La Cugir, Moş Crăciun e olandez
În fiecare an, şi de această dată, membrii Asociaţiei de Caritate „Hulp Door Genade” din Olanda au venit la” Centrul Cultural Creştin Halta” din Cugir încărcaţi cu daruri de Crăciun pentru cei 120 de copii ai oraşului cu nevoi speciale. La Cugir au venit chiar preşedintele asociaţiei d-l Martin Klabers, soţia sa Ana Maria şi Marjolyn Van Den Heuvel, membru al organizaţiei olandeze. „Moşul” şi-a deşertat sacul cu cadouri constând în dulciuri precum şi pachete care conţineau alimente de bază (ulei, zahăr şi orez). După cum ne preciza administratorul Centrului Cultural Creştin d-l Gheorghe Cioran, prietenii olandezi sprijină în fiecare an cu ajutoare, constând în îmbrăcăminte, încălţăminte, lenjerie şi alimente, numeroase familii cu probleme sociale din Cugir.
Centrul Cultural Creştin a fost ridicat în 2004 şi este prevăzut cu o cantină, o sală de conferinţe cu 300 de locuri, precum şi cu 8 camere a câte 2 pături pentru cazarea persoanelor cu nevoi. Potrivit administratorului, aici se desfăşoară activităţi culturale şi sportive, cursuri de engleză şi germană, dar şi consultaţii medicale gratuite pentru copii. La întâlnirea cu oaspeţii din Olanda a luat parte şi consilierul local Aurel Voicu, o prezenţă mereu activă în cadrul instituţiei cultural-creştine din Haltă Cugir. (C.P.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
Penitenciarul Aiud caută oportunități de muncă pentru persoanele private de libertate: Care sunt avantajele muncii cu deținuți
Penitenciarul Aiud caută oportunități de muncă pentru persoanele private de libertate: Care sunt avantajele muncii cu deținuți Vineri, 26 iulie 2024, la Penitenciarul Aiud a avut loc întâlnirea între reprezentanții Penitenciarului și operatorii economici/angajatori, potențiali beneficiari ai forței de muncă oferite de persoanele private de liberate. Cu ocazia acestei întâlniri au fost prezentate de către […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)