Ziarul Unirea

Opt locuri întâi pentru pugiliştii albaiulieni

Ediţia a 3-a a Memorialului „Nicolae Linca” la box, competiţie organizată de Direcţia Judeţeană pentru Tineret şi Sport Alba alături de BC „Nicolae Linca” Alba Iulia şi înscrisă în calendarul manifestărilor dedicate Zilei de 1 Decembrie a reunit 86 de pugilişti reprezentând 13 cluburi din ţară. Este vorba de Universum Cluj, CSM Câmpia Turzii, CSM Piteşti, CSM Sibiu, Dacia Piteşti, CSM Câmpulung Muscel, CS Thunder Rm Vâlcea, CSM Rm Vâlcea, Vilcart Călimăneşti, Constructorul Hunedoara, ALRO Slatina, CSM Reşiţa şi nu în ultimul rând BC „Nicolae Linca” Alba Iulia, boxerii întrecându-se la toate categoriile, copii, cadeţi, juniori, tineret şi seniori. „A rezultat un turneu de un bun nivel tehnic şi spectacular, cu mulţi participanţi laureaţi în întrecerile naţionale. A fost practic o sărbătoare a boxului din Cetatea Marii Uniri, dedicată memoriei lui Nicolae Linca, boxerul de aur al României”, a declarat antrenorul Nicolae Paştiu. De asemenea, placheta omagială a Memorialului „Nicolae Linca” a fost transmisă doamnei Maria Elena Linca, soţia regretatului campion olimpic Nicolae Linca, iar pugilistul cugirean Mircea Marian a primit o diplomă de excelenţă pentru întreaga sa carieră
Cei 12 competitori albaiulieni au obţinut următoarele rezultate: *opt locuri întâi prin Ioan Pleş (cadeţi, categoria 40 kilograme, Şcoala generală Berghin), Ştefan Pleş (cadeţi, cat. 44 kg, Şcoala generală Berghin), Gavril Pleş (juniori, cat. 52 kg, Colegiul Tehnic „Alexandru Domşa” Alba Iulia) – cei trei fraţi, Florin Nicula (juniori, 60 kg, Şc. gen. nr. 9 din cadrul Colegiului Tehnic „Dorin Pavel” Alba Iulia), Daniel Oltean (tineret, cat. 69 kg, Liceul Teoretic Teiuş), Radu Pogârâşteanu (tineret, cat. 81 kg, LPS Alba Iulia), Gheorghe Râşniţă (seniori, 56 kg, Colegiul „Apulum” Alba Iulia) – prezent în aceste zile la Campionatele Naţionale Universitare de la Arad şi Ovidiu Bârluţ (seniori, 81 kg); *trei locuri doi prin Marius Mica (juniori, cat. 50 kg, Colegiul „Dorin Pavel” Alba Iulia), Flavius Crişan (juniori, cat. 64 kg, Colegiul „Alexandru Domşa” Alba Iulia), Darius Ciurilă (tineret, cat. 64 kg, Colegiul „Dorin Pavel” Alba Iulia) şi un loc trei prin Alexandru Precup (tineret, categoria 70 kg, Liceul Teoretic Teiuş). În clasamentul pe echipe prima poziţie a fost ocupată de BC „Nicolae Linca” Alba Iulia, urmat de CSM Câmpia Turzii şi CSM Reşiţa.
Dan HENEGAR

ELIT

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

ADEZIUNE PLUS ALBA

Te-ar putea interesa și:

Industria Galda de Jos – șanse minime de a primi finanțare de la consilierii locali în acest an | Divizionara terță, foarte aproape de abandonul competițional, după aproape 7 ani!

Se prefigurează o iarnă amară pentru Industria Galda de Jos! Conform unor informații neoficiale deocamdată, aleșii locali nu intenționează să… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

FOTO| Două medalii de brozn pentru CS Unirea Alba Iulia, la Campionatul Național de Judo U21

Laura Alexia Bogdan (15 ani) și Alexandru Sibișan (16 ani), sportivi legitimați la CS Unirea Alba Iulia, au obținut rezultate… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Ovidiu Pănăzan (powerlifting), pentru al șaselea an consecutiv desemnat cel mai bun antrenor din Alba la secțiunea sporturi neolimpice

Gala Sportului Județean 2020, una derulată doar în mediul online, din cauza restricțiilor impuse de pandemia de coronavirus, i-a adus… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

După un an 2020 în “alb” și “negru”, Daniel Nicula vrea să plece de la Gaz Metan Mediaș pentru a juca mai mult

Pentru Daniel Nicula, puștiul minune crescut la Așezământul Social “Sf. Ghelasie” din Stremț, anul 2020 a fost unul cu lumini… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro