Ziarul Unirea

Primarul comunei Meteș, Traian Ursaleș: ”Noi nu ne uităm ISTORIA! Domnule ministru CURAJ, ai curaj și lasă-ne!”

Ursales05Trebuie să recunosc că am ramas stupefiat de imaginația bolnavă a Guvernului Cioloș, respectiv a ministrului Educației dl. Adrian CURAJ, de a propune scoaterea ISTORIEI din școli și licee. Este un atac fără precedent la adresa Națiunii Române, care ar putea duce la pierderea identității naționale.

La mai puțin de 2 ani de la sărbătorirea a 100 de ani de la Marea Unire, acest Guvern, vine cu propunerea de a scoate ISTORIA din școli și de a uita trecutul nostru glorios, motiv pentru care fac un apel public celor 2 partide care susțin Guvernul Cioloș, respectiv PNL si PSD, de a cere demiterea acestui ministru anti-românesc, sau de a depune o moțiune simpa în parlament, pentru a scăpa de asemenea specimene din fruntea Ministerului Educatiei. Dragi pnl-iști și psd-iști, dați dovada de a fi buni români și vă opuneți scoaterii Istoriei din școli și licee, deoarece dumneavoastră ați votat acest Guvern, care numai pentru țară nu lucrează.

ELIT

Dragi români, acum trebuie să fim mai uniți ca oricând, deoarece de-romanizarea țării se face de către Guvern, motiv pentru care trebuie să fim mult mai atenți cu cine vom vota la următoarele alegeri. În fruntea țării, trebuie să ajungă români adevărați care își iubesc țara și care respectă Istoria acestui neam. Dumnezeu să ne ajute să fim o țară respectată în Europa, care este mândră de trecutul glorios al moșilor și strămosșlor noștri.

Traian Ursaleș, primarul comunei Meteș

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

Comunicat de presă Beniamin Todosiu, deputat USR-PLUS: În 2020 am declanșat revoluția bunei Guvernări. În 2021 continuăm să construim o Românie dreaptă, modernă și dezvoltată

Beniamin Todosiu, deputat USR-PLUS: În 2020 am declanșat revoluția bunei Guvernări. În 2021 continuăm să construim o Românie dreaptă, modernă… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Părerea ta contează: Vicepreședintele Comisiei pentru Educație și Cultură din Parlamentul European, Victor Negrescu, vă invită să vă spuneți opinia despre viitorul educației

Europarlamentarul de Alba, Victor Negrescu, invită persoanele interesate de îmbunătățirea sistemului educațional să răspundă la mai multe întrebări, în cadrul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Klaus Iohannis, MESAJ de Anul Nou 2021:”Reîntoarcerea la normalitate este tot mai aproape!”

Klaus Iohannis, MESAJ de Anul Nou 2021:”Reîntoarcerea la normalitate este tot mai aproape!” Președintele Klaus Iohannis a transmis un mesaj… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Marcel Ciolacu, MESAJ de Anul Nou: ”Au vrut să subjuge România în 2020. Nu i-ați lăsat. Românii sunt adevărații eroi ai acestui an!”

Marcel Ciolacu, MESAJ de Anul Nou: ”Au vrut să subjuge România în 2020. Nu i-ați lăsat. Românii sunt adevărații eroi… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

20 Comentarii

strujac 20 februarie 2016 at 20:02

Mai incompetentule ai iesit iar in presa sa te faci de mandra minune,pai asa sunteti toti tu sa fi in locul lui ai scoate limba romana ca esti certat tare cu ea.,sau cu istoria nu stiu sigur,dupa caputul tau unirea s-a facut in 1914 cred (La mai puțin de 2 ani de la sărbătorirea a 100 de ani de la Marea Unire),incepi sa critici tu partidele unul dintre ele din care inca faci parte ,ce demnitate mai ai ,cum poti sa iti critici colegii ,Dumitrel,Hava,Peres,Simedru,Bardan etc. nu mai ai simpatii in partid da-ti DEMISIA!

Cata 20 februarie 2016 at 22:44

Vroia sa spună cu mai putin de doi ani pana la centenar, dar din ce a scris reiese altceva… De-aia se zice ca ” semnezi ca primarul ” .

oANA 21 februarie 2016 at 9:45

Daca ar scoate guvernul pe acest individ din comuna ,atunci am fi respectati in Europa.

Coco 21 februarie 2016 at 21:20

Acest domn alias profesor doctor se vede acum parlamentar, pacat , nu avem oameni care sa ne reprezinte cu adevarat si astfel apar tot felul de indivizi care ajunsi pe functii cred ca totul e a lor. In doar 8 ani a cumparat aproape un sat intreg, iar acum probabil ca vrea sa se extinda la nivelul tarii. RUSINE!!!

oana 21 februarie 2016 at 21:42

Ce aveti cu oamenii ce muncesc?

Maria 22 februarie 2016 at 0:04

Ioi…cine vorbeste de curaj!!!?????? Acest personaj sinistru , certat cu limba romana , cu istoria , dar ce mai …unul care nu are nicio , nu a demostrat in niciun domeniu vreo urma de profesionism, a fost angajat la ” Apa” de catre partidul pe care acum I’ll ataca. Apare si el si ” latra la luna” ori de cate ori apare un subiect. Si mai vorbeste de curaj, el care este un traseist si un tradator.Ataca partidul al carui mmembru INCA ESTE si tocmai din lipsa CURAJULUI de a nu pierde CIOLANUL.Cat de josnic poti sa fi ca OM ca sa ai un asemeni comportament. Colac peste pupaza isi permite sa atace si sa jigneasca oameni, el care nu are nimic in comun cu omenia!

Maria 22 februarie 2016 at 7:36

Ce va…. grija de Ursales. Nu puteti trai dacă nu vorbiţi de el. A devenit aerul pe care il respiraţi. Cică strujac…mai vedeţi va de treabă fiecare cu partidele lui dracu. Care e problema voastră daca un om nu vrea sa fie intr-un partid pe care nu il simpatizează? E o crima? El a facut parte din PDL nici într-un caz PNL. Trădătorii sunt cei care au ramas in PNL făcând parte din vechiul PDL. Aşa ca mai uşor cu critica si cu bătaia de joc la adresa lui. Roata se întoarce in viaţă.. asa ca nu se ştie cand vine vremea sa plătescă fiecare pt ce a facut in cursul vieţii. Mai bine va ţi uita in curtea voastră si pe urma sa ca dati cu parerea despre cine.

Daniel 22 februarie 2016 at 8:51

Nu avem nevoie de istorie, sa fie optionala

oANA 22 februarie 2016 at 18:54

Are dreptate Coco, a ajuns mosier peste un sat, transformand locuitorii in slugi batjocorite.

Adda 22 februarie 2016 at 20:19

Este adevărat că a miscat cate ceva….a făcut asfalt, a tras curentul si apa doar…..pana la EL in grajd să isi spele probabil „vacile alea pline de balegă”, probabil ca intr-un final al celor două mandate a reușit să isi cumpere si o masina de spălat cu care să isi spele hainele, pe care le poartă la serviciu in Primarie, nu de alta dar chiar proprii lui consăteni care lucrează nu îi mai pot suporta parfumul de „coco-JUGAN”

letu 22 februarie 2016 at 20:57

Ana si Ursales scriu”ceia” .Sunteti consateni?

bula 22 februarie 2016 at 23:29

Istoria e urmatoarea dl. ursales (litere mici pt oameni mici) :
Dumneata vrei sa te dea PNL afara din partid ca sa mai ramai primar pana la alegeri…prea mult speri. Daca iti dai tu demisia din partid iar nu e bine. Asadar, cum o sa fi un basist convins si o sa candidezi din partea pmp??
Din iunie speram sa nu se mai repete greseala de a fi primar la Metes.
Cred ca oamenii s-au saturat de batjocura si aroganta ta. Un pic mai veseli dar cu gura stramba au ramas slugile tale la care le-ai facut proiecte pe nedrept…
Curios e ca pana acum nu se anunta un contracandidat serios de la PSD….e doar unul fals, viceprimarul, care cica ar candida doar ca sa il sprijine pe orsoales…mai marii PSD de Alba sa fie de acord cu treaba asta???
Nenea ursalesu, nu mai iesii in presa pana uita lumea de tine ca te faci de rusine mai tare…restul e istorie …care chiar nu conteaza si in care nu cred ca o sa apari :)…chiar daca te face base parlamentar, prin absurd…

bula 23 februarie 2016 at 0:01

Mai bine ne-ar invata istoria sau alta materie, sa fim mai cinstiti si civilizati si mai prieteni cu apa, mai ales romanii din primaria ta, nu asa viteji , smecheri si dascurcareti, din mosi in stramosi cum esti tu.
Te lauzi cu marile realizari…ca s-a facut niste asfalt ca vai de capul lui prin unele sate, ca s-a bagat apa (fara instructiuni de folosire, totusi), palate ale (in)culturii, gen casa poporului din Tauti…fals
Toate astea se faceau, poate si mai multe oricare ar fi fost primare…ca se intrebau cei de la judet si centru ca de ce nu se fac si la voi daca se fac si in varf de munte???
Asta e doar prosteala pentru oameni care parca nu au mai vazut pana acum apa si asfalt…
Iesi in fata cu diversiuni ca sa mai speli imaginea ta ferfenita…hmm.greu.
si nu o mai da atata cu trecutul glorios ca numai comunistii pomeneau de atata glorie….istoria in mare parte e un fals, scrisa de marii cronicari ai vremurilor, seara, tarziu, dupa nu stiu cate pocale cu vin…istoria ar fi bine sa fie optionala si in schimb sa fie introdusa o materie numita Bun simt si cinste, obligatorie…
Ce zici domnu primar ursales? daca ai studia materia asta cu Bun simt si cinste , cam ce note ai lua???

Traian Nicolae URSALES 23 februarie 2016 at 12:47

Vad ca sunt cativa oameni care doar atata stiu. Sa atace si sa jigneasca. Asta-i viata! Vad ca sunt facut analfabet, corupt, fara bun simt etc, ceea ce denota faptul ca orice padure are uscaturile ei. Nu o sa raspund unor astfel de jigniri si nici nu o sa port pica nimanui, chiar daca unii care scriu astfel de „apelative” sunt oameni pe care i-am ajutat de foarte multe ori. Doar cetatenii Comunei Metes pot hotari daca mai merit sa fiu primarul lor sau nu, asa ca sa asteptam data de 5 iunie 2016 si atunci o sa mai vedem.
Eu pot sa stau cu fruntea sus in fata cetatenilor Comunei Metes, pentru ca m-am zbatut sa fac maximul din ceea ce se putea face. A In 2 mandate sa asfaltezi 19 km de drumuri comunale; sa introduci apa potabila in 4 sate, iluminat public, camine modernizate, scoli reabilitate termic, si multe altele sunt doar cateva dintre realizarile mele ca primar. Daca cetatenii Comunei cred ca s-a facut prea putin si hotarasc altceva eu nu am decat sa le respect doleanta, dar in nici un caz nu voi pleca din primarie ca vor cativa oameni care vor sa puna pana pe primarie si sa distruga si acest „putin” pe care l-am facut in acest 8 ani. Eu am fost si voi ramane acelasi om cu bun simt, cu frica de Dumnezeu, un roman adevarat si un om care spune ceea ce gandeste si face ceea ce spune. De mic copil am stiut sa muncesc, si tot ceea ce am realizat in viata am facut prin multa munca si sudoare, fie ca este vorba doctoratul pe care mi l-am luat prin multa munca si onestitate, fie ca este vorba de vacile si terenurile pe care le detin in Presaca, care sunt niste pasuni in varful dealului, partial impadurite, pe care le-am cumparat si le-am intretinut si totodata am beneficiat in mod corect de subventiile cuvenite. Intr-adevar, dimineata inainte de a veni la primarie, ma trezesc la 6 si imi hranesc animalele si fac acest lucru cu drag. Sa muncesti nu este o rusine. Este RUSINE sa furi!, ori eu acest lucru nu l-am facut. In rest fiecare poate sa spuna ce vrea, dar eu voi ramane acelasi om de caracter si omenie si nu o sa ma dau la o parte ca vor unii. Aici mi-am spus si eu punctul de vedere si nu o sa mai raspund la alte comentarii. Daca cineva are ceva de spus poate sa ma caute la Primarie sa discutam fata-n fata. Eu o sa-mi canalizez eforturile spre a duce la bun sfarsit lucrarile incepute in Comuna Metes. Si inca ceva cei care nu-si respecta ISTORIA, ar trebui sa le fie RUSINE. Prefer sa ma atace pe mine dar nu sa de-a cu noroi in Istoria tarii noastre dragi. Cu drag Traian Nicolae URSALES – omul, care a fcaut ceva pentru Comuna sa.

Maria 23 februarie 2016 at 22:11

Aplauze prelungite, a vorbit primarul!!! Adica a facut ce stie el mai bine, s – a laudat singur!! Unde iti sunt slugile pe care I ai ajutat facandu le proiecte din pix , luandu le bani si pentru intocmirea proiectelor( desi era nelegal deoarece consultantii au fost platiti pe contract , nu aveau voie sa ia bani de la clienti) dar tu cu sleahta ta, nu va mai saturati de bani. Apoi cotizau si din banii pe care I au primit . La cate o gospodarie s au favut 2 si 3 proiecte, toate din pix, deschizand pozitii false cu aceleasi terenuri si animale. Dar nu , ursales nu fura…comisionul de la Nicu de la Albanic pentru caminul din Tauti, banii pe care ii iei de la Cristi , oare pentru ce sunt? Nu toti oamenii sunt orbi sau prosti, unii mai di vad … Ai facut mari investitii, vorba unui cetatean care a scris pe aici, in toate orasele si comunele s au facut investitii.Daca privim in jur suntem cei mai codasi. Acum era perioada marilor investitii PE BANI EUROPENI!!!! Cate proiecte ai realizat ursales pe fonduri europene neramburabile??? Greu cu astea, nu se prea poate fura!!!Asa am ramas la coada listei. Vorbiti de Varvara, pe timpul lui a obtinut finantare pe Sapard , bani europeni neramburabili, pentru asfaltare la Ampoita, lucrare care inca rezista. Continuarea pana la Lunca a facut o ursales si la nici 2 ani drumul este praf. Deci asta e diferenta. Varvara a stat 18 ani primar, au fost o familie bogata, au muncit si ei dar nu a reusit intr o viata de om sa realiseze ce ai facut tu in 8 ani: 2 case, apartamente, 2 masini, tractoare, zeci de ha teren si padure…si toate din munca ta „cinstita” . Iar cu doctoratul acela ce te tot lauzi??? La ce ti- a folosit? Iar ca profesor tot nu ne – ai lamurit unde si profesat, cand ti – ai luat gradele didactice ca sa fi profesor?

ila 23 februarie 2016 at 23:18

Rusine sa va fie tuturor care il acuzati pe ursaleş pt ca acest om a scos comuna metes din anonimat. Felicitari domnule primar pt tot ce ati facut si pt mesajul lasat pe net. Capul sus ca cel putin 60% din comuna este cu tine.

Mihaela 24 februarie 2016 at 0:25

Astea sunt maretele realizari? Drumul de la Lunca azi maine impracticabil, dupa 2 ani de cand a fost terminata lucrarea. Apa a fost adusa in comuna, parca in batjocura. Peste tot s- au executat lucrari de alimentare cu apa, insemnand aducerea apei pana la poarte cetateanului, la noi doar a fost adusa vonducta iar cetateanul, pe cheltuiala lui, sa faca proiect di sa suporte costurile aducerii apei in curte. Maretele lucrari la caminele culturale!!! Erau priotitare, mai ales la Presaca unde s- au executat lucrari cel putin o data la 2 ani. La scoli nu ai facut nimic, prin grija ta. Doar la Metes a facut d- ra Rosu si nu din banii dati de primarie. Drumul de la Valeni este execuatat, parca, impotriva oricaror norme in ceea ce priveste un drum, asa cum prevad indicatorii tehnici, arata doar ca o carare asfaltata. La Tauti cea mai mare realizare caminul cultural, adevarat maosoleu. Intr – un ” interviu” precizai ca mareata realuzare din Tauti este metitul tau cat si al consiliului. Ai uitat , insa, sa mentionezi ca meritul deosebit I’ll au Consilierii Alin Giura si Ampoitan Aurel din Tauti care te- au sustinut in aceasta megalomanie.Felicitari, merita si ei respectul concetatenilor! Gabi Miron care incerca sa va traga de maneca, era pus la colt , deoarece el nu are scoala.

bula 24 februarie 2016 at 23:43

Cat de prieten se da nenea ursales cu istoria ca sa se umfle in pene, cu atat e de dusman cu limba romana…domnu doctor, daca si in doftorat ai scris cu asa greseli ca in comentariul de mai sus…regrete…nici nu te poate acuza cineva de plagiat ca nu cred sa existe vre-un text stiintific pe google cu atatea greseli de scriere. :)))
„dar nu sa de-a cu noroi in Istoria tarii noastre dragi”…asta e cea mai patetica fraza si scrisa inacceptabil de gresit pt. un doctor in fie ce o fi…jenant. Pentru un crescator de vaci din Presaca e acceptabil, pentru un primar care spune ca are si doctorat, e jenant.
Treaba cu atacatul si jignitul oamenilor o faci dumneata, domnu doftor, cu cei care nu iti impartasesc parerile, nu ai observat???
Cat despre furat, e foarte posibil sa nu fi furat dumneata din gainile si ceapa vecinilor…dar poti sa juri cu mana pe biblie ca nu ai luat „dreptul” in buzunarul dumitale de la unii la care le-ai facut proiecte?sau dupa lucrarea de la muult prea marele camin din Tauti, facut ca din greseala asa mare, e posibil sa fi luat ceva cascaval???
Daca poti jura, macar pentru astea, cu mana lipita bine de biblie, atunci meriti scuze…ca astea sunt marunte. 🙂

moldovian 25 februarie 2016 at 0:19

Cat de prieten se da nenea ursales cu istoria ca sa se umfle in pene, cu atat e de dusman cu limba romana…domnu doctor, daca si in doftorat ai scris cu asa greseli ca in comentariul de mai sus…regrete…nici nu te poate acuza cineva de plagiat ca nu cred sa existe vre-un text stiintific pe google cu atatea greseli de scriere. :)))
„dar nu sa de-a cu noroi in Istoria tarii noastre dragi”…asta e cea mai patetica fraza si scrisa inacceptabil de gresit pt. un doctor in fie ce o fi…jenant. Pentru un crescator de vaci din Presaca e acceptabil, pentru un primar care spune ca are si doctorat, e jenant.
Treaba cu atacatul si jignitul oamenilor o faci dumneata, domnu doftor, cu cei care nu iti impartasesc parerile, nu ai observat???
Cat despre furat, e foarte posibil sa nu fi furat dumneata din gainile si ceapa vecinilor…dar poti sa juri cu mana pe biblie ca nu ai luat „dreptul” in buzunarul dumitale de la unii la care le-ai facut proiecte?sau dupa lucrarea de la muult prea marele camin din Tauti, facut ca din greseala asa mare, e posibil sa fi luat ceva cascaval???
Daca poti jura, macar pentru astea, cu mana lipita bine de biblie, atunci meriti scuze…ca astea sunt marunte. 🙂

moldovian 25 februarie 2016 at 0:21

Cat de prieten se da nenea ursales cu istoria ca sa se umfle in pene, cu atat e de dusman cu limba romana…domnu doctor, daca si in doftorat ai scris cu asa greseli ca in comentariul de mai sus…regrete…nici nu te poate acuza cineva de plagiat ca nu cred sa existe vre-un text stiintific pe google cu atatea greseli de scriere. :)))
„dar nu sa de-a cu noroi in Istoria tarii noastre dragi”…asta e cea mai patetica fraza si scrisa inacceptabil de gresit pt. un doctor in fie ce o fi…jenant. Pentru un crescator de vaci din Presaca e acceptabil, pentru un primar care spune ca are si doctorat, e jenant.
Treaba cu atacatul si jignitul oamenilor o faci dumneata, domnu doftor, cu cei care nu iti impartasesc parerile, nu ai observat???