Preşedintele CJ Alba, Ion Dumitrel afirmă despre Unirea Alba Iulia: „Pentru salvarea fotbalului albaiulian este nevoie de o altă societate”
Preşedintele Consiliului Judeţean Alba, Ion Dumitrel şi-a spus, în cadrul unei conferinţe de presă, punctul de vedere referitor la viitorul fotbalului albaiulian, în condiţiile în care FC Unirea Alba Iulia, echipa fanion a judeţului Alba a intrat în insolvenţă: „Cu Unirea Alba Iulia trebuie să se lămurească în primul rând instituţiile statului dacă a fost bine cum s-a procedat la club”, a afirmat Ion Dumitrel. Unirea Alba Iulia s-a retras în acest retur din eşalonul secund şi îşi continuă activitatea numai la nivelul juniorilor, fiind la un pas de dispariţia totală. „Am şi discutat acest aspect, să se înfiinţeze o nouă asociaţie, la iniţiativa primăriei. Să fie un parteneriat, în care să intrăm şi noi, şi LPS Alba Iulia pentru a exista Unirea Alba Iulia, într-o formă de susţinere a activităţii, la un anumit nivel”, a încheiat Dumitrel.
*”Este păcat de dispariţia Unirii”, a afirmat Dan Apolzan
Conjudeţeanul Dan Apolzan, directorul şcolii federale de antrenori, prezent la Alba Iulia şi-a exprimat regretul referitor la situaţia echipei ce în 2013 aniversează 90 de ani. „Este mare păcat de ce s-a întâmplat pentru că Unirea a lansat în fotbal foarte mulţi jucători, începând cu Nicuşor Stanciu şi Gicu Grozav. Ar fi păcat să se piardă alte talente, fotbalişti de viitor, mai ales că potenţial există în zonă”, a spus Dan Apolzan, colaboratorul lui Victor Piţurcă, care însă n-a putut oferi detalii legate de viitorul eşalon competiţional în care va activa de la vară nou-înfiinţata echipă.
*”Ar fi nevoia de o reorganizare” – Corpodean
Fost echipier al Unirii, Sorin Corpodean, preşedintele AJF Alba subscrie la ideea reiterată mai sus, aceea că e nevoie de o schimbare juridică şi de optică la clubul din Cetatea Marii Uniri. „Este absolut necesară o reorganizare. Am mai spus-o… Din punctul meu de vedere, momentul prielnic a fost pierdut după retrogradarea din Liga 1”, a precizat Corpodean. Aşadar, suporterii unirişti trebuie să aştepte vara, pentru a afla unde va evolua, şi sub ce formă, Unirea Alba Iulia, alternativele fiind de la Liga a V-a până la .. Liga a 2-a!
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar CIL Blaj, nou-promovata în Liga 3, a câștigat primul joc de verificare, 5-2 (2-0) cu „U” Cluj Under 18, formație pregătită de albaiulianul George Țălnar. Golurile echipei […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)