Ziarul Unirea

Județul Alba în fața unei crize a gunoaielor de proporții. Depozitul de la Cristian închis de Garda de Mediu

Toate localitățile din județul Alba, și nu numai, sunt pe cale să intre de luni într-o criză a gunoaielor de proporții, după ce vineri reprezentanții singurei rampe conforme din zonă – cea de la Cristian, județul Sibiu – au transmis operatorilor de salubrizare și primăriilor că începând din 26 octombrie nu le mai primește deșeurile.

 

ELIT

gunoiOperatorul privat al gropii de gunoi – SC Tracom Brăila SRL. – nu mai poate respecta contractele, întrucât, în urma unui control al inspectorilor Gărzii de Mediu, s-a constat că rampa de deșeuri de la Cristian și-a depășit capacitatea de depozitare. Obligată să se conformeze, firma din Brăila și-a anunțat clienții.

 

După ce în aceasta vară mai multe gropi neconforme de gunoi din zonă au fost închise definitiv – conform calendarului stabilit cu mai mulți ani în urmă în cadrul strategiei de mediu a UE – cum sunt cele de la Pata Rât din Cluj și Pârâul Iovului din Alba Iulia, gunoiul din zeci de orase si comune a luat calea rampei private de la Cristian.

ADEZIUNE PLUS ALBA

 

Numai din Alba Iulia la groapa de gunoi din Sibiu plecau zilnic 90-100 de tone de deșeuri.

 

Ce se va întâmpla dacă situația nu se va debloca rapid, este greu de închipuit. Situația nu anunță decât costuri suplimentare pentru serviciul de salubrizare. Asta în condițiile în care, după ce închiderea gropii de gunoi de la Pârâul Iovului, serviciul de colectare a deșeurilor pentru populația din Alba a crescut în medie cu circa 50%.

Vom reveni cu detalii

B.P.

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

FOTO| INCENDIU la un garaj în Baia de Arieș: Pompierii intervin pentru ca flăcările să nu cuprindă și garajele din vecinătate

INCENDIU la un garaj în Baia de Arieș: Pompierii intervin pentru ca flăcările să nu cuprindă și garajele din vecinătate… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

26 Comentarii

micul pdl-ist 24 octombrie 2015 at 19:52

Sa ii multumim lui —— si lui —-, care stiu sa faca numai paranghelii in judetul Alba. Din 2011, incompetentii de la Consiliul Judetean Alba au avut toate avizele de la mediu, dar ei au stat si s-au scobit in… nas, asta, pana prin 2014, cand au facut primele demersuri serioase pentru a incepe lucrarile la groapa ecologica.
—-, nu ii mai faci un carton incompetentului tau sef, ca cel de la aniversarea de 10 ani in CJ, in care sa ii aduci ode pentru „implinirile marete„? ca doar e tot —- si asta, ca si Ceasca. Il luati si pe Omul Marilor Gogosi in corul lautarilor. Doar e demonstrat ca stie sa linga unde a scuipat !!!

haoleu 24 octombrie 2015 at 20:29

sa rezolve spagarul escroc, numitul —- —– si olteanul venit calare pe camila in alba,

Așa zis-a Burebista 24 octombrie 2015 at 21:17

Vai, vai,vai ce v-a cenzurat ziarul comentariile!

HH 24 octombrie 2015 at 22:15

CINE DEMISIONEAZA, CINE TRBUIA SA CONSTRUIASCA DE 3 ANI O NOUA GROAPA DE GUNOI PENTRU JUDETUL ALBA SI NU A FACUT-O ?!!!
REFUZAM SA PLATIM INCOMPETENTA SI DELASAREA LUI dUMITREL, hAVA, aTANASIU, dARZU, pOTOR, nEGRUT ETC, INDIVIZI DE LA PUTERE SI OPOZITIE CARE NU AU FACUT NIMIC IN ACESTI ANI , ASTEPTAND SA FIE INCHISA LA TERMENELE PRESTABILITE DE UE GROPILE DE GUNOI DIN JUDET !!!

antiPeNaL 24 octombrie 2015 at 19:59

Sa-i multumiti OLTENASULUI MUSTACOIOS de la CJ ALBA pentru aceasta situatie si mai ales pentru tot ceea ce a facut in cele 3 mandate in care a distrus sistematic acest judet d.p.d.v. economic ! V-ati multumit cu petrecerile campenesti si l-ati votat ? Acum aveti rezuultatul ! Sper la ca anul care vine sa-i dati un picior in kur incat sa zboare pana in locurile lui de bastina din Valcea !

TB 24 octombrie 2015 at 20:01

O rezolva el Dumitrel., ca doar e smecher. Poate sa il puna pe prietenul lui, Piticul Atomic sa injure pe cineva, doar la asta se pricepe bine. Nu m-as mira sa aflam ca Ponta e de vina !!!

Așa zis-a Burebista 24 octombrie 2015 at 20:06

Indolenții din primărie și CJ responsabili de această situație să depoziteze gunoiul în curtea proprie! Ce o să facă acum, o să mărească prețul la nesfârșit din cauza incompetenței lor? Problema gunoaielor va atârna greu de gâtul lui Hava în alegeri, chiar mai greu decât atârnă în prezent chestiunea parcărilor. Sau vor să-l depoziteze în fața blocului Turturica, în mijlocul orașului?
Atâta amatorie ca în primărie nu am mai întâlnit. Oricum se mișcă mai fac o boacănă în fiecare săptămână. De ce să le suportăm lipsa de preocupare?
Aleșii urbei singuri și nesiliți de nimeni au promis de fiecare dată când au candidat că își dau tot interesul să rezolve problemele cetățenilor. Cum se ivește o situație mai complicată care cere puțin efort de gândire, cum o dau în bară ca niște copii de clasa a II-a!
Dacă nu sunteți în stare de puțin efort, nu de mai mult, doar puțină transpirație este necesară pentru rezolvarea acestei situații, nu vă ține nimeni în funcții!
Ați făcut de atâtea ori orașul de rușine! Cât mai vreți să vă suportăm? Nu mai aveți bun simț?
Puneți-vă pe treabă sau plecați! Trebuie să repet de două ori sau începeți să puneți binele cetățeanului pe primul loc, așa cum trebuie, și nu interesele personale sau de partid?
Respectați plătitorul de taxe, sau plecați!
Am zis!

@ Așa zis-a Burebista 24 octombrie 2015 at 20:54

Ce vroiai sa faca primaria ma, sa construiasca groapa, daca asta este treaba consilului judetean? Crezi ca o groapa de gunoi se face cum sapi tu in fundul curtii groapa de la buda? Ca sa critici trebuie sa fii documentat, altfel pari prost de dai in gropi (de gunoi). P.S. Toate serviciile se platesc inclusiv parcarea sau colectarea gunoiului, daca nu-ti convine du-te in sud la ai tai, la asistatii social.

Așa zis-a Burebista 24 octombrie 2015 at 21:15

Ce comentariu inutil!

micul pdl-ist 25 octombrie 2015 at 2:06

Constat ca am fost cenzurat in primul meu comentariu, desi, observatiile mele erau corecte, iar exprimarea a fost decenta. Intr-adevar, numitul Dan, responsabil de groapa de gunoi in cadrul Consiliului Judetean Alba, la aniversarea a 10 ani de mandat a lui Dumitrel i-a facut un carton cu ode, ca pe vremea Impuscatului. Era sa scriu 10 primaveri pentru Alba, asta, daca nu ar fi fost o perioada neagra in care judetul a reusit „performanta„ sa ajunga pe locul 1 in topul somajului din Transilvania. Numai un oltean putea sa ne aduca in topul celor mai sarace judete din tara, alaturi de cele din Sud si Moldova.
Am fost de fata, si o spun cu toata sinceritatea, chestie mai penibila nu am mai vazut In viata mea. Ceausescu ar fi crapat de invidie. Poate osanalele ridicate coreanului Kim Jong sunt comparabile cu cele aduse lui Dumitrel.

Observ ca ma trimiti in Sud. Unde, in Grecia?
@du-te in sud la ai tai, la asistatii social. De ce sa ma duc in Sud? Eu aici sunt acasa. Nu ar fi mai bine sa iti iei tu olteanul si sa va carati acasa? Va comportati ca tiganii, care, dupa ce au ocupat (abuziv) un fost conac al contelui Banffy, s-au crezut si ei grofi !

ilie de la uzina 25 octombrie 2015 at 11:45

da, desteptule.primaria putea construi in 20 de ani o groapa de gunoi.nu scrie in nici o lege ca aceasta operatiune trebuie facuta de cj,o faceam cu subventiile stp, cu banii aruncati pe pavari aiurea, cu zilele orasului,cu terenurile facute cadou prietenilor cotizanti de partid
si chiar si asa ,si daca trebuia facuta de ambasada sua, ar trebui sa fie o demisie de onoare a inutilului dumitrel, groparul judetului.si a lui hava.
asa cum construim statii de metrou in parcuri, cum daruim terenul mecanica la prietenul strajan, asa cum imbogatim o lista lunga de firme de partid.
sa o faca apa ctta, ca ne jefuieste constant.cu o infrastructura de apa construita tot din banii nostri.toate serviciile se platesc, dar nu inseamna ca trebuie sa platesc neveste cu 8700 ron salariu net sau comsioane la partid.

@ ilie de la uzina 25 octombrie 2015 at 12:23

Uite ca sunt oameni, majoritatea care conteaza, care apreciaza si cetatea si zilele orasului si transportul public etc. Sunt oameni care au si alte nevoi decat cele fiziologice. Ca-ti convine sau nu, asta e, oricum nu putem fi toti multumiti. Primaria a avut groapa de gunoi, care isi facea treaba inca mult si bine, dar a trebuit inchisa si ecologizata la un moment dat, o cerinta conform proiectului castigat de Consiliul Judetean. Hai sa facem doua, ca si atunci gaseai ceva de comentat!

ilie de la uzina 24 octombrie 2015 at 20:20

il depozitam in santurile cetatii. ca oricum sunt goale.
sa crape sabau de ciuda.
e momentul sa maturam mafia pedelista din judet.
pacat ca nu avem cu cine.
de 20 de ani facem paranghelii, pavari inutile, taiem copacii inre blocuri sa mance si todea o paine.
orice, numai ce trebuie nu.
hava in sus , hava in jos, dumitrel peste tot.
ei bine groapa de gunoi canci, apa potabila la pret de poseta a la udrea, apa de ploaie idem.firme de partid.neveste. interese.votam si noi ceva nou?
asa de plictiseala.
sa mai schimbam baronii.
il trimitem pe nistor sa se plimbe cu autobuzul de la stp?nu , ca dansul are a6.
autobuzele sunt pt pensionari.si pentru subventii scurse catre partid.
va pup.
saptamana viitoare convocam sedinta de consiliu local.marim pretul la transport si depozitare gunoi.o sa ne zica el hava ceva,o chestie, se va face, vom face. are el multe cuvinte in care se incurca.
poate il ajuta la speech purtatorul de cuvant.omul cu depresii.

Status-Quo 24 octombrie 2015 at 20:25

Tare!!! In santuri… sa moara Sabau de ciuda! Ha-ha-ha-ha….

Status-Quo 24 octombrie 2015 at 20:35

Nu-i numai gunoiul problema. Jecmaneala ordinara e si la apa cu ceata de la APA CTTA. Stat in stat. Neputinta noastra in a ne coaliza fructificata de niste smecheri.

Crezi ca e o intamplare ca d-na Dumitrel lucreaza la APA CTTA?

Din pacate n-avem pe cine vota mai bun ca altfel cei doi luceferi ai administratiei judetene ar fi luat cate un sut in cur de nu s-ar mai fi oprit.

Status-Quo 24 octombrie 2015 at 20:31

Ei acu se vede ce fel de administratie de judet avem. De cate ori avem ocazia (da la alegeri mai ales) ne batem cu caramida-n piept cat de ”gospodari” suntem ce-am facut si ce-am dres si noi n-avem groapa de gunoi conform cu cerintele. Ne facem cetate cu sute de milioane si avem buda in fundu curtii nici macar cu hartie igienica ci cu ziare – nu spui de care … 🙂 – rupte-n patru.

Sigur ca acu e criza! De cand se stia despre situatie?

Urmeaza cel mai probabil o rezolvare egala cu inca o jecmaneala. O sa ducem gunoiu la Bucuresti sau poate in Constanta.

@ Status-Quo 24 octombrie 2015 at 21:04

Eu spun sa te revolti si sa nu mai platesti! Si cu gunoiul te descurci, il duci tu unde e gratis sau poate vine cineva si ti-l ia. Si cu apa fa la fel, evident si cu canalizarea.

Status-Quo 24 octombrie 2015 at 21:27

Cucule, tu n-ai nume? Nici macar un psuedonim nu esti in stare sa-ti piu?

Gunoiul o sa ti-l aduc tie. Si cand plec iti iau apa. Multumit(a)?

@ Status-Quo 25 octombrie 2015 at 1:37

Pentru ce sa-mi pun? Nu simt nevoia, pot foarte bine comunica si asa, cuc. Si nici nu vreau sa ma trezesc cu gunoi si fara apa. Nu-s multumit, sunt chiar ingrijorat de habarnismul de pe aici, de care pana si tu, care pareai mai dezghetat, dai dovada cateodata.

Status-Quo 25 octombrie 2015 at 17:16

Monser,

ce-ar fi sa ne luminezi tu daca suntem habarnisti.

Posibil sa fim habarnisti ca nu stam toata ziua cu ochii la treburile administratiei, mai are omu si de lucru in propria ograda. Devenim insa brusc cunoscatori cand ne vine factura la poarta.

Daca stii ca vine o scadenta (de ex. nu mai pot fi folosite gropi de gunoi decat la un anume standard) iei masuri din timp si in asa fel incat sa fii in grafic. Nu te trezesti ca nu mai poti la Paraul iovului si duci in Sibiu. Dup-aia nu mai poti nici in Sibiu ca nici acolo nu e in regula.

Nu prea inteleg de ce nu ne putem noi ca administratie gestiona singuri problema gunoiului in localitati sau pe judet. De ce trebuie sa dam banii unor privati veniti de pe te miri unde. Nu ne putem noi lua utilaje si sa ne facem singuri curatenie. Probabil ca nu pentru ca nu mai putem lua mita la contracte si mai ales pentru ne incarcam cu inca o treaba pe cap. Total neconvenabil.

lae 25 octombrie 2015 at 4:40

@-@S.Q. Mai nimeni ‘n drum nu-ti dai numele fiindca esti unul din aia care sugi tita statului si nu faci nimic pentru cei ce-ti da lapte din belsug –din contra te pui avocat de aparare al -INCOMPETENTILOR- Voi bugetarilor alesi de popor va bateti joc de banii contribuabililor –construiti valaua de dat cu trotineta , terenuri de fotbal in panta si alte bazaconii–dar ce e important si propus din timp pentru -ecologizare – nothing — iar ca rezolvare umblati la buzunarul celui cinstit si-ii jecmaniti– Luava-r mama zmeului de jigodii

Nana 25 octombrie 2015 at 12:45

Asta este situatia , pana se finalizeaza groapa de gunoi ecologica de la Galda , 3 luni trebuie sa ne gasim o varianta de moment !

axinte 25 octombrie 2015 at 19:36

…mereu suntem nerabdatori,…daca totusi o fac peste o luna, trei sau zece, si o fac pentru toti suferinzi de noi , …sunt iertati si de mine si de catre dumneavoastra,…nu-i chiar cum vrem noi fiecare in nerabdarea lui,…iarba creste in felul ei , chiar daca tragem de ea,…

lae 25 octombrie 2015 at 20:22

Axinte–ai auzit ceva, despre lista prioritatilor??? sunt sigur ca aceasta lista e apreciata doar de oamenii inteligenti — cind construiesti o casa ,ridica prima data o -buda provizorie- sa nu faca muncitorii caca pe dupa tufisuri –sti, asta nu e frumos si nici sanatos fiinca mai si pute— si ce o sa mai puta gunoaiele stationate in containere –nucleie de infectie si boli—-iar noi ne dam cu rotilele in parcul betonat.si asteptam o luna,trei sau 10 luni sau la pastele cailor-no problem- fain

ilie de la uzina 26 octombrie 2015 at 8:50

mai incet cu cele trei luni de finalizare a gropii de la galda.lucrarea mai dureaza un an,. apoi urmeaza licitatia de concesiune care se poate duce lejer inca un an.basca contestatii, anulari.

axinte 26 octombrie 2015 at 13:03

@ lae,
…teoretic da , practic este mai greu ,…mereu fiecare in dorintele si asteptarile lui , stabileste de regula mai multe prioritati,…ce sa facem si noi, ne grabim sau asteptam sa se intimple,…ma bucur totusi sa gasesc pe blog ,multa, multa inteligenta, …intelegind in acelasi timp ca plinatatea completa si goliciunea absoluta sunt acelasi lucru,…cu alte cuvinte fiecare ne credem grozavi in mintea noastra, iar cind privim in jos vedem ca avem miinile goale,…