Societate
Parteneriat între Primăria Ighiu şi Centrul Cultural Italian „Giovanni Morando Visconti”
În ultima şedinţă a Consiliului local al comunei Ighiu a fost aprobat protocolul de colaborare dintre Centrul Cultural Italian „Giovanni Morando Visconti” şi comuna Ighiu. Cu ocazia semnării acestui document, primarul localităţii, Traian Rusu, ne-a declarat că cei doi parteneri îşi doresc să contribuie la dezvoltarea, promovarea şi menţinerea legăturilor culturale, sociale, turistice şi economice dintre comunitatea română şi cea italiană. Gianfranco Fraccarollo, preşedintele Centrului Cultural Italian „Giovanni Morando Visconti” a precizat că până acum a semnat parteneriate cu toate comunele din zona Munţilor Apuseni şi doreşte să colaboreze cu cât mai multe localităţi atât din Alba, cât şi din judeţele vecine, Hunedoara şi Sibiu. Propunerea de stabilire a unor relaţii de colaborare între comuna Ighiu şi Centrul Cultural Italian a venit din partea consulului onorific al Italiei în România, Gianfranco Fraccarollo, domnia sa mărturisindu-ne că ideea a fost lansată în urmă cu aproape 2 ani şi s-a bazat pe prietenia şi colaborarea foarte bună dintre cei doi parteneri. În cadrul acestui parteneriat, Centrul Cultural Italian „Giovanni Morando Visconti” va promova istoria, cultura, turismul şi valorile economice ale comunei Ighiu la nivel local, naţional şi internaţional. De asemenea, promovează limba şi valorile italiene, prin implementarea unor programe şi proiecte cultural-educative la nivelul comunei Ighiu, în parteneriat cu autorităţile locale. Centrul Cultural Italian va identifica autorităţi locale italiene dispuse să iniţieze legături şi relaţii de colaborare cu comuna Ighiu, în mai multe domenii – cultural, social, turistic şi economic. Totodată, Centrul Cultural Italian „Giovanni Morando Visconti” va sprijini înfrăţirea unei comune din judeţul Alessandria (Italia) cu comuna Ighiu. Aşa cum ne-a declarat primarul Traian Rusu, comuna Ighiu va asigura implementarea programelor şi proiectelor cultural-educative iniţiate de Centrul Cultural Italian „Giovanni Morando Visconti” în zona pe care o reprezintă. De asemenea, va iniţia şi derula legături şi relaţii de colaborare cu autorităţi locale similare din Italia, oferind sprijin Centrului Cultural Italian „Giovanni Morando Visconti” în demersul său de stabilire a unei colaborări între comuna Ighiu şi o localitate din judeţul Alessandria (Italia). Se cuvine să mai amintim că în baza protocolului de colaborare, la Ighiu va fi amplasată o statuie înfăţişându-i pe întemeietorii Romei, fraţii Romulus şi Remus, alăptaţi de o lupoaică. „Statuia reînvie legenda întemeierii Romei, legendă conform căreia cei doi fraţi care au întemeiat oraşul au fost îngrijiţi de o lupoaică. Monumentul va fi ridicat de Centrul Cultural Italian „Giovanni Morando Visconti”, şi este un cadou oferit locuitorilor comunei Ighiu, ca simbol al latinităţii care uneşte cele două popoare, român şi italian”, a precizat primarul Traian Rusu.
Adriana DURIGĂ

Opinii - Comentarii
Când urăm ”La mulți Ani de Sfânta Maria”, pe 15 august sau pe 8 septembrie?
Când urăm ”La mulți Ani de Sfânta Maria”, pe 15 august sau pe 8 septembrie? Se spune sau nu ”La mulți ani” de Adormiea Maicii Domnului?
Mulți români sunt în dilemă atunci când vine vorba despre Sfânta Maria. Pentru că există două sărbători religioase cu același nume, la 15 august și la 8 septembrie, nu se prea știe când se zice „La mulți ani” celor care poartă numele de Maria, Mariana, Marin sau alte derivate.
Pe 15 august, românii prăznuiesc Adormirea Maicii Domnului. Nu mai puțin de 2,2 milioane de români (dintre care 1,8 milioane de femei) își serbează onomastica în această zi. Numai că sunt voci care spun că NU este bine să urezi La mulți ani de Sfânta Marie Mare, ci de Sfânta Maria Mică.
Citește și: cele mai frumoase mesaje de Sfânta Maria pe care le poți transmite celor care își sărbătoresc onomastica.
Pornind de la faptul că este vorba despre Adormirea Maicii Domnului, deci trecerea în neființă a Fecioarei Maria, se presupune că este mare păcat dacă spui La mulți ani celor care poartă numele Sfintei Fecioare. Se zice că de Sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului se pomenesc doar morții, iar ziua onomastică poate fi sărbătorită doar pe 8 septembrie, atunci când Biserica sărbătorește Nașterea Maicii Domnului.
Biserica, însă, nu consideră greșit să spui ”La mulți ani!” cu ocazia acestei sărbători, fiind considerată o sărbătoare plină de bucurie. Moartea Maicii Domnului este mutare la Viață, după cum reiese și din troparul sărbătorii Adormirii Maicii Domnului: „Mutatu-te-ai la viață ceea ce ești Maica Vieții”. Din acest motiv, această sărbătoare nu este tristă, ci plină de bucurie, scrie creștinortodox.ro.
Citește și: Mesaje de Sfânta Maria. Ce felicitări, urări și SMS-uri le poți trimite persoanelor care își serbează onomastica
După credința Sfintei Biserici, la Adormirea Maicii Domunului, trupul ei n-a cunoscut putrezirea, care vine după moarte, nici n-a rămas în mormânt. Maica Domnului, cu trupul schimbat, viu și proslăvit, a fost mutată, cu trup cu tot la ceruri, ca o pârgă a întregii omeniri. Dar, spre deosebire de Mântuitor, ea a fost dusă la ceruri de îngeri, nu prin puterea ei, ca Mântuitorul. Și de acolo se roagă de-a pururi pentru noi.
„Sărbătoarea aceasta are, chiar dacă vorbim despre <adormire>, o semnificație dincolo de moarte pentru cei ce au această înțelegere tainică a sărbătorii. Alții o înțeleg drept o comemorare a morții Sfintei Maria, prin urmare pentru aceștia nu e corect să se spună <La mulți ani!>, având în vedere că vorbim despre o înmormântare. Cea mai potrivită interpretare și cea caracteristică ortodoxiei este cea ce are în centru învierea, viața cea veșnică și nu cea ce pune accentul pe moarte.
La noi moartea e doar o ușă, o trecere, un prag. Așa cum spune și rugăciunea: < Mutatu-te-ai la viață ceea ce ești Maica Vieții >. Deci, accentul cade pe viața veșnică, prin urmare este corect să spunem < La mulți ani >”, explică și părintele Ioan Chirilă, președintele senatului Universității Babeș-Bolyai din Cluj.
Citește și: Ce nume de fete și băieți se sărbătoresc de Sfânta Marie și nume derivate de la Maria
În calendarul popular, de Sântă Maria Mare se marchează trecerea de la vară la toamnă, iar marinarii sărbătoresc de ziua ocrotitoarei lor, Ziua Marinei. În 15 august este și onomastica a 2,2 milioane de români.
Din anul 2009, ziua de 15 august a devenit sărbătoare legală și zi nelucrătoare la noi, la fel ca și în alte zece țări europene – Franța, Belgia, Spania, Italia, Grecia, Luxemburg, Austria, Polonia, Portugalia sau în unele landuri din Germania.
Monden-Clubbing
Program Cinema Inspire Alba Mall. Ce filme vor rula în perioada 12 – 18 august 2022
Programul Inspire Cinema Alba Iulia, pentru perioada 12 – 18 august 2022. Ce filme vor rula la cinematograful din centrul comercial Alba Mall
Where the Crawdads Sing / Acolo unde cântă racii Avanpremiera
Regia: Olivia Newman
Cu: Daisy Edgar-Jones, Garret Dillahunt
Gen Film: Dramă, Mister
Durată: 130 min
Rating: AP 12
Abandonată de familie la începutul anilor ’50, Kya a trebuit să se descurce singură. A învătat să citească și să scrie cu ajutorul prietenul ei, Tate Walker, de care s-a și îndrăgostit, dar care a lăsat-o în urmă când a plecat la facultate. Acum, Kya trăiește într-o mlaștină din Carlina de Nord și e cunoscută de localnicii din Barkley Cove ca „fata din mlaștină”. Când un bărbat cu care a avut cândva o legătură este găsit mort, indiciile îi poartă pe investigatori catre Kya, care devine suspect principal.
Joi 21:00
Nope / Nu! Avanpremiera
Regia: Jordan Peele
Cu: Keke Palmer, Barbie Ferreira, Daniel Kaluuya, Michael Wincott, Steven Yeun
Gen Film: Horror, SF
Durată: 135 min
Rating: N 15
Filmul îl reunește din nou pe Peele cu câștigătorul premiului Oscar® Daniel Kaluuya (Get Out, Iuda și Mesia cel Negru), căruia i se alătură Keke Palmer (Hustlers, Alice) și Steven Yeun (Minari, Okja), nominalizat la Oscar®, în rolurile de locuitori ai unei localități singuratice din interiorul Californiei, care sunt martorii unei descoperiri stranii și înfiorătoare.
Joi 20:40
Beast / Bestia
Regia: Baltasar Kormákur
Cu: Idris Elba, Sharlto Copley, Iyana Halley, Leah Jeffries
Gen Film: Aventuri, Drama, Thriller
Durată: 98 min
Rating: AP 12
Elba îl interpretează pe dr. Nate Daniels, un soț recent văduv care se întoarce în Africa de Sud, unde și-a întâlnit prima dată soția, într-o excursie planificată de mult timp cu fiicele lor, într-o rezervație de vânătoare administrată de Martin Battles (Sharlto Copley), un vechi prieten de familie și biolog de animale sălbatice. Dar ceea ce începe ca o călătorie de vindecare se transformă brusc într-o luptă înfricoșătoare pentru supraviețuire atunci când un leu, un supraviețuitor al braconierilor însetați de sânge care acum îi vede pe toți oamenii ca pe un dușman, începe să-i urmărească.
Vineri pana Joi 16:45; 21:20
Paws of Fury: The Legend of Hank / Animăluțe furioase: Legenda lui Hank
Regia: Mark Koetsier, Rob Minkoff, Chris Bailey
Cu: Samuel L. Jackson, Djimon Hounsou, Michelle Yeoh, Ricky Gervais, Mel Brooks
Gen Film: Actiune, Animatie, Comedie, Familie
Durată: 103 min
Rating: AG
Hank, un câine adorabil cu capul în nori își dorește să devină maestru samurai și pornește în căutarea destinului său. Din păcate pentru el, ceea ce găsește în schimb este un oraș ciudat și neprimitor denumit Kakamucho. Acolo, fără să vrea, iese în evidență, având în vedere că este singurul câine și restul locuitorilor sunt… pisici! Și, așa cum știm cu toții, pisicilor chiar nu le plac câinii.
Dublat: Vineri pana Miercuri 13:50; 16:00
Joi 13:30
Bullet Train / Trenul asasinilor
Regia: David Leitch
Cu: Brad Pitt, Joey King, Zazie Beetz, Aaron Taylor-Johnson, Sandra Bullock
Gen Film: Actiune, Thriller
Durată: 133 min
Rating: N 15
Cinci asasini se îmbarcă în același tren ultra-rapid care călătorește între Tokyo și Morioka, având pe traseu doar câteva opriri. Fiecare dintre cei cinci realizează curând că misiunea sa are ceva în comun cu ale celorlalți.
Vineri pana Miercuri 18:00; 20:45
Joi 18:15
Orphan: First Kill / Orfana: Îngerul morții
Regia: William Brent Bell
Cu: Rossif Sutherland, Julia Stiles, Isabelle Fuhrman
Gen Film: Crima, Drama, Horror, Mister, Thriller
Durată: 111 min
Rating: IM 18
Saga terifiantă a lui Esther continuă în acest prequel palpitant al originalului și șocantului succes horror, Orfana.
După ce orchestrează o evadare strălucită dintr-un centru psihiatric estonian, Esther călătorește în America, dându-se drept fiica dispărută a unei familii bogate. Totuși, apare o întorsătură neașteptată care o pune față în față cu o mamă care își va proteja familia de „copilul” criminal cu orice preț.
Vineri pana Miercuri 21:00
Joi 18:30
DC League of Super-Pets / Gașca Animăluțelor DC
Regia: Jared Stern, Sam Levine
Cu: Keanu Reeves, Kevin Hart, Dwayne Johnson, Kate McKinnon, John Krasinski
Gen Film: Actiune, Animatie, Aventuri, Comedie, Familie
Durată: 105 min
Rating: AG
Nedespărțiti, Krypto Super-Câinele și Superman sunt doi buni prieteni care împărtășesc aceleași superputeri și luptă împotriva criminalității în Metropolis. Când Superman și restul Ligii Justiției sunt răpiți, Krypto trebuie să convingă un grup de animale fără stăpân, Ace câinele, PB porcul cu burtă, Merton țestoasa și Chip veverița – să-și stăpânească puterile recent descoperite și să-l ajute să-i salveze pe supereroi.
Dublat: Vineri pana Joi 12:15
Thor: Love and Thunder 3D / Thor: Iubire și tunete
Regia: Taika Waititi
Cu: Taika Waititi, Tessa Thompson, Natalie Portman, Christian Bale, Chris Hemsworth, Karen Gillan
Gen Film: Actiune, Aventuri, Fantastic
Durată: 124 min
Rating: AP 12
În al patrulea film Marvel dedicat zeului tunetului, Thor face echipă cu Valkyrie, Korg, dar și cu fosta lui iubită, Jane Foster, pentru a i se opune lui Gorr, un supervillain care vrea să extermine casta zeilor.
Vineri pana Miercuri 12:30; 18:50
Joi 12:40; 18:50
Minions: The Rise of Gru 3D / Minionii 2
Regia: Kyle Balda, Brad Ableson, Jonathan del Val
Cu: Alan Arkin, Steve Carell, Lucy Lawless, Jean-Claude Van Damme, Michelle Yeoh
Gen Film: Animatie, Aventuri, Comedie, Familie
Durată: 93 min
Rating: AG
Plasat imediat după evenimentele din primul film, de data aceasta în anii 1970, un Gru de 12 ani crește în suburbii. Un fanboy al unui grup de super-răi cunoscut sub numele de Vicious 6, Gru pune la cale un plan pentru a deveni suficient de rău pentru a li se alătura. Când Vicious 6 îl concediază pe liderul lor, legendarul luptător Wild Knuckles, Gru este intervievat pentru a deveni cel mai nou membru al lor.
Dublat: Vineri pana Joi 14:45
Jurassic World: Dominion 3D / Jurassic World: Dominația
Regia: Colin Trevorrow
Cu: Daniella Pineda, Bryce Dallas Howard, Chris Pratt, Jeff Goldblum, Sam Neill, Laura Dern
Gen Film: Actiune, Aventuri, SF, Thriller
Durată: 151 min
Rating: AP 12
Arhitectul și regizorul capitolului Jurassic World, Colin Trevorrow, ne prezintă Jurassic World: Dominația, care are loc la patru ani după ce Isla Nublar a fost distrusă. Dinozaurii trăiesc acum – și vânează – alături de oameni din întreaga lume. Acest echilibru fragil va remodela viitorul și va determina, odată pentru totdeauna, dacă ființele umane vor rămâne prădătorii de vârf pe o planetă pe care o împărtășesc acum cu cele mai înfricoșătoare creaturi ale istoriei.
Vineri pana Miercuri 15:00
Joi 15:10
Top Gun: Maverick
Regia: Joseph Kosinski
Cu: Tom Cruise, Jennifer Connelly, Val Kilmer
Gen Film: Actiune, Drama
Durată: 136 min
Rating: AP 12
După mai mult de 30 de ani în armată ca unul din cei mai buni aviatori, Pete Mitchell se întoarce acolo unde a început, dar cu misiunea de a-și pune în slujba celor nou recrutați abilitățile sale extraordinare de pilot de teste, chiar dacă asta înseamnă să nu avanseze în rang, așa cum ar fi meritat.
Vineri pana Miercuri 18:15
Joi 15:45
Ne rezervam dreptul de a modifica programul de rulare al filmelor.
Rezervari si bilete: www.inspirecinema.ro.
Opinii - Comentarii
10 august: Ziua internațională a leneviei
Ziua de 10 august este dedicată, în calendarul Zilelor internaționale amuzante, sărbătoririi Zilei Internaționale a leneviei. Singurul scop al zilei de azi este leneveala. Lenea. Odihna. Relaxarea. Tot ce trebuie să mai faci este să-ți alegi locul în care să desfășori aceste activități complexe. Pat, piscină, plajă, parc, toate sună îmbietor. Ai grijă însă să nu te stresezi prea tare încercând să te hotărăști.
Poate fi o scuză pentru a-ți lua o zi liberă și a te bucura de un răstimp, prețios, de calitate, rezervat vieții tale personale.
Ai astfel ocazia să te eliberezi de îndatoririle zilnice, să te relaxezi, să te trezești mai târziu, să dormi pe săturate, ba chiar să te răsfeți cu un masaj!
De fapt, așa-zisa trândăvie de pe 10 august te poate ajuta să te odihnești foarte bine, să profiți din plin de somn, asociat cu micșorarea inflamațiilor, reducerea stresului, depresiei, îmbunătățirea memoriei și sistemului imunitar.
Din când în când, fiecare dintre noi are nevoie de nițică „lenevie”, pentru reîncărcarea bateriilor, reenergizarea organismului.
În plus, se spune că oamenii văzuți drept leneși de către alții au o mai mare focalizarea asupra obiectivelor lor pe termen lung!
Fondatorii Zilei lenei sunt necunoscuți, probabil pentru că au fost prea ocupați să se deconecteze, să tragă un pui de somn, pentru a se mai deranja să își aroge meritul pentru aceasta!
Sursa: diane.ro bunadimineata.ro
-
Opinii - Comentariiacum o oră
Când urăm ”La mulți Ani de Sfânta Maria”, pe 15 august sau pe 8 septembrie?
-
Actualitateacum 21 de ore
Minivacanță de TREI zile în România: 15 august, Adormirea Maicii Domnului, zi liberă pentru angajați
-
Curier Județeanacum 24 de ore
„Pană” de curent în Alba Iulia, pe mai multe străzi din Centru și din zona Stadion. Se lucrează la remedirea defecțiunilor
-
Ştirea zileiacum 14 ore
Criminalul de la Răhău care a ÎNGROZIT Alba, condamnat DEFINITIV la 25 de ani închisoare: Daunele morale MAJORATE de instanță
-
Actualitateacum 23 de ore
Luna iulie 2022, cea mai călduroasă lună înregistrată în istorie. Datele Organizației Meteorologice Mondiale
-
Ştirea zileiacum 23 de ore
ALERTĂ METEO: COD GALBEN și PORTOCALIU de FURTUNI în Alba și alte județe, până joi. Averse, descărcări electrice și izolat grindină
-
Sportacum 22 de ore
Handbalista Teodora Damian, la Campionatele Mondiale de junioare | Vară încărcată pentru “diamantul” din Războieni-Cetate
-
Curier Județeanacum 21 de ore
Haine contrafăcute, în valoare de peste 39.000 de lei, confiscate de polițiștii din Aiud. Ce au descoperit oamenii legii