Ministrul Mediului Attila Korodi: „Nici nu se pune problema să dăm aviz de mediu proiectului Roşia Montană”

Proiectul Roşia Montană rămâne în așteptare, potrivit ministrului Mediului şi Schimbării Climatice Attila Korodi care nu este de acord cu metoda exploatării aurului prin cianurare. În privinţa avizului de mediu pe care trebuie să-l dea Ministerul Mediului, Korodi spune că „nici nu se pune problema”.

Acesta a declarat într-un interviu publicat în gandul.info că va susţine orice proiect de cercetare industrială care prezintă o metodă alternativă la exploatarea cu cianură. Proiectul Roşia Montană nu are nicio şansă să primească aviz de mediu prea curând, pentru că de la dosarul depus de Roşia Montană Gold Corporation lipsesc multe documente pe baza cărora s-ar emite avizul de mediu.

ELIT

La întrebarea: Susţineţi sau nu  exploatarea aurului prin procedura cianurării în România? Care este poziţia dumneavostră în privinţa proiectului Roşia Montană? Attila Korodi a răspuns: ”Din punctul meu de vedere, ştiu că nu face parte din strategia naţională, dar eu cred că sunt foarte multe probleme în acest proiect din cauza deficienţelor pe conformare şi a iazului de decantare. De aceea, cianura în sine nu cred că este foarte bună. Eu voi susţine orice proiect de cercetare industrială care găseşte soluţii de înlocuire a cianurii. Este punctul meu personal de vedere că asta ar trebui să fie calea cea mai bună. Eu ştiu că sunt proceduri industriale pentru care cea mai simplă şi adecvată soluţie este cianura, dar ne dă bătăi de cap”.

Sursa: gandul.info

ADEZIUNE PLUS ALBA

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

INFOTRAFIC: Restricții de circulație, vineri, pe Valea Oltului, pentru decolmatarea șanțurilor de aluviuni . Recomandări pentru șoferi

Traficul se va desfășura dirijat, vineri, 8 ianuarie, pe Valea Oltului, DN7 Râmnicu Vâlcea – Sibiu, între kilometrii 227 și… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Simulările pentru Evaluarea Națională și Bacalaureat vor avea loc și în acest an! Ministerul Educației: „Din simulări va rezulta nivelul cunoștințelor elevilor”

Anunțul a fost făcut de Ministerul Educației, iar președintele Consiliului Național al Elevilor a declarat că propunerea acceptată de Minister… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIOLENȚELE din SUA: Primul polițist DECEDAT la protestele de la Washington. Bilanțul ajunge la 5 MORȚI

Brian D. Sicknick a fost rănit miercuri, într-o confruntare cu protestatarii, şi a revenit la biroul diviziei, unde i s-a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Haos la Ministerul Sănătății: Un angajat a trimis spitalelor o somație greșită privind vaccinarea

Haos la Ministerul Sănătății după ce un angajat a trimis spitalelor o somație greșită privind vaccinarea. La câteva ore după… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Crește numărul românilor care se vaccinează anti-COVID: Vaccinul Pfizer BioNTech administrat unui număr de peste 76.000 de persoane până în prezent

Aproximativ 18.000 de cadre medicale din România au fost vaccinate împotriva COVID-19 în ultimele 24 de ore, acesta fiind cel… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Peste 176.000 de români au beneficiat de ajutor de șomaj în ianuarie: Câți bani au primit aceștia

Peste 170.000 de români au beneficiat de ajutor de șomaj în ianuarie. Numărul beneficiarilor de ajutor social a fost, în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Unii patroni anunță că nu îi vor primi la muncă pe cei nevaccinați. 5 milioane de angajați își așteaptă rândul la vaccinare

Angajatorii sunt cei care îi înscriu pe liste pe angajați, 5 milioane dintre aceștia își așteaptă rândul la vaccinare. Romania… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

16 Comentarii

legion 88 23 martie 2014 at 7:38

Draga Pista Bacii daca nu este cianura la tine este securea si drujba pentru padure sau niste energie verde de la microhidrocentrale ca- ci fratele tau Laszlo Borbely ti-a lasat niste treburi neterminate de rezolvat la Romanica.

Alexandra 24 martie 2014 at 9:46

Laszlo Borbely chiar era pe punctul de a da avizul de mediu pentru Rosia Montana, spunand ca acolo s-ar deschide cea mai moderna mina din Europa. Korodi se pare ca tine, insa, cu Ungaria!

eva 23 martie 2014 at 11:59

atata timp cat proievtul respecta legile si mineritul poate fi practicat respectand conditiiel de mediu si avand in vedere protectia sa, de ce sa nu-i dea aviz

Horea 23 martie 2014 at 12:13

@eva

„… de ce sa nu-i dea aviz”

Pentru ca maghiarii, de la noi si … de la ei, au fost tot timpul impotriva acestui proiect!

eva 23 martie 2014 at 17:49

horea, interelese si pozitia declarata a ungariei sunt impotriva mineritului la rosia asa ca intr-adevar, la ce altceva sa te astepti… desi noi avem tot interesul sa ne valorificam resursele

Jack 23 martie 2014 at 15:36

This minister represents only his personal and ideological perspective… while ignoring the economic and industrial needs of the area/country. The methods and standards to be utilized on this project will exceed those presently used around the world.

He claims that the Environmental Ministry has the final say, while the Government has taken the position that they, because of its importance to Romania, have the responsibility to decide.

Spoken like someone who considers himself ‘above’ the government.

eva 23 martie 2014 at 18:25

oricum, korodi n-ar trebui sa spuna nimic ca inca nu s-a dat un rezultat final in urma atator evaluari, iar decizia se va lua in baza rezultatelor si in functie de conformitatea cu legea, nu dupa criteriul – vrea el sau nu

ionel 23 martie 2014 at 19:01

Daca credeti ca o sa se respecte conditile de mediu sinteti niste naivi
nici o firma nu respecta aceste conditii ,doar ca mai inchid ochii comisari de mediu la presiuni politice si unele pecuniare. Exemplu Sebesul cu firma K….., care nu plateste taxa de mediu si scoate cit 200 de tiruri pe hoarne . Credeti ca este destul doar sa avem de lucru ,si ne scot ochii cu 200 de Euro pe luna ,si cind ne trezim nu mai avem decit sa plingem cit de prosti am fost ca am vindut toata tara pe nimic .

Bogdan 24 martie 2014 at 11:27

o sa ajungem sa ne-o vindem, daca ne inchidem granitele si nu mai producem nimic! orice activitate umana are un anumit impact asupra mediului, nu putem noi schimba asta, dar e usor sa generalizezi si sa te dai Zorro cand ai burta plina. Intreaba-i pe moti daca nu le pasa de locurile alea de munca!

Jack 23 martie 2014 at 21:59

Like it or not… the contractual obligations will compel Romania to find a way to make this mine work… and for the benefit of the Citizens… and probably against the wishes of those from the Hungarian Party who enter the discussion with a predetermined basis.

Read all of Korodi’s comments regarding this project, and his biases will jump out from the script. Romania needs the natural resources industry… and turning a blind eye to that fact rather than ‘finding a way’ is non productive. And Romania needs to be productive in order to thrive.

Status-Quo 24 martie 2014 at 10:59

Draga jackule,
nu stiu de unde mama draqului ai aparut da vad ca iti place sa-ti bagi nasu unde nu-ti fierbe oala.

Ia zi bai nume-de-vischi, nu-i ma America destul de mare si n-are destule probleme de rezolvat de pe tine te freaca grija de Romania si Rosia Montana?

F-u-c-k-o-f-f Jack!

Alexandra 24 martie 2014 at 9:30

nu inteleg de ce nu ati da avizul de mediu, daca proiectul respecta normele europene, Comisia Europeana deja s-a pronuntat asupra sa cum ca nu are niciun motiv de ingrijorare, s-ar folosi tehnologia cea mai moderna si deja a inceput ecologizarea in zona prin acest proiect!

david oprescu 24 martie 2014 at 10:11

nu-mi place hotararea dvs cand inca nici nu ati apucat sa vedeti ce s-a cercetat pana acum, ce s-a stabilit. Daca o luati de la capat cu tot procesul, veti amana si mai mult cea mai mare investitie din Romania! Eu nu-mi doresc asta, nici motii, nici Romania!

Status-Quo 24 martie 2014 at 10:45

Ia uite-l bai si p-asta!

”david oprescu”. Ț-ț-ț-ț-ț-ț…

Bai tastalăilor, pe voi nu v-a dat mă RMGC pe usa afara? Inca mai plateste pierde vara de la Bucuresti sa posteze mesaje de sustinere?

Bogdan 24 martie 2014 at 11:22

credeam ca nu exista ecologisti platiti, care se dau ecologisti doar cu numele, dar se pare ca exista. Este greu sa se creada ca exista romani cu alta parere decat cei pe care i-am tot vazut la tv, la proteste, si cred ca detin adevarul absolut. Eu te invit la Rosia Montana, o sa-ti schimbi parerea

Bogdan 24 martie 2014 at 11:19

referitor la Rosia Montana, ca tot va coditi in privinta sa, zic sa lasati interesele Ungariei deoparte si sa va ganditi la comunitatea de acolo care de ani de zile a fost ajutata fix de investitor, nu de stat, nu de ecologisti!