Rămâi conectat
Alba Music and Film Festival 2022

Sport

Performanţa Ighiu a recidivat în Liga a IV-a!

Redactia Ziarului Unirea

Publicat

în

Zilele Municipiului Sebeș - 2022

Niciodată în peisajul ultimului deceniu, o echipă din judeţul Alba nu a câştigat campionatul Ligii a IV-a doi ani la rând. A reuşit însă acest lucru Performanţa Alba Iulia, care anul trecut, tocmai pe 15 iunie, dar 2010, susţinea meciul de baraj, la Hunedoara, pe stadionul „Michael Klein”, pierdut 1-3 cu Voinţa II Sibiu. Acum, tocmai la un an distanţă, pe 15 iunie 2011, de la ora 17.30, tot în judeţul vecin, dar pe arena din Deva, ighienii vor înfrunta CS Vladimirescu (Arad). „Când am câştigat întâia oară, toată lumea a considerat că a fost o pură întâmplare. Acum însă a devenit o certitudine că avem valoare şi am demonstrat astfel că Performanţa Ighiu are un rol însemnat în fotbalul albaiulian al ultimelor campionate”, a declarat Ioan „Poli” Marinca, acesta fiind, în sezonul precedent şi în prima parte a acestei stagiuni, pe banca tehnică a Performanţei. Gruparea ce-şi dispută jocurile interne la Ighiu s-a înfiinţat în 2007, a promovat pe a patra scenă în 2008, sezonul următor l-a terminat pe poziţia a 5-a, câştigând ultimele două ediţii (campioană două ediţii consecutiv). Să mai menţionăm faptul că în cele din urmă întâlnirea contând pentru sferturile de finală ale Cupei României, dintre Europa Alba Iulia şi Performanţa Alba Iulia se va desfăşura duminică, 12 iunie, la ora 11.00, la Drâmbar, deşi vizitatorii au solicitat, fără a avea câştig de cauză, mutarea partidei pentru joi, 9 iunie, pentru a avea mai multe zile la dispoziţie în vederea barajului de promovare.
l11 supravieţuitori
Din efectivul ce a participat la baraj anul trecut, acum sub comanda lui Sorin Mărginean se mai regăsesc 11 supravieţuitori (Boldi, V. Soporan, Ov. Turuş, D. Dănilă, S. Turuş, C. Dumitru, C. Dănilă, Haneş, A. Cernea, Al. Hada şi Despa), lotul fiind întărit prin achiziţionarea lui Fântână (Europa Alba Iulia), Varvara (LPS Sebeş), C. Oltean şi I. Cristea (Mureşul Oarda de Jos). În stagiunea încheiată, principalii realizatori au fost Silviu Turuş (căpitanul echipei) – 19 goluri, A. Cernea şi F. Barbu – câte 14, C. Dănilă – 10, Fântână – 9, Dumitru – 8, Truţă şi D. Dănilă – câte 5.
Lotul de jucători: Claudiu Sorin Boldi (29 noiembrie 1985), Codruţ Ioan Ţintea (24 iunie 1978) – portari, Vasile Soporan (19 aprilie 1982), Cosmin Ionel Oltean (5 martie 1990), Ovidiu Alin Turuş (24 septembrie 1989), Ioan Cristea (28 iunie 1986), Călin Ilie Cioară (28 decembrie 1978), Tudor Despa (4 decembrie 1983) – fundaşi; Paul Ioan Truţă (1 decembrie 1991), Andrei Cernea (28 noiembrie 1988), Silviu Turuş (25 iunie 1986), Daniel Dănilă (23 mai 1974), Alexandru Ioan Hada (2 iunie 1991), Călin Dănilă (24 februarie 1977), Alexandru Ciprian Dumitru (22 februarie 1986), Gligor Gheorghe Varvara (10 octombrie 1991) – mijlocaşi, Florin Cătălin Fântână (10 aprilie 1987), Florin Claudiu Barbu (5 august 1984), Voicu Ilie Haneş (20 iulie 1988), – atacanţi. Au mai evoluat în tur Gheorghe Medrea, Victor Mureşan, Nicolae Cristea şi Marius Marc.
Campioana judeţului Alba îl are antrenor principal pe Sorin Mărginean, iar funcţia de organizator de competiţii o ocupă Ioan Marinca. Primarul Traian Rusu este preşedintele clubului, iar vicepreşedinţii Performanţei sunt Gheorghe Dănilă şi Gheorghe Dobre.
Dan HENEGAR


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI


Publicitate

Sport

În toamnă, 10 derby-uri “de Alba” în Seria 9 din Liga 3! Primul, pe “Cetate”, în 3 septembrie, CSU Alba Iulia – CS Ocna Mureș

Dan HENEGAR

Publicat

în

Zilele Municipiului Sebeș - 2022

Cu cele 4 reprezentante ale Albei în Seria 9 din Liga 3, ediția 2022/2023, în programul turului vor fi 6 derby-uri “de Alba”, primul dintre acestea, în runda secundă, pe “Cetate”, în 3 septembrie, între nou-promovata CS Universitatea Alba Iulia și CS Ocna Mureș.

Acesor 6 dueluri se mai adaugă până la finalul anului alte 4 dispute din retur, întrucât în acest an mai sunt prevăzute încă 6 etape din partea secundă a campionatului, șirul duelurilor “albanezelor” încheindu-se tot pe “Cetate”, în 3 decembrie, cu disputa CSM Unirea Alba Iulia – CSU Alba Iulia

Vor fi 4 runde la rând (4-7) cu meciuri între echipele din Alba, în tur ocnamureșenii susținând aceste dueluri cu cele 3 conjudețene pe terenuri străine, spre deosebire de CSU Alba Iulia, ce va avea doar meciuri pe “Cetate”.

Elit - Gustul Desăvârșit

Citește și: Programul sezonului de toamnă în Liga 3 pentru Metalurgistul Cugir, CS Ocna Mureș, CSM Unirea Alba Iulia și CSU Alba Iulia

*În tur, CSU Alba Iulia – doar acasă cu conjudețenele, iar CS Ocna Mureș doar în deplasare

Apropos de programul sezonului, CSU Alba Iulia debutează cu două jocuri interne consecutive (Viitorul Cluj și CS Ocna Mureș), iar CSM Unirea Alba Iulia are parte de două descinderi succesive (la Cluj, cu Sănătatea și Viitorul), situație în care, la un moment dat, în etapele 9-11, cele două vor susține 3 partide externe (studenții), respectiv 3 jocuri acasă (‘alb-negrii”).

Programul derby-urilor “de Alba”)

*etapa 2 (3 septembrie): CSU Alba Iulia – CS Ocna Mureș

*etapa 4 (17 septembrie): CSU Alba Iulia – Metalurgistul Cugir

*etapa 5 (24 septembrie): Metalurgistul Cugir – CS Ocna Mureș

*etapa 6 (1 octombrie): CSU Alba Iulia – CSM Unirea Alba Iulia

*etapa 7 (8 octombrie): CSM Unirea Alba Iulia – CS Ocna Mureș

*etapa 9 (22 octombrie): CSM Unirea Alba Iulia –  Metalurgistul Cugir

Retur: *etapa a 11-a (5 noiembrie): CS Ocna Mureș – CSU Alba Iulia

*etapa a 13-a (19 noiembrie): Metalurgistul Cugir – CSU Alba Iulia

*etapa a 14-a (26 noiembrie): CS Ocna Mureș – Metalurgistul Cugir

*etapa a 15-a (3 decembrie): CSM Unirea Alba Iulia – CSU Alba Iulia


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI


Citește mai mult

Sport

Programul sezonului de toamnă în Liga 3 pentru Metalurgistul Cugir, CS Ocna Mureș, CSM Unirea Alba Iulia și CSU Alba Iulia

Dan HENEGAR

Publicat

în

Zilele Municipiului Sebeș - 2022

Metalurgistul Cugir, CS Ocna Mureș, CS Municipal Unirea Alba Iulia (FRF a aprobat ieri cesionarea dreptului de participare de la AFC Unirea 1924 Alba Iulia) și nou-promovata CS Universitatea Alba Iulia vor activa în ediția 2022/2023 în Seria 9 a Ligii a 3-a, cele 4 conjudețene aflându-și azi țintarul turului!

*CSU Alba Iulia debutează cu două jocuri acasă, CSM Unirea – cu două deplasări

 

Elit - Gustul Desăvârșit

*Metalurgistul Cugir:

*etapa 1 (27 august): cu Unirea Ungheni (acasă); *etapa 2 (3 septembrie): ACS Tg. Mureș (deplasare); *etapa 3 (10 septembrie): Corvinul Hunedoara (a); *etapa 4 (17 septembrie): CSU ALBA IULIA (d); *etapa 5 (24 septembrie): CS OCNA MUREȘ (a); *etapa a 6-a (1 octombrie): Avântul Reghin (d); *etapa a 7-a (8 octombrie): Viitorul Cluj (a); *etapa a 8-a (15 octombrie): Sănătatea Cluj (a); *etapa a 9-a (22 octombrie): CSM UINREA ALBA IULIA (d). Se mai dispută alte 6 jocuri din retur, în 29 octombrie, 5 noiembrie, 12 noiembrie, 19 noiembrie, 26 noiembrie și 3 decembrie.

*CS Ocna Mureș:

*etapa 1 (27 august): Corvinul (a); *etapa 2 (3 septembrie): CSU ALBA IULIA (d); *etapa 3 (10 septembrie): Viitorul Cluj (a); *etapa 4 (17 septembrie): Avântul Reghin (a); *etapa 5 (24 septembrie): METALURGISTUL CUGIR (d); *etapa a 6-a (1 octombrie): Sănătatea Cluj (a); *etapa a 7-a (8 octombrie): CSM UNIREA ALBA IULIA (d); *etapa a 8-a (15 octombrie): Unirea Ungheni (a) *etapa a 9-a (22 octombrie): ACS Tg. Mureș (d)

*CSM Unirea Alba Iulia:

*etapa 1 (27 august): Sănătatea Cluj (d); *etapa 2 (3 septembrie): Viitorul Cluj (d); *etapa 3 (10 septembrie): Unirea Ungheni (a); *etapa 4 (17 septembrie): ACS Tg. Mureș (d); *etapa 5 (24 septembrie): Corvinul Hunedoara (a); *etapa a 6-a (1 octombrie): CSU ALBA IULIA (d); *etapa a 7-a (8 octombrie): CS OCNA MUREȘ (a); *etapa a 8-a (15 octombrie): Avântul Reghin (d); *etapa a 9-a (22 octombrie): METALURGISTUL CUGIR (a).

*CSU Alba Iulia.

*etapa 1 (27 august): Viitorul Cluj (a); *etapa 2 (3 septembrie): CS OCNA MUREȘ (a); *etapa 3 (10 septembrie): Avântul Reghin (d); *etapa 4 (17 septembrie): METALURGISTUL CUGIR (a); *etapa 5 (24 septembrie): Sănătatea Cluj (d); *etapa a 6-a (1 octombrie): CSM UNIREA ALBA IULIA (a); *etapa a 7-a (8 octombrie): Unirea Ungheni (d); *etapa a 8-a (15 octombrie): ACS Tg. Mureș (a); *etapa a 9-a (22 octombrie): Corvinul Hunedoara (d).

Pentru al treilea sezon la rând în formatul cu 10 serii a câte echipe, Liga 3 va porni la drum în ultimul weekend din această lună, 4 conjudețene fiind la startul ediției 2022/2023. Prima fază va consta într-un sezon regular, tur-retur, cu un total de 18 etape. În a doua fază (al doilea sezon abordat în acest mod) se va disputa un play-off (primele 4 clasate, formatul tur-retur-tur), respectiv un play-out (celelale 6 echipe). În a treia fază primele două clasate în cele 10 serii vor participa la runda semifinală, cu două runde de baraje, pentru a se cunoaște cele 5 promovate.

Citește și: Liga 3, în prima etapă: CS Ocna Mureș – Corvinul, Metalurgistul Cugir – Unirea Ungheni, CSU Alba Iulia – Viitorul Cluj și Sănătatea Cluj – CSM Unirea Alba Iulia

Calendarul competițional este următorul: prima rundă – în 27 august, ultimele jocuri din 2022 fiind în 3 decembrie (etapa a 15-a). Cele trei etape rămase din sezonul regular se vor desfășura în 11, 18 și 25 martie 2023. Play-off-ul va începe în 1 aprilie și se va încheia în 20 mai (etapa a 6-a, în 3 mai este intermediară), iar play-out-ul (10 jocuri) va începe tot în 1 aprilie și se va termina în 27 mai (10 jocuri, intermediară tot în 3 mai, etapa a 6-a). Barajele semifinale sunt programate în 24/27 mai, respectiv 3/7 iunie.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI


Citește mai mult

Sport

Liga 3, în prima etapă: CS Ocna Mureș – Corvinul, Metalurgistul Cugir – Unirea Ungheni, CSU Alba Iulia – Viitorul Cluj și Sănătatea Cluj – CSM Unirea Alba Iulia

Dan HENEGAR

Publicat

în

Zilele Municipiului Sebeș - 2022

Cele 4 conjudețene care vor achiva în Seria 9 din Liga 3 în ediția 2022/2023 și-au aflat programul primei runde în sezonul care va debuta în 27 august.

În prima etapă în Alba vor poposi două pretendente la promovare, Corvinul Hunedoara și Unirea Ungheni, singura reprezentantă a Albei ce va evolua în dpelsare fiind CSM Unirea Alba Iulia (ce va avea două jocuri externe la rând). Nou-promovata CSU Alba Iulia va întâlni pe „Cetate” pe Viitorul Cluj, revelația sezonului trecut

Progran: CS Universitatea Alba Iulia – Viitorul Cluj, CS Ocna Mureș – Corvinul Hunedoara, Metalurgistul Cugir – Unirea Ungheni, Sănătatea Cluj – CSM Unirea Alba Iulia, Avântul Reghin – ACS Tg. Mureș

Elit - Gustul Desăvârșit

Alături de cele 4 reprezentante ale Albei, în componența seriei vor mai activa Corvinul Hunedoara (o surpriză, toată vara vehiculându-se varianta ca hunedorenii să fie repartizați în altă serie), două grupări din Cluj (Viitorul Cluj și Sănătatea Cluj) și alte 3 din Mureș (Unirea Ungheni, Avântul Reghin și ACS Tg. Mureș 1898-Marosvásárhelyi SE).


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI


Citește mai mult

Actualitate

Știrea Zilei

Curier Județean

Știrea Ta

Politică Administrație

Sport

Monden

Opinii Comentarii

Articole Similare

Copyright © 2004 - 2022 Ziarul Unirea