Judoka CS Unirea Alba Iulia, Laura Bogdan, medalie de ARGINT la Cupa Europeană de Juniori
Judoka CS Unirea Alba Iulia, Laura Bogdan, medalie de ARGINT la Cupa Europeană de Juniori
Judoka CS Unirea Alba Iulia, Laura Bogdan, a obținut o nouă mare performanță – medalie de argint la Cupa Europeană de Juniori, după ce a învins sportive talentate din Italia și Ungaria, însă a pierdut finala în fața unei sportive din Franța. Competiția s-a desfășurat sâmbătă, 13 iulie, la Paks, Ungaria.
Judoka Laura Bogdan este elevă a Liceului cu Program Sportiv din Alba Iulia (director Daniela Mateica) și sportivă cu dublă legitimare – CS Unirea Alba Iulia/CSM Cluj-Napoca. Ea a concurat la categoria de greutate – 48 de kilograme.
Acest rezultat, foarte bun, nu este unul întâmplător. În acest an, Laura a mai obținut performanțe extraordinare pe plan internațional: Locul 2 la Cupa Europeană de juniori de la Sarajevo, locul 5 la Cupa Europeană de Juniori de la Graz, locul 2 la Cupa Europeană de Juniori de la Slovenj Gradec.
Sportivii secției de judo sunt pregătiți de către profesorii Dinu Alin și Dinu Cristian.
Performanțele remarcabile ale Laurei Bogdan demonstrează nu doar talentul său nativ, ci și dedicarea și pasiunea pe care le investește în judo. Aceste rezultate impresionante nu fac decât să confirme faptul că Laura este una dintre cele mai promițătoare tinere judoka din România.
Felicitări Laurei Bogdan pentru succesul de la Cupa Europeană de Juniori de la Paks! Eforturile și determinarea sa sunt exemple demne de urmat pentru toți cei care aspiră să atingă performanțe deosebite în sportul de performanță.
De asemenea, de menționat este că Alexandru Sibișan, un alt sportiv legitimat la CS Unirea Alba Iulia, a obținut locul 3 pe echipe și locul 5 la individual, la Campionatul European Universitar de Judo, desfășurat tot în Ungaria, în 11-12 iulie, el fiind și student la Universitatea din Pitești.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
Sancțiuni de până la 12.000 de lei pentru posesorii de animale: Ce condiții trebuie oferite necuvântătoarelor
Sancțiuni de până la 12.000 de lei pentru posesorii de animale: Ce condiții trebuie oferite necuvântătoarelor Deținătorii de animale, inclusiv cele de companie, sunt obligați să le asigure condiții adecvate de bunăstare. Nerespectarea acestor obligații poate atrage sancțiuni financiare de până la 12.000 de lei și, în cazuri grave, la confiscarea animalelor de către autorități. […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Sportacum o zi
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Ştirea zileiacum 4 zile
LIVE VIDEO | La 200 de ani de la nașterea Craiului Munților, Avram Iancu, defilare militară, placă memorială și distincții la Muzeul Memorial ”Avram Iancu” din Incești