Ştirea zilei

Niciunul din cele nouă spitale din județul Alba nu are autorizație de securitate la incendiu

Dragoş Suciu

Publicat

în

Niciunul din cele nouă spitale din județul Alba nu are autorizație de securitate la incendiu, însă pacienții nu sunt în pericol, iar unitățile nu pot fi amendate pentru acest lucru, potrivit purtătorului de cuvânt al ISU Alba, lt. col. Florin Zecheru.

Purtătorul de cuvânt al ISU Alba, Florin Zecheru, a explicat că, potrivit Hotărârii Guvernului nr. 1739/2006, autorizația de securitate la incendiu este obligatorie doar pentru construcțiile care suportă modificări sau care sunt finalizate după intrarea în vigoare a acestei prevederi. Zecheru a arătat că toate spitalele din județul Alba au fost construite înainte de anul 2006 și, întrucât legea nu activează retroactiv, nu pot fi sancționate pentru lipsa acestei autorizații.

”Autorizația de securitate la incendiu este un document care se obține după finalizarea lucrărilor unei construcții. Această autorizație este necesară și obligatorie pentru toate construcțiile care s-au finalizat și care au suferit modificări după intrarea în vigoare a HG nr. 1739/2006. În județul Alba sunt nouă spitale, toate construite înainte de anul 2006. Este de precizat, însă, că din cele nouă unități la patru s-au realizat modificări, iar pentru acest lucru s-a emis un aviz, conform legii, înainte de începerea lucrărilor. Chiar dacă nu au autorizații, pacienții și cadrele medicale nu sunt în pericol, iar ISU Alba efectuează periodic controale și instructaje cu personalul din unitățile sanitare”, a spus Zecheru.

Acesta a adăugat că după dezastrul de la clubul bucureștean Colectiv ”s-a observat o mai mare atenție” pentru prevenirea incendiilor.

Managerul Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia, ec. Nicoleta Coșarcă, a declarat că documentația în vederea obținerii autorizației de securitate la incendiu, pentru această instituție, va fi depusă pe măsura finalizării lucrărilor de modernizare la diferite secții.

”Autorizația de securitate la incendiu este ultimul act care se obține după terminarea reparațiilor capitale. Am analizat împreună cu ISU dacă există posibilitatea să autorizăm întreg spitalul, însă la momentul de față nu este posibil deoarece avem secții în plin proces de reabilitare. Pe măsura finalizării lucrărilor vor fi depuse documentele necesare în vederea obținerii acestei autorizații. Toate proiectele de reparații capitale au avut, la demararea lucrărilor, avizul pompierilor. Dacă lucrurile merg bine ar trebui să obținem autorizații pentru secțiile de Boli Infecțioase, Oncologie, Unitatea de Primiri Urgențe, Chirurgie, la care s-au efectuat lucrări capitale”, a spus Coșarcă.

Cele nouă spitale, care funcționează în județul Alba, sunt: Spitalul Județean de Urgență Alba Iulia, Spitalul Orășenesc Abrud, Spitalul Municipal Aiud, Spitalul Municipal Blaj, Spitalul Orășenesc Câmpeni, Spitalul Municipal Sebeș, Spitalul  Orășenesc Cugir, Spitalul de Pneumoftiziologie Aiud și Spitalul de Boli Cronice Câmpeni.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor

Ioana Oprean

Publicat

în

Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor Consiliul de Administrație al Fabricii de Arme Cugir a luat act în ședința de marți, 23 iunie 2026, de demisia directorului general, Radu Coroamă, […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători

Ioana Oprean

Publicat

în

Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători O nouă reorganizare a transportului public județean intră în linie dreaptă în Alba. Consiliul Județean pregătește o amplă actualizare a programului de transport de persoane, care aduce modificări ale traseelor, stațiilor și orarelor de circulație. […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport

Ioana Oprean

Publicat

în

STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport O nouă controversă apare în conflictul dintre operatorul de transport public STP Alba Iulia și autoritățile locale. Deși Poliția Locală a aplicat o amendă de 30.000 de lei pentru neefectuarea serviciului de transport public, […]

Citește mai mult