Niciun vaccin hexavalent în stocul DSP Alba, iar peste 1.500 de copii au rămas neimunizați

Nicio doză de vaccin hexavalent nu se mai află în stocul Direcției de Sănătate Publică (DSP) Alba, iar peste 1.500 de copii au rămas neimunizați.

Potrivit datelor oferite marți de DSP Alba, medicii de familie aveau în stocuri, în 30 septembrie când s-a realizat ultima raportare, doar 82 de vaccinuri, în vreme ce 1.526 de bebeluși și copii au rămas nevaccinați.

ELIT

Dintre aceștia, 547 dintre ei au vârsta de două luni, 406 – patru luni, iar 573 – unsprezece luni, potrivit sursei citate. DSP Alba a fost informată la începutul acestei luni de Ministerul Sănătății că în șapte octombrie vor intra dozele de vaccin în țară, însă inspectorii sanitari nu au fost solicitați să vină, până marți, pentru recepționarea acestora.

Vaccinul este administrat împotriva difteriei, tetanosului, tusei convulsive, haemophilus, hepatitei B şi poliomielitei şi face parte din schema obligatorie de imunizare a copiilor.

În noua schema de vaccinare se utilizează trei doze de vaccin hexavalent pentru vaccinarea copiilor cu vârsta de două, patru și unsprezece luni.

ADEZIUNE PLUS

Dragoș SUCIU

Email: dv.suciu@yahoo.com
Tel: 0740.084.098

Facebook 

Te-ar putea interesa și:

Simulările pentru Evaluarea Națională și Bacalaureat vor avea loc și în acest an! Ministerul Educației: „Din simulări va rezulta nivelul cunoștințelor elevilor”

Anunțul a fost făcut de Ministerul Educației, iar președintele Consiliului Național al Elevilor a declarat că propunerea acceptată de Minister… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Unii patroni anunță că nu îi vor primi la muncă pe cei nevaccinați. 5 milioane de angajați își așteaptă rândul la vaccinare

Angajatorii sunt cei care îi înscriu pe liste pe angajați, 5 milioane dintre aceștia își așteaptă rândul la vaccinare. Romania… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Restricții mai DURE de intrat în Marea Britanie. Prezentarea testului COVID negativ și carantinarea, necesare

Începând cu săptămâna viitoare, este nevoie de prezentarea unui test COVID negativ efectuat cu cel mult 72 de ore înaintea… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIOLENȚELE din SUA: Primul polițist DECEDAT la protestele de la Washington. Bilanțul ajunge la 5 MORȚI

Brian D. Sicknick a fost rănit miercuri, într-o confruntare cu protestatarii, şi a revenit la biroul diviziei, unde i s-a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Crește numărul românilor care se vaccinează anti-COVID: Vaccinul Pfizer BioNTech administrat unui număr de peste 76.000 de persoane până în prezent

Aproximativ 18.000 de cadre medicale din România au fost vaccinate împotriva COVID-19 în ultimele 24 de ore, acesta fiind cel… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Anthony Fauci: Simptomele Covid pot dura până la 9 luni. Cu ce stări se confruntă oamenii

Doctorul Anthony Fauci, consilierul medical de la Casa Albă a declarat, în cursul zilei de miercuri, că persoanele infectate cu… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

INFOTRAFIC: Restricții de circulație, vineri, pe Valea Oltului, pentru decolmatarea șanțurilor de aluviuni . Recomandări pentru șoferi

Traficul se va desfășura dirijat, vineri, 8 ianuarie, pe Valea Oltului, DN7 Râmnicu Vâlcea – Sibiu, între kilometrii 227 și… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

23 Comentarii

Times New Roman 11 octombrie 2016 at 17:06

Dom’ derector te-ai ascuns acum? Nu mai iesi cu conferinte de presa si amenzi? Io zic sa-ti vinzi un costum si gelu’ de freza si sa cumperi niste vaccinuri ca ne mor copiii! Daca nu – da-ti macar demisia!

Vicele 11 octombrie 2016 at 22:44

Din cate se vede singurul care se ascunde esti tu…dupa calculator…iesi public…noi cetatenii te sustinem…iesi si recunoaste ti nemultumirile fata de sistem, director…ai vreun argument solid? Ca altfel…esti pe langa subiect TImes new roman

Lolo 11 octombrie 2016 at 23:08

Frumos barbat directorul…are lumea ce sa invidieze la el.

Medic de familie 11 octombrie 2016 at 19:00

Dle „Times New Roman”, noi medicii de familie solicitam vaccinurile din luna mai..nu te agita…e o criza in toata tara, furnizorul Ministerului a intrat in insolventa…deci nici macar Ministrul nu prea a avut de ales, directorul DSP nici atat…dar o sa banuiesc ca e doar un comentariu rautacios al unui parinte care a preferat sa bage banii de vaccin la pacanele

Marius Sepi 11 octombrie 2016 at 19:04

@ Times New Roman : Libertatea de exprimare este garantata, dar trebuie sa fii constient ca astfel de comentarii nefondate, rautacioase si lipsite de substanta, postate in necunostiinta totala a prevederilor legale, o sa duca la decredibilizarea pseudonimului pe care il folositi!

Medic de Familie 11 octombrie 2016 at 19:08

Medicii de familie au solicitat aceste vaccinuri din luna mai, DSP a transmis solicitarile noastre din pacate, furnizorul Ministerului Sanatatii a intrat in insolventa si in imposibilitate de a le livra. Asa ca domnule Times New Roman, te sfatuiesc sa nu mai bei banii de vaccinuri si sa il cumperi din sistem privat!

Nosarca Cicoleta 11 octombrie 2016 at 19:18

Hahaha…ciuda va mai e pe dom derector….de parca el are vreo treaba cu vaccinurile…DSP DOAR LE DISTRIBUIE…restul face Ministerul fratilor…Times New Roman da-ti tu demisia…ca examenul de prostie il iei zilnic aici, cu fiecare comentariu…dom derector…tine-o tot asa…pana acum ai mers brici…la prima gresala…o sa te sanctionez, dar deocamdata…pe mine m-ai convins…tanar cu initiativa, discurs, etc

Noul Roman 11 octombrie 2016 at 19:43

Pt Times NO ROMAN tocmai s-a inventat un vaccin inpotriva retardului acut…se distribuie la Spitalul 9…hahaha

Rromaniok 11 octombrie 2016 at 21:13

Stimabili experti „medicinali” deageaba sariti la beregata altora ca sa-l aparti pe directorashul mamucii , Times New Roman are dreptate – sistemul medical national e in colaps iar „dom’ derector” este reprezentantul sistemului in teritoriu (ca va place sau nu).
Mai recent: un băiețel de 9 luni și jumătate a suferit arsuri la mânuță din cauza unei branule pusă „bine” de cadrele medicale din acelasi teritoriu care e pashunat de dom’ derector. Si nu e singurul caz de acest gen (din teritoriu) din ultimele luni! Asa ca joc de glezne si mai putina politica si mai multa competenta (si la nivel directorial, nu-i asa?)!

Bibi 11 octombrie 2016 at 21:40

@rromaniok…De cand are DSP ul asta competenta pe culpe medicale? Habar nu ai…pt ce exista colegiul medicilor? Citeste legea inainte dle sa vb de competenta de nivel directorial…este evident ce nivel de pregatire au cei ce posteaza…in rest…vrem rezultate de la toate institutiile publice…inclusiv DSP…am fost dusi cu zaharelul prea mult…de falsi profeti

Rromaniok 11 octombrie 2016 at 21:51

@ bibi: iata ca DSP-ul are si astfel de competente : „Spitalele din Alba Iulia si Blaj au fost amendate cu cate 10.000 de lei in urma anchetei declansate de catre Directia de Sanatate Publica (DSP) Alba in cazul fetitei de 11 ani, aflata in plasament maternal, care a decedat la cateva zile dupa ce s-a intepat accidental in picior intr-un cui…” . Problema e din banii cui s-au platit acele amenzi? Nu cumva din banii mei? Si ai vostri?

Pentru Rromaniok 11 octombrie 2016 at 22:41

Stimate domn spitalele au fost amendate pentru nerespectarea unor proceduri, nicidecum pe culpe medicale care sunt de competenta altor institutii. Cu tot respectul, nu sunt o femeie conflictuala, din contra, nu vreau sa jignesc pe nimeni, nici sa apar pe nimeni, dar nu stiti despre ce vorbiti.

Medic Spital Judetean 11 octombrie 2016 at 22:57

Confirm ca amenda a fost imputata medicilor si persoanelor responsabile…nu a fost platita din bugetul spitalului…oricum, se putea si cu avertisment

Marcel G 11 octombrie 2016 at 21:53

Rromaniok…dezinformatorul…sau informatorul…gresesti flagrant…intr-adevar…DSP nu are competente pe culpe medicale…ti-o spun dupa zeci de ani de experienta in domeniul medical…tu…in schimb…nu ai nici un fel de competenta…asa ca lasa rautatile gratuite, ia xanaxul, lexotanul, haloperidolul sau alte pastile antodepresive si pune-te la somn…esti degeaba

Gusti vopsitorul 11 octombrie 2016 at 22:31

@Rromaniok…institutiile nu platesc amenzi…sunt obligate de lege sa se indrepte impotriva angajatilor culpabili…oricum, esti cu lectura in urma…legislatie zero, argumente zero…sugerezi cumva sa nu se aplice legea? E acesta un caz de instigare la trafic de influenta? Tu dragule esti materie de studiu pt institutiile abilitate? Afara cu politica ta din spitale…cerem respectarea legii, PT BINELE CETATENILOR

oamenirăi 11 octombrie 2016 at 21:55

@Rromaniok, ești un om rău. Să te folosești de un caz, de un băiețel care a suferit răni la mână, pentru a ataca pe forumuri, e ceva care nu îți face cinste, oricine ai fi. Mi-ar fi rușine în locul tău, mai ales că ai și un IQ scăzut și o cultură care lasă de dorit. DSP Alba nu are competență în a ancheta culpe medicale, sunt alții abilitați, dar degeaba ți-aș explica că nu ai înțelege.

@Times New Roman, amenzile și le dau singuri, cei care nu respectă legea. În plus, care e legătura între un costum, gel de păr și vaccinurile copiilor sau mai bine zis, ce legătură are sula cu prefectura? Tu umbli în șlapi și în maiou sau așa ai vrea să umble un funcționar public, fie un director? În plus, chiar ești atât de incompetent să nu știi că Guvernul, prin Ministerul Sănătății, e cel care se ocupă de aprovizionarea DSP-urilor cu vaccinuri? Data viitoare comentează cu numele real, să știm de cine să râdem.

Sebi de la Butoane 11 octombrie 2016 at 22:19

@oamenirai…domnul Times New ROMAN sau RROMANCIOC… cu se redefineste nu poate sa isi dea numele real, ca poate e vreun politician marunt al judetului…vrei sa se compromita? Nu mai bine ii compromite pe altii? Asa gratuit…poate face asta de multi ani…sub varii pseudonime…RUSINE…de-ar stii lumea la ce se preteaza unii…

Elena P 11 octombrie 2016 at 22:37

Extraordinar…nu imi vine sa cred…am impresia ca este vorba de un razboi personal purtat pe ziar…vad ca unii oameni nu sunt multumiti nici cand legea se aplica de catre institutii…cand nu se aplica ce mai ziceti? Asteptam sa mai moara oameni? Sper ca nu…felicitari acestui tanar care a avut curajul sa isi faca datoria…e de apreciat…cat despre contestatari…poate sunt chiar cei amendati…

Promovati tinerii 11 octombrie 2016 at 22:49

Acestui director tanar nu i-a spus nimeni ca daca nu slujesti partidele si cooperativa esti atacat? Din pacate singuri care au de tras sunt bolnavi…stam pe sectie si suntem badjocoriti..Rusine politicienilor…aveti somn noaptea?

Camelia Prioteasa 12 octombrie 2016 at 9:06

Si-a pus mami baietii sa laude plodul…halucinant unde am ajuns..adica daca zici ceva de bebe rau e „atac politic”…care sincer nu are nici o treaba cu medicina…acuma cateva luni fiind expert in gatere…sa fim seriosi…sau sa fim noi prosti..sau voi ne credeti prosti.Care variante???

Bolojan 12 octombrie 2016 at 9:29

Nici managerii de spitale nu sunt medici…nu e o conditie asta…asa ca…preoteaso…du-te de unde ai venit…sau mergi in parlament si schimba legea…ca oricum vorbesti prostii

Florea 12 octombrie 2016 at 9:37

Cami pe tine nu te crede nimeni proasta ( adica prost, ca esti barbat cu pseudonim de femeie)…tu chiar esti…din moment ce nu stii ca nu trebuie sa fii medic pt a fi manager…de aceea este si functia de director medical, pe langa cea de MANAGER

PR MANAGER 12 octombrie 2016 at 9:55

Cea mai banala regula a marketingului spune ca publicitatea este de un singur fel, nicidecum pozitiva sau negativa. Ceea ce faceti aici cu comentariile este cresterea notorietatii tanarului director, care ar trebui sa se autopromoveze prin rezultatele obtinute.