Prim-adjunctul SRI, generalul Florian Coldea, suspendat din funcție

Florian ColdeaGeneralul Florian Coldea, prim-adjunctul SRI, a fost pus la dispoziţie, fiind suspendat de la conducerea serviciului, pentru verificarea afirmaţiilor făcute de Sebastian Ghiţă în legătură cu vacanţele petrecute împreună.

La nivelul SRI s-a constituit o comisie specială care să verifice dacă legea sau deontologia profesională au fost încălcate, anunţă SRI.

ELIT

Atribuţiile lui Coldea vor fi preluată în această perioadă de directorul SRI, Eduard Hellvig.

Şeful statului l-ar fi chemat de urgenţă pe Florian Coldea la Cotroceni pentru a-l lua la întrebări pe şeful SRI despre ceea ce a spus Sebastian Ghiţă. Imediat după întâlnirea cu Iohannis, Coldea a fost suspendat de șeful SRI, Eduard Hellvig.

ADEZIUNE PLUS ALBA

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

Comunicat de presă: PNL Alba nu negociază funcții. Posturile din deconcentrate trebuie ocupate prin concurs

După cum am afirmat încă din timpul campaniei electorale, PNL Alba nu negociază funcţii, ci susţine ocuparea, pe baza principiului… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Părerea ta contează: Vicepreședintele Comisiei pentru Educație și Cultură din Parlamentul European, Victor Negrescu, vă invită să vă spuneți opinia despre viitorul educației

Europarlamentarul de Alba, Victor Negrescu, invită persoanele interesate de îmbunătățirea sistemului educațional să răspundă la mai multe întrebări, în cadrul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Comunicat de presă Beniamin Todosiu, deputat USR-PLUS: În 2020 am declanșat revoluția bunei Guvernări. În 2021 continuăm să construim o Românie dreaptă, modernă și dezvoltată

Beniamin Todosiu, deputat USR-PLUS: În 2020 am declanșat revoluția bunei Guvernări. În 2021 continuăm să construim o Românie dreaptă, modernă… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Marcel Ciolacu, MESAJ de Anul Nou: ”Au vrut să subjuge România în 2020. Nu i-ați lăsat. Românii sunt adevărații eroi ai acestui an!”

Marcel Ciolacu, MESAJ de Anul Nou: ”Au vrut să subjuge România în 2020. Nu i-ați lăsat. Românii sunt adevărații eroi… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

11 Comentarii

S.W.A.T. 12 ianuarie 2017 at 18:40

A venit si randul tau tavarise…

Guitza 12 ianuarie 2017 at 19:43

Cand te bagi in troaca risti sa te manance porcii..

Kodrut 12 ianuarie 2017 at 20:04

Sa speram ca dupa aceasta lovitura asupra binomului, puterea judecatoreasca sa fie impartiala sa nu mai judece politic sau in functia de mita primita. Judecatoarele de la judecatoria Alba (se stiu ele care – cele care dau sonorul la minim in sala ca sa nu poata fii inregistrate) sa stie ca doar legea este singurul stapan!!!!!

pilu 12 ianuarie 2017 at 20:52

Pateste ce a patit MRU. De fapt ce a patit MRU dupa Black Kub ?

1 12 ianuarie 2017 at 21:14

Hai si cu Lulutza !!!

2 13 ianuarie 2017 at 16:39

Asta si cu „Lulutza” sunt bitangii lui basescu , cel care de altfel a creat si acest sistem ticalosit … Doar ca „cine seamana vant, culege furtuna” vorba proverbului

supravegehetorii 13 ianuarie 2017 at 9:49

Daca astfel de specimene au ajuns pina la functia mare care a avut-o individul, halal natiune si cine te apara ! Mai marii tarii au fost chiar prosti, au inchis ochii pe degeaba sau au fost mana in mana ?

Ligia 13 ianuarie 2017 at 10:03

„Kodrut” esti tare optimist daca crezi ca se face primavara cu o floare. Pana nu apare legea raspunderii magistratilor „pe bune” nu asa cum e acum, nimic nu se va schimba. E jale prin instantele din Alba. Majoritatea judecatorilor sunt corupti si nu judeca pe probe!

qub 13 ianuarie 2017 at 11:36

Prea multi bani de la buget pentru ei,defapt pentru ce,se spioneaza intre ei,parlamentul trebuie sa demonstreze ca banii sunt la popor,nu la servicii,trebuie redus drastic,saracii bugetari,le plac doar destinatiile exotice,asa cred si eu,salar,bani de haine,norma de hrana,tichete de vacanta,si cei care produc bunuri materiale sunt exfoliati cu toate taxele posibile,ROMANI TREZITI-VA ,daca a inceput ,trebuie dusa la bun fine actiunea.

Camelian Propinaţiu 13 ianuarie 2017 at 13:43

Fireşte, neliniştea din societate vine din paradoxul că momentanul exces de prosperitate chiar în postromânism nu e valorificat investind mai curajos în DNA şi servicii pt intensificarea combaterii corupţiei în relaţia cu cetăţeanul, presiunile discursului Sebi Ghiţă debutând electoral şi evoluând în formă continuată cu un tăiş intimidant la oengeurile mai justiţiare.

secu 13 ianuarie 2017 at 15:45

Sa inteleg ,,prosperitate”,in postromanism,adica atunci cand nu vom mai fi romani,intr-o viata ulterioara,domnilor securitatea a evoluat si tinde spre paranoic.