Liga a IV-a, ultima etapă a turului *Performanţa iernează pe podium, după 7 victorii consecutive

Astăzi s-a tras cortina peste prima parte a campionatului Ligii a IV-a Alba, performera ultimei runde fiind Performanţa Alba Iulia, care a înregistrat a 7-a victorie consecutivă şi va ierna pe podium, după liderul invincibil CSO Cugir şi Cuprirom Abrud.

Dar iată rezultatele:*Performanţa Alba Iulia – Arieşul Apuseni Baia de Arieş 5-1 (2-0): C. Oltean (4), Cernea (34, 66), S. Turuş (50, 85)/ Mic (70)

*Dalia Sport Daia Română – Cuprirom Abrud 0-2 (0-1): Goia (43, 75) *Benga (minutul 57) şi V. Morariu (minutul 60), ambii Dalia au fost eliminaţi, amfitrionii jucând primul meci fătă antrenorul Paul Ciucă ce a demisionat din pricina neînţelegerilor cu preşedintele Gheorghe Stoia.

*Inter Ciugud – FC Cugir 3-0 (1-0): R. Bucur (26, 80), Iul. Stoia (57),

*Sportul Sebeş – Arena Alba Iulia 3-0 (1-0): Bălaş (34), Fântână (75), Diaconu (78); S-a consemnat a 4-a înfrângere consecutivă pentru nou-promovată

*CS Ocna Mureş – Metalul Aiud 0-0; Primul punct extern al aiudenilor în acest sezon.

*CSO Cugir – Viitorul Sântimbru 3-0 (2-0): Iovănescu (16), G. Goronea (30), F. Pop (73);

*Olimpia Aiud – Rapid CFR Teiuş 3-2 (1-2), goluri marcate de B. Bucur (24), Silea (71), Ponoran (90+2)/ Rancea (20), Cerghedean (45, penalty), interimatul pe banca tehnică a gazdelor fiind asigurat de jucătorii R. Gânscă şi R. Ţălnar.

Cu 21 de puncte Rapid Teiuş iernează pe locul 7, iar Olimpia a urcat pe poziţia a 6-a cu 23 de puncte. În minutul 90+2, Al. Oltean (Rapid) a fost eliminat pentru proteste.

*Teiuşenii supăraţi pe arbitraj!

Suntem foarte supăraţi pentru cele petrecute la Teiuş. A fost delegat un arbitru originar din Aiud, iar AJF Alba poartă reponsabilitatea acestei situaţii dezamăgitoare. Şi-au băut joc de noi, într-adevăr am primit un penalty, dar mai meritam încă două. În minutul 90+4, am vrut să facem o schimbare, n-am fost lăsaţi şi apoi am primit gol„, a afirmat revoltat Ecsi Tamaş, delegatul echipei Rapid CFR Teiuş.