Reţea de apă potabilă nouă în lungime de 20 de kilometri în satele Presaca Ampoiului, Poiana Ampoiului, Văleni şi parţial Meteş
Locuitorii satelor Presaca Ampoiului, Poiana Ampoiului, Văleni şi parţial Meteş, din comuna Meteş, se vor bucura în curând de apă potabilă la robinete, deoarece primarul localităţii – Traian Nicolae Ursaleş a semnat contractul cu SC Apa CTTA, pentru efectuarea probelor de apă, în vederea dării în folosinţă a acestei reţele, în lungime de aproximativ 20 de kilometri.
Potrivit acestuia, după efectuarea probelor de presiune şi efectuarea recepţiei, se vor racorda la reţeaua de apă potabilă cca. 200 de familii din satele respective. De asemenea, angajaţii Apa CTTA întocmesc în prezent proiecte pentru branşamentele celor cca. 200 de familii, urmând ca în cel mai scurt timp aceste familii să aibă apă potabilă în gospodării. Trebuie menţionat că această investiţie a fost începută încă din anul 2010, costând în jur de 22 de miliarde de lei vechi, bani obţinuţi prin Ordonanţa 577.
Aşa după cum ne-a declarat, primarul Traian Nicolae Ursaleş vrea să grăbească realizarea branşamentelor la populaţie deoarece în aceste sate se vor derula, în următorii 3 ani, şi lucrări de asfaltare pe cca.10 kilometri de drumuri comunale, urmând ca în anul 2016, acestea să poată arăta într-adevăr a sate europene. Să sperăm că aşa va fi.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
Penitenciarul Aiud caută oportunități de muncă pentru persoanele private de libertate: Care sunt avantajele muncii cu deținuți
Penitenciarul Aiud caută oportunități de muncă pentru persoanele private de libertate: Care sunt avantajele muncii cu deținuți Vineri, 26 iulie 2024, la Penitenciarul Aiud a avut loc întâlnirea între reprezentanții Penitenciarului și operatorii economici/angajatori, potențiali beneficiari ai forței de muncă oferite de persoanele private de liberate. Cu ocazia acestei întâlniri au fost prezentate de către […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)