LIVE VIDEO: Spectacol grandios de artificii, de 1 Decembrie, la Alba Iulia. Mii de oameni au admirat show-ul pirotehnic din Piața Cetății

Evenimentele dedicate Zilei Naționale, de la Alba Iulia, s-au încheiat cu un grandios spectacol de artificii. Denumit ”Emotion Romania”, show-ul a avut un concept unic oferind publicului imagini cu adevărat splendide. 

ELIT

Întregul show pirotehnic a avut o viziune 3D și a fost acompaniat de o coloană sonoră plină de emoție. Nu a lipsit din cadrul spectacolului avalanșa de artificii în culorile steagului românesc – roșu, galben și albastru, cerul de deasupra Cetății fiind inundat de efecte pirotehnice spectaculoase, menite să marcheze așa cum se cuvine acest moment sublim din istoria țării și a Cetății – 98 de ani de la Marea Unire.

Spectacolul de artificii s-a desfășurat timp de aproximativ 10 minute și a fost realizat de Pyro Events Team-Fireworks Design, lider naţional în domeniul spectacolelor pirotehnice.

ADEZIUNE PLUS

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Cum vor merge la școală elevii din județul Alba, in perioada 1-5 martie: LISTA școlilor și SCENARIUL în care se încadrează

Scenariile în care vor funcționa unitățile de învățământ din județul Alba în perioada 1-5 martie au fost stabilite vineri, 26… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

13 Comentarii

CETATEAN ALBA IULIA 1 decembrie 2016 at 22:58

ce grandios ma…ce tot vorbiti..daca asta a fost show 3d grandios eu imi tai un organ genital…eu nu stiu ce fac cei care se ocupa de imaginea orasului de 1 decembire de „orasul MARII UNIRI”….aceasi fasole de nu stiu cati ani…parada militara in care ne prezinta 3 soldati 2 rabe iesite din uz si masinile de la politia locala…”show pirotehnic” la care si copilul meu de 4 ani s a plictisit si in care era la un moment dat ..un minut intreg doar culori verde si rosu care stim ce inseamna….nu stiu ce inseamna pt autoaritati 1 decembrie in alba iulia sau ce cred ei ca inseamna pt cetateni…dar pt mine cetatean al municipiului si al Romaniei inseamna mult…vreau sa fiu mandru de 1 decembrie nu sa vad aceleasi chestii in fiecare an si tot mai penibile…glumind putin imi e dor de iliescu..ala venea in alba iulia la 1 decembrie si zburau mig-urile deasuprea m-urilor…trageti voi ce concluzie vreti

El Barto 2 decembrie 2016 at 9:26

Păi astea-s evenimentele care se pot desfășura de 1 decembrie, cam ce ai vrea să fie? Haideți cu sugestiile, sunt tare curios cam ce inovații ați introduce. Sunteți unii tot timpul nemulțumiți, indiferent de situație. Un spirit critic născut dintr-o stare latentă a creierului, presupun, care și la un prim contact cu extratereștrii ar căsca de plictiseală întrebându-se „Ce le mai trebuie și ăstora?”

Aura 2 decembrie 2016 at 10:55

Intr-un fel poate ca are dreptate. Se simte o oarecare delasare din partea autoritatilor si ma refer strict la ziua nationala nu ce s-a facut pt oras pana acum pt ca nici o alta conducere nu reusea ce a reusit cea din prezent. Am intalnit multe persoane care au venit din toate colturile tarii si se astepta la ceva un pic mai mult. Eu sunt stabilita in SUA din 2002 , nu a ti vrea sa stiti cum sarbatoresc cei de acolo 4 iulie. Trebuie sa se puna mai mult accent putin pe 1 decembrie , totusi nu e o zi libera ca oricare alta, sarbatorim Marea Unire ,sarbatorim numele de Romania. Am vazut si la tv , nu mi se pare corect ca Bucurestiul sa aiba o parada militara mai grandioasa decat la Alba Iulia si sa fie prezenti acolo toti oamenii politici. In rest toate bune, daca o sa vina un candidat de la alt partid la conducerea orasului , parerea mea ca totul se va duce in jos pt Alba iulia.

El Barto 2 decembrie 2016 at 12:51

Doamnă dragă, nu putem compara în primul rând SUA cu România, cum nu ne putem compara cu multe țări din vest și nu numai. Peisajul e diferit la noi, și mă refer la multe aspecte când zic „peisaj”.
În altă ordine de idei, București rămâne capitala. Și nu-mi spuneți că v-au lipsit politicienii din peisaj că nu vă cred. Bine că nu au fost.
Comparativ cu acum câțiva ani, eu cred că s-a evoluat. Și străinilor prezenți le-au fost încântate privirile, sunt sigur.

Gicu 2 decembrie 2016 at 10:22

Prietene Cetatean Alba Iulia concluzia nu poate fi decat una singura: „Mare este gradina lui Dumnezeu”.

emil 2 decembrie 2016 at 11:40

pacat de copilul tau plictisit „cetatean alba iulia”. nu cred ca te-ai invrednicit sa i oferi o alta versiune decat nihilismul tau fad si tembel. nu m-as mira sa nu insemni altceva decat o mediocritate imbibata in pretentii, pentru care nu ai pus vreodata umarul. o semi nulitate careia i se pare ca romania poate si trebuie sa fie egala cu america, germania etc. zecile de mii de oameni iesiti in strada sau veniti la alba iulia sa dovada ca oameni inca se mai bucura de ceva. plange-ti soarta si muta te in cecenia, ca zboara toata ziua mig urile la aia. idiot sadea!

Cineva 2 decembrie 2016 at 18:07

Draga Emil,ar fi cazul să nu te iei de copilul nimănui.Nu te da inteligent si nu încerca sa folosesti cuvinte care nu ști să le folosești în context.Suntem o țară libera si putem să ne dăm cu parerea.Sigur ești un frustrat atâta timp cat îți permiți să jignești pe cineva doar pt ca si-a dat cu părerea.Asta e adevărul….se promit multe dar nu evoluam deloc.Sigur trăiești undeva în vârf de munte,daca trăiești cu concepții atât de învechite si tâmpite.Cine a comentat cred că făcea referire la faptul că s-a promis ceva”grandios” pe cand nu a fost nici 70% din ce s-a promis.Cred ca te-ai chinuit mult in varf de munte să prinzi semnal că sa poți să îți scri frustrarea.Daca toți ar fi ca tine si sa se mulțumească cu puțin,atunci nu am mai evolua deloc.Cine e idiot?Răspuns corect:Emil!

El Barto 3 decembrie 2016 at 0:55

Eu cred că dumneata nu înțelegi ce a vrut să scrie omul mai sus, nu s-a luat de copilul nimănui, citește mai bine…iar cuvintele sale sunt bine așezate în propoziție, pe când ale tale le cam lipsesc din litere.
Ce s-a promis și nu s-a făcut la 1 decembrie de anul ăsta? Eu am scris și mai sus, sunteți unii de nu vă mulțumește nimic, niciodată, orice ar fi.

Don Simon 2 decembrie 2016 at 13:08

Parada cu iz electoral. Corect, iubitorilor de havele pavele?

Cetatean 2 decembrie 2016 at 13:41

Nu trebuie sa imi arati acum cat de intelectuali sunteti si cat de bine stiti sa va jucati cu vocabularul limbii romane…inteleg ca sunteti oameni inteligenti si vreti sa arati cat de inteligente sunt glumele dv sarcastice..nu trebuie sa fiti plini de trufie sa imi aratati…si sa judecati…asta ca sa nu fiti judecati…era doar o parere si nu cred ca am.jignit pe nimeni…sau inca traim in epoca comunismului in care nu ai voie sa iti exprimi liber parerea…

Times New Roman 2 decembrie 2016 at 14:26

La Multi Ani romani! Cu bune si rele, in Alba Iulia s-a trait la modul decent o zi speciala, cu lume multa si cateva evenimente mai mult sau mai putin deosebite!
Consider extraordinar faptul ca Muzeul si Sala Unirii si-au deschis portile gratuit pentru toata lumea si cteva mii de persoane si-au adus aminte ce inseamna istoria romanilor si au vizitat aceste institutii!
Organizarea a fost rezonabila, desi cred ca se puteau rezolva mai multe probleme printr-o abordare mai profesionista (ex. marea inghesuiala din santurile cetatii, zona de servit mancare, se putea evita daca tonetele se amplasau la distante rezonabile caci spatiu este suficient, etc.)

dolfi 2 decembrie 2016 at 14:46

nu stiu cat de 3d au fost artificiile dar, cert e ca s-au ocupat niste profesionisti. Sincronizarea cu fondul sonor a fost super! Si mai mult, s-au folosit artisti/piese romanesti! Fata de ceilalti ani cand stiam deja cu totii ca nu scapau artficiile fara Vanghelis…

imi pare sincer rau de oamenii din uniforme, participanti la parada, ma doare sa vad ca in afara de niste Tab-uri si niste DAC-uri, doar masini de marci nemtesti, vamtac-urile alea sunt spaniole… ici colo cate-un duster. Va dati seama oameni buni ce jos am ajuns ca tara? Va dati seama ce incompetenti si hoti conduc aceasta tara inca din 1989?

Un nestiutor 2 decembrie 2016 at 17:29

Oare care este diferenta dintre o parada „electorala” si una „neelectorala”? Poate ne spune Don Simon.