Petiție pentru redeschiderea circulației în ambele sensuri pe o stradă din Alba Iulia: Ce a stârnit nemulțumirea cetățenilor
Petiție pentru redeschiderea circulației în ambele sensuri pe o stradă din Alba Iulia: Ce a stârnit nemulțumirea cetățenilor
În data de 10 decembrie a anului trecut, circulația rutieră pe o stradă din Alba Iulia a devenit mai puțin facilă pentru mulți șoferi din oraș, din cauza montării unui nou semn de circulație.
Astfel, sub atenta supraveghere a polițiștilor, care se aflau la fața locului pentru a înlesni traficul, la intersecția cu strada Detunata și Nazareth Illit a fost montat indicatorul rutier ce avea să atenționeze că accesul se va putea face doar din direcția străzii Toporașilor, în sensul de mers dinspre piață.
Încă din acea seară mai multe voci au contestat această decizie și au susținut că nu are să conducă la o fluidizare a traficului, ci din contră. IPJ Alba transmitea: „Șoferii din orașul nostru se vor obișnui în timp cu amplasarea noului semn de pe această stradă iar, între timp, polițiștii speră că regulile de circulație vor fi respectate, astfel încât nici un accident să nu se producă.”
La o lună și umpic de la montarea semnului de circulație consilierul local din partea PNL, profesorul Cornel Sandu, a lansat în mediul online o petiție cu scopul de a readuce circulația în zonă la starea și regulamentul inițial:
„Interzicerea accesului dinspre magazinul Kaufland spre strada Nichita Stănescu, a creat disconfort cetățenilor domiciliați pe străzile Vânătorilor, Detunata, Tulnicului, Toporașilor, Nazareth Illit, Fântânele, etc., și a generat ambuteiaje în trafic, în special dimineața. De asemenea, accesul spre zona Schit se poate realiza doar pe variante ocolitoare. Este un nonsens acel sens unic și datorită faptului că pe strada Detunata, pe care pe o bandă de circulație se află mașini parcate, este permisă circulația în ambele sensuri în timp ce pe strada Nichita Stănescu, pe care se află cel mult 20 de locuințe s-a restricționat accesul pe un sens.” , reiese din descrierea petiției din mediul online.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
Penitenciarul Aiud caută oportunități de muncă pentru persoanele private de libertate: Care sunt avantajele muncii cu deținuți
Penitenciarul Aiud caută oportunități de muncă pentru persoanele private de libertate: Care sunt avantajele muncii cu deținuți Vineri, 26 iulie 2024, la Penitenciarul Aiud a avut loc întâlnirea între reprezentanții Penitenciarului și operatorii economici/angajatori, potențiali beneficiari ai forței de muncă oferite de persoanele private de liberate. Cu ocazia acestei întâlniri au fost prezentate de către […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)