de Anul Nou 2021:”Reîntoarcerea la normalitate este tot mai aproape!”

Klaus Iohannis, MESAJ de Anul Nou 2021:”Reîntoarcerea la normalitate este tot mai aproape!” Președintele Klaus Iohannis a transmis un mesaj… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Părerea ta contează: Vicepreședintele Comisiei pentru Educație și Cultură din Parlamentul European, Victor Negrescu, vă invită să vă spuneți opinia despre viitorul educației

Europarlamentarul de Alba, Victor Negrescu, invită persoanele interesate de îmbunătățirea sistemului educațional să răspundă la mai multe întrebări, în cadrul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Marcel Ciolacu, MESAJ de Anul Nou: ”Au vrut să subjuge România în 2020. Nu i-ați lăsat. Românii sunt adevărații eroi ai acestui an!”

Marcel Ciolacu, MESAJ de Anul Nou: ”Au vrut să subjuge România în 2020. Nu i-ați lăsat. Românii sunt adevărații eroi… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Comunicat de presă| Beniamin Todosiu: Ministerul Transporturilor a alocat, în 2021, cele mai mari sume din ultimii ani pentru repararea și modernizarea drumurilor din Apuseni

Ministerul Transporturilor a alocat, în 2021, cele mai mari sume din ultimii ani pentru repararea și modernizarea drumurilor naționale din… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Comunicat de presă Beniamin Todosiu, deputat USR-PLUS: În 2020 am declanșat revoluția bunei Guvernări. În 2021 continuăm să construim o Românie dreaptă, modernă și dezvoltată

Beniamin Todosiu, deputat USR-PLUS: În 2020 am declanșat revoluția bunei Guvernări. În 2021 continuăm să construim o Românie dreaptă, modernă… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

35 Comentarii

Este morala mentinerea la putere a aliantei USL? 1 august 2012 at 15:59

De cand a venit la putere,usl a f…t(fortat)legile cum avrut pana au ingrozit UE. Acum vorbesc de moralitate, plagiatorul Ponta si chiulangiul repetent alu’Cacarau, ajuns in Parlament si-apoi interimar la Cotroceni prin usa din dos a politicii romanesti. Economia si leul se prabusesc,seceta dubleaza saracia oamenilor,iar smecherii din usl vorbesc de funie(moralitate) in casa(usl) spanzuratului. Au luat-o in barba cu referendumul si-acum o dau pe dupa cires. Moral ar fi ca Crin(sic) a lu’ Cacarau sa plece invartindu-se,cum a promis, iar Ponta-plagiatorre sa-si dea demisia. USL sa propuna alt prim ministru si sa lase filozofia despre morala in seama celor care au caderea sa o faca…

gigi 1 august 2012 at 16:31

Ete, fas! O tineti ca o banda stricata aia cu cacaru si plagiatorul, altceva nu mai aveti? Ce legi ti-a f…t tie, cine a ingrozit UE? Ei sau minciuneaua de Macovei? Cine are caderea(libera) sa faca morala, prietene, cei de la pdl care nici eu nu mai stiu ce au zis ultima data daca merg sau nu la vot, daca scad sau nu salariile, daca vor creste sau nu taxele, daca se mai desfiinteaza sau nu niste spitale?

Plici ! 1 august 2012 at 17:05

@ Aluia cu „morala” – „…si sa lase filozofia despre morala in seama celor care au caderea sa o faca…”- Ai nu mai spune, da cine are caderea sa o faca? Sa nu-mi spui ca Besinila (sic), ca sa fac si eu o cacofonie, ca tot iti plac tie cacofoniile…Pai cat de moral se comporta dl. Rasucurului(sic), care demis fiind de aproape 8 milioane de romani, mai are tupeul sa-si mai arate mecla in fata lumii? Chiar nu va e rusine?

Multe raportari din burta,inclusiv la Evidenta populatiei.... 1 august 2012 at 16:20

Vorbeau multi fosti in MAI ca unii au burta mare si isi permiteau sa minta numarul oamenilor prezenti la mitinguri,numarul celor amendati,a celor care au dosare penalecontratate trimestriale,semestrial,ori anual….si acum te miri ca nu stiu ce populatie avem in judete ori in Romania.Ministrii MAI dupa revolutie au fost ca niste handicapati dusi de nas de niste militieni nerestructuratui desi s-au scurs 22 ani.Asta e adevarul,dar cine ziua sunt prin unele magazine la cumparaturi……ati ghicit sunt cele de la evidenta informatizata i te miri ca mortii mai sunt pe liste…..Jos cu Basescu !

Status Quo 1 august 2012 at 16:54

USL a pierdut. Inca odata. Acum umbla cu ”cioara vopsita” incercand (precum au incercat dupa ce Geoana a pierdut alegerile) sa mai spuna 1-2 nazbatii poate poate si-or gasi prostu’ pe undeva pe la CCR.

Prosti ar putea gasi dar trebuie musai cautati la ei in ograda.

USL e o grupare cu o singura treaba: sa scape de Basescu. Orice altceva e prioritatea a 2-a. N-au nimic altceva in program.

Interesant e cum vad lucrurile, cum le explica si cat de stricata le e logica.

gigi 1 august 2012 at 21:41

Hai nu ma dezamagi, care-i cioara vopsita? De ce nu recunoasteti ca listele cu persoanele cu drept de vot sunt voit impanate, de ce va tot legati de nimicuri cand voi nu ati fost la vot? Oare mai aveti vreun drept sa comentati pe tema asta, prietene? Daca v-ati fi dus la vot si ar fi iesit un rezultat la mustata, atunci da, frate, isi aveau rostul toate aceste acuze, dar prin faptul ca nu v-ati prezentat la vot, v-ati pierdut dreptul de-a mai comenta pe tema asta. CCR se va trage pe c**, va ramane la mana parlamentului decizia si ghici ce urmeaza, ori un alt referendum, de data aceasta pe niste liste cu un numar real de vot, ori o mare bulibaseala, imparteala de teritorii si evident un curs euro ca-n poveste 🙂 Hai, noroc!

Status Quo 1 august 2012 at 23:26

Parca n-ai sti care-i cioara. Aia cu care umbla USL pe la CCR. Care se trage pe c.., ai?

Da cand votarati la locale nu va duru capu de liste alea impanate, ai? Acu va trezirati? Si ma mai intrebi care-i cioara?

Si zi asa… ”ne-am pierdut dreptu de a comenta”? Ț-ț-ț-ț-ț-ț-ț… Cate zile va mai trebuie sa aterizati?

gigi 2 august 2012 at 9:10

Azi vom vedea ce ne spune CCR, sunt convinsa sa va da o decizie neutra si vom ateriza toti in parlament. Nu, la locale a fost alta mancare de peste, acolo a fost clar si cu listele impanate (daca au fost impanate si atunci) ca majoritatea a ales USL ai vazut si tu, asa ca in situatia aia nu aveam de ce sa ne mai cotcodacim :).Hai, noroc!

USL "revigoreaza" turismul(!?) 2 august 2012 at 9:15

Aproape 70.000 de turişti au luat cu asalt judeţul Olt, în ziua referendumului. Au vizitat bufetele săteşti, căminele culturale şi au votat.
Oaspeții comunei Colonești nu au cum să rateze căminul cultural, cel mai cunoscut lăcaș al erudiției din zonă

Datele oficiale au confirmat o prezenţă neobişnuită la vot în mai multe sate uitate de lume şi de timp. Comune fără nicio atracţie turistică au fost asaltate de turişti electorali în ziua referendumului.

Unele secţii de votare din judeţele controlate de baronii USL au depăşit şi cu 200% prezenţa la urne. Este vorba de judeţele Olt, Mehedinţi, Teleorman, Giurgiu şi Vrancea. Aproximativ 70.000 de turişti „au fost prinşi” de referendum în judeţul Olt şi au votat acolo

Status Quo 2 august 2012 at 9:58

Esti convinsa? Si pe ce se bazeaza convingerea ta?

La locale electoratu’ a votat ca prostu’. Si n-a durat mult pana cand prostanii au inceput sa plateasca. Si nu doar ei, din pacate.

De ce? Pentru ca s-au razbunat – ca prostii, sa ma repet – pe cei care sunt mai seriosi in politica romaneasca.

Si pe cine au gasit sa sustina? Pe oricine in afara PDL. Pe aia pe care-i inlaturasera cu o alegere inainte. Se facusera, intre timp, baieti buni.

CCR nu poate da o decizie neutra pentru ca a judecat ca referendumul se valideaza doar cu 50%+1 alegator.

Ce mi se pare interesant este felul vostru de a gandi.

I-auzi:

-CCR da o decizie neutra si ajungem in Parlament (te-apuca rasu’!!!)
-Nu sunt 18 milioane de alegatori ci doar 15.
-Se poate valida referendumul si fara atingerea pragului (Ion Iliescu, tatucul vostru etern)
-Au participat 52% din alegatori (marele avocat Sova care nu stie matematica)
-Sa se voteze 2 zile (Sarbu)
-Se voteaza pana la 23 (realizat)
-Basescu este dpdv moral demis (Copy-Paste-Ponta)
-Cum adica loserul sa revina la Cotroceni si ”castigatorul” (Ț-ț-ț-ț-ț-ț-ț-ț…) sa plece?
(Ponta)
-Pe Basescu l-au votat 5 milioane si acum au votat pentru demitere 7,4 asa ca nu mai are legitimitate

si alte ineptii USLamiste ca care nu faceti altceva decat sa va descalificati.

gigi 2 august 2012 at 10:17

No, in dimineata asta nu cred ca ti-ai baut cafeaua sau ai baut-o in sughituri.
Mai, omule!
Daca ai votat la locale tocmai te-ai facut prost.
Unde e seriozitatea ma la PDL?! Am fost un sustinator al lor, am mai spus asta, se pare ca uiti repede, dar spre deosebire de tine si de altii sun capabil sa vad cand se impute treaba si sunt mintit in fata de mai marii acestei grupari de profitori.
CCR are de luat o decizie mult prea importanta si grea si sunt convins ca nu vrea sa isi puna in cap pe cei care vor iesii in strada in urma deciziei, indiferent care din tabere iasa(evident ca va fi si o mamaligeala indiferent de decizie), deci tot la mana parlamentului ajungem.
Lasa tu ce-a declarat Iliescu, el este doar un mosulica ce nu mai are niciun amestec, degeaba spuneti toti ca el el in spatele lui Ponta, daca nu stiti asta este pentru ca e mai usor sa acuzi decat sa vezi.
Despre Sova, nimic de spus, avea el unele date probabil, cand a spus acel procent, era clar ca listele erau de desene animate.
Basescu este demis dpdv TEORETIC si MORAL dca te uiti la procente.
Si da, sustin in continuare ca v-ati pierdut dreptul de a comenta tot de tine de validarea sau invalidarea referendumului din momentul in care ati ales sa nu votati.
Hai, noroc

Demagogie marca USL: 2 august 2012 at 11:25

USL Cer validarea referendumului în baza datelor recensământului pe care l-au boicotat.

Principalul argument furnizat de liderii USL pentru validarea referendumului se referă la faptul că listele electorale nu au fost actualizate şi numărul persoanelor cu drept de vot ar fi semnificativ mai mic decât cifrele utilizate pentru organizarea referendumului: peste 18.292.514 români. Astfel, USL invocă datele recensământului din 2011, deşi la aceea vreme, Uniunea aflată în Opoziţie a dus o adevărată campanie de boicotare a acestuia.
Victor Ponta și Dan Șova

În octombrie 2011, liderul PSD, Victor Ponta susţinea chiar că rezultatele recensământului nu ne vor folosi la nimic şi mărturisea că nu s-a lăsat recenzat.

„Nu ştiu dacă m-au căutat în Gorj, stau foarte puţin acasă, dar nu le-aş fi dat codul numeric personal.(…)Cred că a fost o irosire extraordinară de bani, înţeleg că a fost un buget de aproape 50 milioane de euro, iar rezultatele nu ne vor folosi la nimic şi nu vom şti mai bine câţi suntem cu adevărat, unde suntem şi ce probleme are România. Denotă o incapacitate administrativă care trebuie sancţionată. Vom discuta şi luni la USL, o moţiune în Parlament pe două domenii fenomene care intră în atribuţiile Ministerului de Interne. Unul este catastrofa de la recensământ”, declara anul trecut, Victor Ponta.

Acum, prim-ministrul şi-a schimbat radical punctul de vedere

Status Quo 2 august 2012 at 11:59

Gigi fato, pierdem vremea pe forum. Nu-i scopul meu sa te conving de nimic. Asa ca hai sa lasam ping-pongul cu comentariile ca nu duce niciunde.

Daca incerci sa demonstrezi ca albu-i negru si vice-versa fa-o singura.

gigi 2 august 2012 at 12:27

SQ, prietene, nu ma lua cu „fato” atunci cand nu mai ai alte argumente, am ajuns pana la urma exact la ce am spus intr-un alt post, atunci and nu mai ai argumente treci la expresii de genul „fato, gusato, fa, treci la clatite ” exact ca in cazul cristinei. Am scapat intentionat „(…)sunt convinsa sa va da o decizie neutra(…)” Bravo, pana la urma ai dovedit ca nu esti altceva decat unul de rand…Hai, noroc!

gigi 2 august 2012 at 12:36

Si pana la urma nimeni nu incearca sa convinga pe nimeni de nimic, nu joaca numeni ping-pong (vad ca tare iti place expresia asta), aici fiecare isi spune punctul de vedere, ca voi nu intelegeti asta si va ascundeti de adevar sau reactionati copilareste, e problema voastra.

Status Quo 2 august 2012 at 14:59

N-o sa mai comentez ultima ta postare. Asta ca sa-ti las ultimul cuvant. Multumita?
Cand te mai maturizezi poti sa ma combati cu argumente. Pana atunci, hai noroc!

gigi 2 august 2012 at 15:10

Nu, zau! Exact cum spuneam, reactii puerile. Nu ai facut altceva decat ca imi intaresti spusele, multumesc, fato. Hai, noroc!

Până unde pot merge Ponta&Antonescu sau de ce se întoarce România cu 66 de ani în urmă 1 august 2012 at 18:15

Sabina Fati(Romania Libera):Cei doi ar vrea să păstreze aparenţele, necesare în stadiul actual al operaţiunii de eliminarea a preşedintelui Traian Băsescu, de aceea Victor Ponta şi Crin Antonescu exersează încă discursul dublu, crezând că mai au vreo şansă de reabilitare. În capitalele occidentale România este, însă, privită din nou ca o ţară care nu are ce căuta în clubul UE, pentru că liderii ei una spun şi alta fac, pentru că este incapabilă să-şi respecte propriile reguli. USL nu vrea să recunoască nici măcar Referednul organizat de guvernul Ponta şi invalidat deBiroul Electoral Central fiindcă prezenţa la vot a fost de 46,2 la sută, deci sub pragul decis de Curtea Constituţională, de jumătate plus unu din totalul electoratului autohton. Această realitate matematică nu este, însă, recunoscută de liderii USL, iar Victor Ponta, Crin Antonescu şi cercul lor politic au făcut presiuni uriaşe asupra Curţii Constituţionale pentru a declara validitatea referendumului şi demiterea lui Traian Băsescu. La fel ca acum 66 de ani, USL vrea să schimbe realitatea, nu doar ca în comuna Leapşa din judeţul Vrancea, unde prezenţa la vot a fost de 250 la sută, datorită celor aproape 1000 de turişti care au dat buzna aici chiar în ziua Referendumului. USL ar fi vrut să modifice total situaţia cu ajutorul Curţii Constituţionale invocând fie datele recensământului pe care l-a contestat anul trecut, dar de care are nevoie acum, fiindcă ar putea scădea pragul şi ar putea duce la demiterea lui Traian Băsescu, fie pe baza Ordonanţei de Urgenţă emisă de Parlament înainte de suspendarea preşedintelui, prin care nu era necesar nici un fel cvorum.

Ponta&Antonescu au fost transformaţi în lideri kamikaze de cei care le proiectează şi finanţează operaţiunea specială de aruncare a preşedintelui Traian Băsescu peste bord, fiindcă viitorul lor politic este compromis de abuzurile făcute de când se află la putere:au intrat cu sacoşele pline de dinamită în fotoliul lui Băsescu, dar au aruncat în aer o ţară întreagă. Urmează a doua încercare.

Alina Dumitru si mitocanii 1 august 2012 at 18:25

Suporteri clubului Steaua (AISS) şi-au exprimat „indignarea şi mânia” faţă de comentariile oamenilor de televiziune Mircea Badea şi Victor Ciutacu la adresa vicecampioanei olimpice la judo, Alina Dumitru, după ce aceştia ar fi jignit-o prin intermediul unei reţele de socializare, scrie Mediafax.

„Atacurile acestor jurnalişti la adresa unei valori a sportului mondial sunt o dovadă de mojicie şi micime intelectuală şi sufletească. Nu putem asista nepăsători cum doi mitocani atacă unul dintre puţinele motive de mândrie românească”, se arată în comunicatul suporterilor stelişti.

De asemenea, suporterii le solicită celor doi să-şi ceară scuze în faţa Alinei Dumitru, sportivã legitimatã la CS Steaua. „Departe de a dori să intre în polemici politruce, domeniu în care cei doi cavaleri au ranguri de maeştri, noi, sutele de minţi libere care au inundat dezinteresate străzile în nenumãrate rânduri, pentru idealuri democratice, vă somăm public să vă prezentaţi, măcar de complezenţă, scuze în faţa unei persone care a adus glorie României. Alina Dumitru, suntem alături de tine. Mitocanii şi ignoranţii nu reprezintă România!”, se mai precizează în comunicatul citat.

Alex Danila 1 august 2012 at 20:28

Farte mare dreptate ai!Nu fac legatura cu USL,dar antenistii badea si Ciutacu,doi incompetenti,au jignit-o dur pe medaliata noastra,Alina Dumitru,pentru simplul fapt ca ea a declarat ca nu merge la vot!!!!In plus,tupeistul si nemernicul Mircea Badea,a declarat ca nu isi cere scuze,si asteapta scuze de la Alina Dumitru!!!!cat tupeu antenist din partea unui om fara valoare!

*** 2 august 2012 at 11:07

Curat MITOCANI!

Tom Gallagher:Ponta, regele junglei care a redevenit România(fragment) 1 august 2012 at 18:40

In ciuda pedigree-ului său nesănătos, Ponta este sprijinit din toa­tă inima de grupuri de interese care do­resc să obţină maximum de avantaje din contracte cu statul, având instituţiile la mâna lor. Grupuri precum Grivco în­tru­chipează monopolul pe care acestea îl de­ţin în diverse sectoare ale economiei. Po­litica USL (unde nu mai există nicio di­ferenţă între PSD şi PNL) se ghidează du­pă un model similar, aşa cum se poate ve­dea şi din decizia de a acţiona în justiţie opoziţia pentru a fi criticat impactul, la nivel naţional, pe care atacurile sale l-au avut asupra regulilor elementare ale de­mocraţiei.

Mulţi s-au cocoţat pe spatele acestui tigru tânăr Ponta, încântaţi de perspectiva că­lătoriei pe care o au de urmat. Însă pră­bu­şirea sa este sigură, deoarece limitele îi eclip­sează calităţile neîndoielnice. Pentru moment, pare a fi regele junglei care a re­devenit România. N-am idee cât va dura acest carnaval al animalelor care a pus stă­pânire peste România, în urmă cu şase săp­tămâni. Dar Victor Ponta nu deţine ni­cio formulă stabilă de guvernare, indi­fe­rent cât de indulgenţi s-ar dovedi o parte dintre partenerii occidentali în această privinţă. Măsura în care românii sunt pre­gătiţi să respingă „Antenismul“, să-şi ex­prime public opinia şi să se organizeze pen­tru a crea o ordine democratică post-Ponta va determina, cu siguranţă, durata acestui calvar.

Un absent de la referendum 1 august 2012 at 18:41

Uniunea Socialista sa se resemneze cu a o suta infrangere in fata tancului democrat portocaliu. Crina sa mai bage un butoi de sprit la ficatul necrozat. Bravo nea’ Traiane! Nu esti singur, toata Alba e de pertea ta!

turnesol 2 august 2012 at 4:20

PSDisti tupeisti.Adrian Severin nu vrea sa plece din parlamentul european Voicu n-a vrut sa dea inapoi cetera statului roman,Gioana a pierdut alegerile si ati vazut cat de greu a fost inlaturat Ponta a plagiat si nu recunoaste, Nastase …Multa lume ar avea PSDul dar nu cu asemenea personaje.

alexandru 2 august 2012 at 9:47

interesanta opinie a domnisorului jidveian.un avocat care vorbeste de moralitate mai presus de legalitate. pai ovidiule a fost morala suspendarea presedintelui? sau schimbare avaocatului poporului.? sau numirea mihaelei la apm, intr-un judet cu probeleme de genul curpu min, rosia montana, paduri rase, kronospan, holzindutrie etc?boicotul nu e democratic? pai voi nu ati boicotat refrendumul din 2009? un refrendum validat, spre deosebire de lovitura borfasilor data acum.ati pus in aplicare vointa cetatenilor din 2009? a trecut 3 ani de atunci.sunt legale consilile locale si judetene daca suntem doar 16 milioane cum sugerati?sunt legale alegerile locale?ati validat recensemantul din 2011? dacva nu, atunci de ce il invocati? iti spun eu de ce : pentru ca discursurile politice sunt facute pentru masele de cetateni care refuza sa gandeasca. voi nu tintiti intelectualii, oamenii de afaceri, voi tintiti alte grupuri de votanti.

gigi 2 august 2012 at 9:56

Dovezi concrete ale turismului electoral, nu povesti nemuritoare! Mai lasa-ma cu cifre aiurea, imi oborsesc ochii. Hai, noroc!

Alex Danila 2 august 2012 at 10:22

Bai omule,nu-s „cifre aiurea”!Au existat sate unde,pe listele speciale,au votat dubios de multi „turisti”!Nu sunt cifre inventate!

gigi 2 august 2012 at 10:38

Cum au existat la fel de multi decedati pe liste, deci s-a compensat daca e asa cum spui tu. Ai fost la vot? Nu. Pai iti spun ca si lui SQ, ti-ai pierdut dreptul de a mai comenta ceva care are legatura cu acest subiect, cu cifre si procente, prietene. Hai, noroc!

Alex Danila 2 august 2012 at 11:15

Nu mi-am pierdut niciun drept!E dreptul meu de a alege daca ma duc la vot sau nu!

gigi 2 august 2012 at 12:12

E dreptul tau de a alege SINGUR, e totusi o diferenta in cazul nostru. Tu nu ai ales singur tu ai ascultat docil. Hai, noroc!

Adrian Patrusca(evz) 2 august 2012 at 9:56

„Vocea Rusiei” recunoaşte victoria lui Băsescu şi se teme de unirea cu Moldova.
Moscova plănuiește o federație Basarabia -Transnistria, dar se teme de Băsescu.

După o propagandă furibundă care a sprijnit făţiş USL şi tentativa de demitere a lui Traian Băsescu, radioul oficial al Kremlinului, „Vocea Rusiei”, pare să se fi resemnat cu revenirea acestuia la Cotroceni.

„Băsescu, bineînţeles, demonstrează capacitatea sa de a rămâne la post în pofida unor circumstanţe fantastice. Nu este pentru prima oară când el este ameninţat de impeachment sau de diminuarea autorităţii. Însă totul se sfârşeşte într-un mod jalnic pentru adversarii săi”, se arată în articolul intitulat: „Băsescu, căpitanul care nu se îneacă niciodată”.

„Vocea Rusiei” ajunge repede la ce o interesează mai tare: relaţiile România – Rusia – Moldova. „Declaraţiile lui (Băsescu – n.r.) că românii şi moldovenii sunt un singur popor sunt percepute ca un apel ascuns la unire”, scrie VR.

Oficiosul Kremlinului îl avertizează pe Traian Băsescu că Rusia are alt proiect: o federaţie Basarabia-Transnistria. „Cu Traian Băsescu nu se poate discuta despre un nou dialog cu Rusia pe această temă”, scrie VR.

În ceea ce pare a fi un avertisment pentru revenitul Traian Băsescu, VR citează o declaraţie a lui Putin: „Numai poporul din Transnistria îşi poate decide soarta”. Interesant este momentul în care apare acest articol:

1 În ziua în care BEC a prezentat datele finale ale referendumului.

2 După ce premierul Ponta a făcut apel la încetarea tuturor presiunilor politice la adresa Curţii Constituţionale. Anterior Ponta recunoscuse înfrângerea în faţa presei străine: „Se vede foarte clar acum că pragul de 50% nu a fost atins, deci dl Băsescu va reveni în biroul său”.

3 Simultan cu cererea similară a ambasadorului SUA, Mark Gitenstein.

4 În ziua în care CCR urma să se pronunţa asupra validităţii referendumului.

Duios,puscariabilii USL,pe la tribunal treceau 2 august 2012 at 11:20

Judecătorii Tribunalului București se pronunță astăzi într-un dosar ”istoric”. Dinu Patriciu, alături de alți 12 inculpați află dacă vor fi sau nu pedepsiți în așa numita cauză ”Rompetrol”. Milionarul are șapte acuzații: de la înșelăciune la manipularea pieței de capital. Decizia nu este definitivă.Alături de Dinu Patriciu, în acest caz mai sunt inculpaţi Alexandru Bucşă, Petrică Grama, Florin Iulian Aldea, Cerasela Elena Rus, Claudiu Simulescu, Sorin Ştefan Roşca Stănescu, Sorin Pantiş, Victor Eros, Paul Gabriel Miclăuş, Elena Albu şi Gabriela Victoria Anghelache.

Acuzațiile:

Activitatea infracţională a lotului Patriciu a fost analizată sub două aspecte: creanţa Libia şi manipularea pieţei de capital. În prima fază Patriciu este acuzat că ar fi delapidat și folosit în interes propriu 85 milioane de dolari din cadrul unui acord România-Libia și în al doilea caz este este învinuit de organizarea şi coordonarea tranzacţionarii acţiunilor emise de SC Rompetrol Rafinare SA, în scopul influenţării şi menţinerii unui nivel artificial al preţului de deschidere şi tranzacţionare.

Rodica Palade 2 august 2012 at 11:46

Şi-acum? Ce ne-a rămas, de fapt, după un pârjol nemaivăzut, aruncat peste ţară de un parlament, reconfigurat ca la co mandă, înainte de alegeri, pe principiul „vând-şi-cumpăr” şi, în plus, aflat în va canţă? Ce a câştigat guvernul („cel mai cinstit”?) în materie de „programe” şi „pro iecte” de gestionare a crizei, când de o lună şi jumătate şedinţele lui sunt preponderent destinate suprimării unui singur om? Ce a câştigat Preşedinţia României, având la pupitrul ei un inte ri mar, care, după ce şi-a satisfăcut cheful maniacal de a fi la Cotroceni, s-a grăbit ca, în trei săptămâni, să „joace” cât sus pendatul în opt ani, încălcând Constituţia pe care clamase că o apără, în nu mele eliminării aceluiaşi singur om? Face capul unui singur om atât de mult pentru USL, încât să dea foc la ţară? Eu cred că nu. Ei cred că da.

Continuarea în Revista 22

cellini 2 august 2012 at 11:48

cel mai bun banc:usl si morala

consumator 2 august 2012 at 12:18

nu e vorba doar de usl, cand auzi politicieni romani vorbind de moralitate…….te doare capu’.