LPS “Florin Fleșeriu” Sebeș – în play-off la Under 19 și play-out la Under 17

Reprezentantele LPS “Florin Fleșeriu” Sebeș au avut o dublă cu CSȘ Caransebeș și au realizat o victorie la Under 19 și o remiză la Under 17, fără a primi gol, în “Arini”, în ultima reprezentație internă.

Formația condusă de Cosmin “Coco” Groza este calificată în play-off (primele șase formații ale Seriei a 7-a). În ultima etapă a sezonului, gruparea din Alba se va deplasa la Simeria pentru disputa cu CFR Simeria, de la ora 12.00 (Under 19) și ora 14.00 (Under 17). La Under 19, LPS Sebeș esta plasată pe treapta a treia a podiumului, cu 21 de puncte, golaveraj 32-9, cu 7 victorii și 3 insuccese, depășită de CSM Reșița – maximum de puncte și CFR Simeria (oponentul din ultima rundă). Sebeșenii au contabilizat cele 3 eșecuri pe teren propriu, cu Sporting Cluj (1-2), ACB Ineu (0-2) și CSM Reșița (0-3, la “masa verde”, lipsa ambulanței). Înfrângerea cu gruparea din Valea Domanului este singura dintr-o serie de 6 meciuri ce cuprinde alte 5 victorii (un singur gol primit).

Rezultate, Under 19: LPS Sebeș – CSȘ Caransebeș 2-0 (2-0), dublă Avram (2, 16). Au jucat Ifrim – Stanciu, Tutelea, Dărămuș, Popescu, Hăprianu, Buhazi, Grecu, Avram, Stan, Osz-Strakator; au mai intrat Vințan, Marcu, Hada, Reti, Gaboran (rezerve Pauletti, Popa, Cîmpean);

Electrica Furnizare Discount

Under 17: LPS Sebeș – CSȘ Caransebeș 0-0. Antrenorul Doru Oancea a mizat pe  formula Pauletti – G. Fleacă, T. Fleacă, Fălămaș, Crețu, Avram, Rîpa, Șerb, Nistor, Glonț, Țălnar; au mai jucat Adam, Alb, Roșu, Oancea, Morariu (pe bancă Ghib). La acest nivel, LPS Sebeș a strâns 8 puncte în 10 runde (câte două victorii și egaluri, 6 înfrângeri), golaveraj 6-20.

După ultima rundă a turului, primele șase clasate se vor califica în play-off, iar ultimele șase formații vor evolua în play-out. LPS Sebeș Under 19 va participa în play-off, iar meciul de la Simeria este extrem de important întrucât punctajul acumulat în aceste 10 etape se păstrează. La Under 17, LPS Sebeș va evolua în play-out, iar jocurile vor debuta în săptămâna următoare, după terminarea primei părți a campionatului.

Liga a 4-a, ultima etapă a turului: CSU – lider de toamnă, Industria și Viitorul Sântimbru – pe podium

S-a tras cortina peste prima parte a campionatului Ligii a 4-a, campioană de toamnă fiind CS Universitatea Alba Iulia, singura echipă imbatabilă în aceste 15 runde. Pe podium s-au mai clasat Industria Galda de Jos și Viitorul Sântimbru.

Hidromecanica Șugag – Viitorul Sântimbru 2-3 (2-2)

Au marcat: Șufană (25), A. Crețu (27), respectiv Cr. Ivașcu (10, 45), Al. Stan (65, penalty).

Unica victorie externă, într-o rundă dominată copios de gazde (6 succese, spre deosebire de etapa trecută când oaspeții au făcut legea și amfitrionii au luat doar două puncte), a însemnat urcarea pe ultima treaptă a podiumului pentru formația ex-uniristului Adrian Bicheși. Un meci cu o derulare interesantă a scorului, 0-1, 2-1 în câteva minute, Viitorul protitând de pasul greșit al echipei din Daia Română pentru a ierna pe locul al treilea.

Energia Săsciori – CIL Blaj 4-0 (3-0)

Au marcat: T. Mărginean (23, 59), Sava (30), Al. Grigore (43).

Revelația turului a administrat formației din “Mica Romă” o aspră corecție, CIL suferind cea mai grea înfrângere din tur. Un parcurs de apreciat pentru săsciorenii conduși de Mircea Țârlea, clasați în apropierea podiumului. Energia are 5 partide la rând fără a pierde (11 puncte acumulate) și două victorii la rând. De menționat arbitrajul modest al centralului H. Balea (Alba Iulia).

Inter Unirea – Spicul Daia Română 1-0 (0-0)

A marcat: A. Gherman (65)

Victorie importantă la despărțirea de suporteri pentru interiști, ce veneau după o perioadă modestă cu un singur punct în 3 dispute. Alin Gherman a semnat un gol similar cu 3 puncte, iar Spicul Daia Română părăsește podiumul în urma a 4-a insuccese la rând. Ionuț Pereat a primit cartonașul roșu în minutul 90+5, din postura de antrenor.

Voința Stremț – a stat

În ultima etapă a turului Ligii a 4-a s-au înregistrat victorii nete pentru CSU Alba Iulia, campioana de toamnă, CS Zlatna, Performanța Ighiu și Industria Galda de Jos. În discuție mai rămâne în meciurile de după-amiază, ocupanta ultimei trepte a podiumului.

CS Zlatna – GT Sport Alba Iulia 8-2 (1-0)

Au marcat: Florea (3, 59), A. Cîmpean (48, 68, 84 – penalty), Arsîn (64), Tîrziu (66), Scrob (87), respectiv Aslău (74), Gavrilă (90).

Diferenţa categorică din uvertura etapei s-a conturat în repriza secundă a meciului de pe stadionul “Minaur”. Alin Cîmpean, autor a trei goluri, s-a dovedit din nou prolific, contribuind decisiv la al treilea succes consecutiv al zlătnenilor. Şi fair-play-ul a fost la el acasă în duelul de pe Ampoi, “centralul” albaiulian Andrei 2 Nicola nearătând niciun cartonaş

CS Universitatea Alba Iulia – Kinder Teiuș 5-1 (1-1)

Au marcat: S. Fulea (18, 68), Bucurică (53, penalty), Cos. Năcreală (64), Cl. Oara (74), respectiv D. Stanciu (17)

Deschiderea de scor a fostului atacant al studenților, Darius Stanciu, a fost un simplu foc de paie, egalitatea fiind restabilită rapid. La pauză s-a intrat cu remiză pe tabelă, însă liderul s-a dezlănțuit la reluare și s-a distanțat confortabil pe tabelă, după 4 reușite în 20 de minute. Cu a 12-a victorie consecutivă și doar două puncte pierdute în această toamnă, cel mai bun golaveraj, cea mai prolifică ofesisivă și cea mai puternică apărare, echipa pregătită de Mihai Manea iernează pe prima poziție, adjudecându-și, pe merit, titlul de campioană de toamnă. Kinder a încheiat prima parte a sezonului cu 4 înfrângeri la rând, 3 pe teren propriu.

Performanța Ighiu – Olimpia Aiud 5-1 (1-1)

Au marcat: Potopea (22, 78), Tripșa (55, penalty), Căt. Dănilă (61), S. Turuș (64), respectiv Bălan (25, penalty).

Ighienii au repurtat cel mai clar succes stagional și au marcat cele mai multe goluri din acest tur în disputa ce a tras cortina peste prima parte a campionatului. Amfitrionii s-au dezlănțuit în actul secund, au strâns 7 puncte în ultimele 3 dispute, în vreme ce oponenții au înregistrat al doilea insucces succesiv.

Industria Galda de Jos – Viitorul Vama Seacă 6-1 (5-0)

Au marcat: Buligă (3, 40), Al. Costea (8, 26, 52), Bălaș (10), respectiv Groza (64)

Fosta divizionară terță a avut un prim mitan perfect în care a punctat în 5 rânduri, la scorul de 3-0 oaspeții ratând un penalty prin Onacă, ce a șutat din punctul cu var pe lângă buturile lui Iancău. De remarcat tripla lui Al. Costea și cele 6 meciuri consecutive câștigate de formația lui Doru Oancea. Acest set de tenis încasat reprezintă cel mai drastic eșec al turului pentru gruparea din comuna Hopârta.

Sursa foto: CSU Alba Iulia

În derby-ul sub Drăgana, un duel între formațiile de pe podiumul Seriei a 9-a, Metalurgistul Cugir și Unirea Ungheni, scorul a fost 1-1 (1-1).

Formaţia din judeţul Mureş a deblocat tabela în minutul 13. Astafei a fost omul potrivit la locul potrivit, deviind decisiv din apropiere, la capătul unei acţiuni inspirate a oaspeţilor. Egalitatea pe tabelă a fost restabilită în minutul 29, când Birtalan şi-a pus semnătura pe un autogol după o centrare a lui Şaucă.

După un prin sfert de oră dominat de oaspeţi, au urmat 30 de minute ale primei reprize controlate de cugireni, care au ratat 3 ocazii de gol, prin Şaucă, M. Lupu şi Vitinha.

În repriza secundă raportul ocaziilor mari a fost, de asemenea favorabil gazdelor. M. Lupu – în două rânduri, Al. Rus şi Şuteu au irosit şanse mari de a înscrie pentru amfitrioni. În replică, Astafei ar fi putut izbuti „dubla” cu o lovitură de cap din 4 metri care i-a prilejuit o paradă senzaţională portarului R. Opric.

Prin jocul prestat sub Drăgana cele două combatante au dovedit cu prisosinţă că îşi merită poziţiile fruntaşe ocupate în clasament.

S-a tras cortina peste acest an cu o confruntare interesantă între echipe calificate deja în play-off, formații ce traversează perioade excelente: “roș-albaștrii” câştigaseră toate cele 5 jocuri anterioare din retur (au acumulat mai multe puncte după 14 etape raportat la stagiunea anterioară) și aveau 6 succese la rând pe teren propriu, iar trupa din Mureș a strâns 16 puncte din ultimele 6 etape, când nu a cunoscut gustul eșecului. Experimentatul Victoraș Astafei, atacantul oaspeților, a fost principalul pericol pentru defensiva gazdă, acesta fiind golgheterul Seriei a 9-a, cu 16 reușite (propria echipă a marcat 35 de goluri).

Metalurgistul: R. Opric – Al. Rus, Vlădia,  I. Grozav (74 P. Păcurar), Vitinha – Șaucă/ cpt, Boldea, Şt. Radu (87 Selagea), Nicula (46 Tănăsescu) –  Cocan (83 Şuteu), M. Lupu. Pe bancă: Perjeriu, S. Itu, L. Contra, Andriuc. Antrenor Lucian Itu – principal.

Unirea Ungheni: Vlasa – Bîrsan, Birtalan, S. Bucur, Fl. Pop – Iuga, Săvoaia, Toboşaru, Cîrloanţă – S. Culda, Astafei/cpt.; rezerve: Feier, Lackzo, L. Moldovan, R. Ganea, Potor, Zolyomi, Pogăcean, Istrate, Hăjmăşan, D. Petra. Antrenor Dan Stupar – principal, Ioan Adrian Pop – secund.

Arbitri: M. Dumitru (Piteşti) – R. Ghiciulescu (Lugoj), R. Svatsinka (Reşiţa); observatori: M. Lăzărescu (Tg. Jiu), I. Szekely (Cluj-Napoca)